Diyarbakır Kadın Cezaevi’nde Kadın tutsaklara çıplak arama

0
626

Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ne getirilen tutsaklara çıplak arama dayatıldığı ve cezaevindeki tutsakların birçok hakkına kısıtlama getirildiği belirtildi.

Türkiye ve bölge cezaevlerinde tutsaklara dönük hak ihlalleri artarak sürüyor. Hak ihlallerinin yaşandığı cezaevlerinden biri de Diyarbakır Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu. Cezaevine getirilen tutsakların gardiyanlarca “ince arama” adı altında çıplak arama dayatıldığı öğrenildi. Uygulamaya karşı cezaevi müdürüyle görüşüldüğü; ancak müdürün tutsaklara “bu tür uygulamalar yapılmayacak” demesine rağmen hala uygulamanın sürdüğü aktarıldı. Yine, koğuşlarda “suç teşkil” ettiği için 3 kişiden fazla tutsağın bir araya gelerek fotoğraf çektirmesine izin verilmediği öğrenildi. Tutsakların, bu durumu protesto etmek için de fotoğraf çektirmeme kararı aldığı aktarıldı.

Kameralar rahatsız edici

Cezaevindeki koğuş ve havalandırma alanlarının sürekli kameralar ile izlendiği, bu durumun da tutuklularda rahatsızlık yarattığı, hastaneye giden tutuklulara kelepçeli muayene dayatıldığı ve bu durumu kabul etmeyen tutsakların protesto ederek, hastaneye gitmediği öğrenildi. Daha önce, haftada bir diğer koğuşlarla aynı ortamda yapılan spor etkinliğinin de 2 aydır yasaklandığı, sadece aynı koğuşta bulunan tutsakların spor etkinliğe çıkabildiği aktarıldı.

Sıcak su yerine ılık su

Farklı koğuşlarda bulunan tutsakların aynı ortamda yapılmasını talep ettiği kursların hiçbirinin cezaevi yönetimi tarafından kabul edilmediği, iki günde bir, bir saatliğine verilen sıcak suyun ise ılık verildiği ve bunun da yarım saate düşürüldüğü ayrıca haftada bir revir haklarının iki haftaya çıkarıldığı, revire çıkarılan tutukluların da muayene edilmeden ilaç verildiği öğrenildi.

Ayrıca, tutsaklara Yeni Yaşam gazetesinin de verilmediği aktarılanlar arasında.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here