Diyarbakır’da kurumlardan açıklama: Kalıcı barış için tecridi kaldırın

0
583

Kürt dili, kültürü ve sanatı üzerinde çalışma yürüten kurumlar, 15 Şubat 1999’da uluslararası güçlerce Türkiye’ye teslim edilen Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması çağrısı yaptı.

Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED DER) ve Mezopotamya Kültür Merkezi (NÇM), Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek amacıyla Amed Şehir Tiyatrosu’nda açıklama yaptı. Açıklamaya, Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Özgürlükçü için Hukukçular Derneği (ÖHD), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi’nin (ESP) temsilcileri katıldı.

Kurumlar adına ortak açıklama yapan Abdurrahman Bakır, kapitalist modernitenin insanlığın tüm değerlerini ayaklar altına aldığını belirterek, bu sistemin baş mimarı olan ABD’nin, işgalci sistemini tüm dünyaya yaymak ve kalıcı hale getirmek istediğine dikkat çekti. Bakır, ABD’nin askeri yönden NATO’yu, ekonomik yönden İMF’yi, siyasi ve hukuki yönden de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) gibi kurum ve kuruluşları kullanarak, faşizan politikalarına meşrutiyet sağladığını belirtti.

‘ULUS DEVLET SİSTEMİ ÇÖKECEK’

Binlerce yıllık gerici ve despotik sistemlerin yıkılması gibi, ulus devlet sisteminin de yıkılacağına işaret eden Bakır, “Tarihten günümüze kadar zorbalık ve emek sömürüsüne karşı verilen direniş insanlığın umutlarını yeşertiyor özgürlüğe olan inancı gün be gün pekiştiriyor. Dünyada gelişen devrim süreçlerine baktığımızda açık bir şekilde görülüyor ki, insanlık değerleri inşa edilmiş ve mücadele kültürü güçlenmiştir. Bizde özgürlük mirasına sahip çıkma amacı ve politik ve ahlaki toplum bilinciyle her zaman mücadelemizi devam ettirip değerlerimizi koruyacağız” ifadelerini kullandı.

‘TECRİTLE KOMPLO DEVAM ETTİRİLİYOR’

Demokratik Konfederalizm sisteminin tüm insanlığı tek çatı altında özgür temelde bir araya getirmeyi hedeflediğini vurgulayan Bakır, “Bu sisteminin baş mimarı Sayın Abdullah Öcalan’dır” dedi. Bu felsefinin hayat bulmaması için Öcalan’a karşı uluslararası bir komplonun gerçekleştirildiğini ifade eden Bakır, “Derin bir tecritle bu komplo devam ettiriliyor” ifadelerini kullandı.

Demokratik kitle örgütleri olarak, 15 Şubat uluslararası komplo sürecini kınayan Bakır, kalıcı bir barışın oluşturulması için bir an önce Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması gerektiğini söyledi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here