DKP/BÖG, Halid Ebu Ruken’in şehit düştüğünü açıkladı

0
215

Halid Ebu Ruken’in şehit düştüğünü açıklayan DKP/BÖG, “Halid yoldaşın mücadele kararlılığı, mütevazılığı ve devrimci emekçiliği bize rehber olmaya devam edecek” dedi.

Devrimci Komünarlar Partisi/Birleşik Özgürlük Güçleri (DKP/BÖG) Merkez Komitesi (DKP/BÖG MK), yazılı açıklama yaparak, parti üyesi Halid Ebu Ruken’in (İbrahim Turgut) şehit düştüğünü duyurdu.

DKP/BÖG’ün açıklaması şöyle:

“Parti üyemiz Halid Ebu Ruken (İbrahim Turgut) yoldaş partimizin konumlandığı Rojava topraklarında ölümsüzleşti. Kalp krizi sonucu kaybettiğimiz yoldaşımızı, vasiyet ettiği gibi proletarya partisinin oraklı çekiçli bayrağına sararak Rojava devrim topraklarında sonsuzluğa uğurladık. Anısı önünde saygıyla eğiliyor, kavgasını zafere taşıyacağımızı ilan ediyoruz.

‘LİSE YILLARINDAN İTİBAREN DEVRİMCİ FAALİYETTE’

Halid yoldaş Mardin/Kızıltepeli Kürt ve Arap kökenli bir ailede 1960 yılında dünyaya gelmiş, lise yıllarından itibaren örgütlü devrimci faaliyete katılmıştır. Halid Yoldaş 1976 yılında Kuzey Kürdistan topraklarında sömürgeciliğe ve sömürü düzenine karşı mücadeleyi, Kurtuluş Hareketi saflarında yer alarak sürdürmüştü. Hareketin Kürdistan seksiyonu örgütlenmesinde faliyet sürdüren Halid yoldaş 12 Eylül sonrasında Lübnan’a geçerek, Filistin özgürlük mücadelesinde enternasyonal bir devrimci olarak savaşmıştı.

Filistin devrimine verdiği enternasyonal destek sonrası yeniden ülkeye dönerek yer aldığı TKKKÖ’nün (Türkiye Kuzey Kürdistan Kurtuluş Örgütü) örgütlenme çalışmalarını, 1984 yılında Amed’de yapılan bir operasyonda tutuklanana dek sürdürmüştü. 7 yıl tutsaklığın ardından devrimci mücadeleye kaldığı yerden tereddütsüz katılan Halid yoldaş devrimci mücadelede sürekliliği ve ısrarlı duruşuyla devrimciliğin gelip geçici bir uğraş değil bir yaşam tarzı olduğunun kanıtıdır.

‘YÖNÜNÜ ROJAVA DEVRİMİ’NE ÇEVİRDİ…’

Halid yoldaş 1990’lı yıllar boyunca Kurtuluş Örgütü içerisinde çeşitli düzeylerde görev alarak hareket açısından kritik öneme sahip birçok riskli görevi yerine getirmişti. 2000’li yıllarda legal siyasi çalışmalar içerisinde bulunan ve SDP (Sosyalist Demokrasi Partisi) örgütlenmesi içerisinde çeşitli görevler alan Halid Yoldaş, 21 Eylül 2010 yılında Devrimci Karargâh operasyonuyla yeniden tutsak edilmişti. Halid Yoldaş bir kez daha yaşadığı iki yıla yakın tutsaklığın ardından verilen 11 yıl hapis sonrası Güney Kürdistan’a geçerek, partimizin Kasım Atılımı sürecine destek vermiş ve Mehmet yoldaşın kendisine yaptığı çağrıya uyarak yönünü Rojava Devrimi’ne çevirmişti.

Enternasyonalist bir devrimci olarak Rojava devrimi topraklarında IŞİD’e karşı mücadeleye katılan Halid yoldaş birçok faaliyet alanında DKP/BÖG’ün çalışmalarına katkı sunarak hafızalarda olgunluğu, devrimci samimiyeti ve mütevaziliği ile örnek bir devrimci olarak yer edinmiştir. Yoldaş, partimiz DKP/BÖG’ün içinden geçtiği birçok zorlu süreçte iradesini her zaman parti iradesinden ve partili mücadeleden yana kullanmıştır.

Gerçekleştirdiğimiz 2. Kongre sonrasında Halid yoldaş, parti ile daha fazla bütünleşerek devrimci siyasetin daha güçlü bir şekilde yoluna devam etmesi sürecinin emektarlarından biri olmuştur. Filistin devriminden Rojava devrimine uzanan mücadele hayatını DKP/BÖG ile buluşturan ve 2. Kongre sonrasında parti üyesi olan Halid yoldaş devrimci yaşamdaki tecrübe ve birikimleri ile her aşamada yoldaşlarının yanında, onların destekçisi ve öğreticisi olmuştur.

1976’dan bugüne uzanan bir devrimci hayatla mücadelenin içerisinde örnek devrimci duruşuyla Filistin’den Rojava’ya uzanan tarihsel sürekliliğin taşıyıcı olmuştur. Kızıltepe’de başlayıp Filistin’e oradan İstanbul’a ve son olarak Rojava Devrimi’ne uzanan devrimci hayatında Halid yoldaşın mücadele kararlılığı, mütevazılığı ve devrimci emekçiliği bize rehber olmaya devam edecektir.

Sağlığının olumsuz etkilenmesinde yıllara yayılmış tutsaklığın ve 12 Eylül işkencelerinin payı büyüktür. Ancak o son nefesine kadar devrimin ve kavganın verdiği yaşlanmayan bir coşkuyla yaşadı.

Partimiz, Halid yoldaşın devrimci hatırası önünde saygıyla eğilirken ailesi ve yakınlarına başsağlığı dilemektedir.

Bugün Türkiye ve Kürdistan topraklarında faşizme karşı birleşik devrim mücadelesinin yoğunlaştığı bu günlerde Halid yoldaşın devrimci yaşamı ve mücadeleci kişiliği bizlere rehber olacaktır. Onun ayak izini takip eden genç yoldaşların proletarya sosyalizmi bayrağını daha yükseğe dalgalandıracağına inanıyoruz.

Sen rahat uyu Halid Yoldaş. Yürüttüğün mücadele ve savunduğun değerler genç kuşakların mücadelesinde yaşamaya ve gelişmeye devam edecektir.

Onun hatırasına ve mücadele değerlerine en güçlü şekilde sahip çıkmak onun özlemi olan, Türkiye ve Kuzey Kürdistan topraklarında birleşik devrim mücadelesini zafere taşımak olacaktır. Onun bağlı olduğu enternasyonalizm, sosyalizm ve devrimcilik ideallerine bağlılığımız sonsuzdur.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz