DTK çığda yaşamını yitirenler için 2 gün yas ilan etti

0
616
img

Bahçesaray’daki çığ felaketi öncesi tedbir alınmamasını eleştiren DTK, yaşamını yitirenler için 2 gün yas ilan ederek, binasına siyah bez astı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Van’ın Bahçesaray ilçesinde yaşanan ve 41 kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan çığ felaketine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Yaşanan çığın halkları derin bir yasa boğduğu belirtilen açıklamada, yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralananların da bir an önce sağlıklarına kavuşma temennisinde bulunuldu.

Açıklamada, “Doğa olayları, yıllardır halkımızın karşı karşıya kaldığı durumlarmış gibi gösterilse de gerçekler hiçte böyle değildir. Kürdistan’da yaşanan bir çok doğa olayı irdelendiği zaman arka planında tarihsel ve siyasal ihmalkarlıkların olduğu rahatlıkla ortaya çıkmakta ve tüm kamuoyu bu gerçeği bilmektedir” ifadeleri kullandı.

AÇIKLAMADA ‘TEDBİRSİZLİK’ VURGUSU

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Bahçesaray’daki birinci çığ felaketi, kısmen doğa ile ilişkilendirilse de felaketin öncesinde yollarla ilgili yıllardır gerekli tedbirlerin alınmaması, olası felaketlere yönelik teknik hazırlıkların önemsenmemesi, yetkililerin çığ bölgelerine yönelik seyahat saatleri ile ilgili uyarıları zamanında yapmaması, insan yaşamının buralarda yetkililer açısından ne kadar kıymetsiz olduğunu ve felaketlerin kader değil tedbirsizlik ve sorumsuzluk sonucu olduğunu ortaya koymaktadır. İkinci çığ felaketi de yıllardır alınmayan önlemlere, yetersiz siyasal aklın ısrarı ve insan yaşamını kıymet biçmeyen sorumsuz tavrın eklenmesi ile ortaya çıkmıştır. Basında ve kamuoyunda da belirtildiği gibi kalabalık bir insan grubunun kimi uyarılara rağmen hava destekli, ağır araçlar eşliğinde çığ bölgesine sürüklenmesi ikinci bir felaketin asıl nedeni olmuştur. Bu hareketlilik ikinci bir çığ felaketini adeta tetiklemiştir.”

“AKP iktidarı, kriz içinde kriz üreten bir duruma gelmiştir” denilen açıklamada, “Yaşanan doğa felaketlerini bile fırsata çevirmek için insan yaşamını gözünü kırpmadan tehlikeye atan bu siyasi çizgi adeta bir çürümüşlük yaşamaktadır. Toplumun sorunlarını çözmekten öte daha da derinleştiren AKP iktidarının toplum için büyük bir risk haline geldiğini tüm kamuoyu görmelidir” ifadelerine yer verildi.

YAS İLAN ETTİ

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Mağdur olan ve yaşamını yitiren tüm insanların aileleriyle dayanışma içinde olmak bizim için insani bir tutumdur. DTK olarak tüm toplumla bu acıyı paylaşmak için iki günlük yas ilan ediyoruz. Halkımızın bu tür felaketlerde dayanışmacı karakterini biliyoruz. Bu duyarlılıkla başta halkımızı, duyarlı STK’ları ve siyasi partileri Van-Bahçesaray halkıyla dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz. Van halkını ancak ve ancak siyasal menfaatlere alet edilmemiş samimi ve dürüst bir dayanışma ruhu ısıtabilir.”

Öte yandan, çığ felaketinde yaşamını yitirenlerin yassını tutmak için DTK binasına siyah bez asıldı.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here