DTK: Eşit ve özgür bir yaşamı inşa etmek için demokratik ve sosyalist toplum iddiamızdan asla vazgeçmeyeceğiz

0
680

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) 1 Mayıs İşçi Bayramı’na ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada, 1 Mayıs Dünya İşçi ve Emekçilerinin mücadele ve dayanışma bayramını enternasyonalin vazgeçilmez devrimci ve dayanışmacı ruhu ile kutladıklarını belirten DTK, “Dünya toplumunun salgınla uğraştığı bu dönemde özellikle bütün insanlığı iyileştiren sağlık ve bilim emekçileri şahsında emeğin ve dayanışmanın ne kadar hayati olduğuna tüm dünya bir kez daha tanıklık etti. Emekçilere tüm samimi duygularımızla yürekten teşekkür ediyoruz” diye belirtti.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

“Değerli emekçiler, işçiler , kadınlar ve değerli halkımız! Yaşadığımız coğrafya ilk üretimin, ilk bilimsel icadın ve aydınlanmanın merkezi olduğu kadar tüm dünyayı eşitsiz bir düzene mahkûm eden kapitalist uygarlığın da kök hücresi konumundadır. Genel olarak Mezopotamya toplumu ve özelde Kürdistan toplumu aynı zamanda bir emek toplumudur. Buradaki emek gaspı üzerine inşa edilen kölelik düzeni bugün tüm dünya emeğini sömürgeleştirdi. Mezopotamya toplumu asırlardır kadını, işçisi ve emekçisiyle bu coğrafyada üretiyor. Artık ‘Kimin için üretiyoruz?’ demenin zamanı gelmiştir.

‘Üretimin olmadığı bir dünya düşünülemez’

İlk çağlarda Mezopotamya’da söylenen bir sözü hatırlatarak ‘İnek sağanın, toprak sürenindir!’ demenin zamanı gelmiştir. Çözüm hem Mezopotamya hem başka coğrafyalarda sömürgeleştirmeyen yeni bir üretim ve yeşil bir dünyadadır. İşçiler, emekçiler, kadınlar ve ezilen halklar dünyanın her yerinde yetişebilen ve kökleri her coğrafyaya uzanan meşe ağacı gibidirler. Onun için tüm dünyada seslerini ve mücadelelerini birleştirebilirler. Çözüm tüm işçilerin, emekçilerin, kadınların, ekolojistlerin ve ezilen halkların farklılıklarını ve özgünlüklerini koruyarak birleşebilecekleri enternasyonal dayanışmadadır. Üretimin olmadığı bir dünya düşünülemez.

‘Yaşasın işçilerin, kadınların ve halkların dayanışması’

Ancak emekçilerin haklarını alamadığı ve insanca çalışma koşullarına sahip olmadığı bir dünyayı değiştirmek, eşit ve özgür bir yaşamı inşa etmek için demokratik ve sosyalist toplum iddiamızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Çünkü ‘Sosyalizmde ısrar insan olmakta ısrardır.’ Demokratik Toplum Kongresi olarak tüm dünya işçi ve emekçilerinin, en çokta dünyanın yarısı olan ve dünyanın bütün angarya işlerini yapmak zorunda kalan kadınların 1 Mayıs Dünya İşçi ve Emekçilerin mücadele ve dayanışma bayramını kutluyor ve dünya toplumlarına sağlıklı bir yaşam diliyoruz. Dünyayı dayanışma kurtaracak. Yaşasın işçilerin, emekçilerin, kadınların ve halkların dayanışması.”

Metnin sonunda ise 4 dilde halkların 1 Mayıs’ı kutlandı.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here