DTK: Rojava için seferberlik

0
499

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), AKP-MHP faşizminin işgal hazırlığına ilişkin bugün yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Aylardır askeri, siyasi, diplomatik ve psikolojik altyapısı hazırlanan Rojava’yı işgal ederek Kürt halkına karşı yeni bir soykırım ve yurdundan etme politikası uygulamaya konulmuş bulunmaktadır. AKP-MHP faşizmi, Türkiye’ye göç etmiş milyonlarca mülteciyi Rojava topraklarına yerleştirerek, Rojava’nın demografik yapısını tamamıyla değiştirmeyi ve topyekûn Suriye halklarının büyük bedeller ödeyerek elde ettikleri kazanımlarını yok etmeyi amaçlamaktadır” denildi. Açıklamada şu ifadelere de yer verildi:

‘İnsanlık için büyük bir tehlike’

“Bu işgal ve soykırım harekatı Birleşmiş Milletler, ABD, Avrupa Birliği ülkeleri, uluslararası insan hakları, hukuk ve sivil toplum örgütleri başta olmak üzere topyekün uluslararası toplum tarafından evrensel hukuk ilkeleri başta olmak üzere, siyasal, sosyal, ahlaki, psikolojik ve askeri sonuçlarıyla birlikte bir kez daha değerlendirilmeli, tüm insanlık için nasıl büyük bir tehdit ve tehlike içerdiği doğru okunmalıdır.

‘DAİŞ yeniden canlanacak!’

AKP-MHP faşizminin yönettiği TC devletinin bu işgal ve istila saldırısının Kürt halkının varlığına ve kazanımlarına olan düşmanlığının yanı sıra; Kürt halkı başta olmak üzere tüm Suriye halklarının birlikte on binlerce şehit, yüzbinlerce yaralı vererek yendikleri, insanlığın tanık olduğu en vahşi, barbar ve tüm insanlık için bir tehdit unsuru haline gelen DAİŞ terör örgütünü yeniden canlandırmayı amaçlayan yanını doğru değerlendirmek gerekmektedir.

Tarihin bu önemli kavşak noktasında, Ortadoğu halkları ve tüm insanlık açısından bir milat olma özelliğine sahip bu işgal saldırısı karşısında tüm insanlık büyük bir ahlaki ve insani sınavla karşı karşıyadır.

Kürt halkı tüm insanlığı ve onun tüm değerlerini koruma  ve yaşamını güvence altına alma adına DAİŞ terör çetesine karşı  tarihin tanık olduğu en büyük insanlık savaşını ve direnişini yürütmüştür.  İnsanlığı korumak için onbinlerce yiğit evladını bu uğurda feda etmiştir.

‘İnsani ve ahlaki duruş ortaya konulmalı’

Uluslararası toplum bu gerçek karşısında şimdi bir kez daha düşünmeli, Kürt halkının karşı karşıya kaldığı bu işgal ve soykırım tehlikesi karşısında insani ve ahlaki duruşunu ortaya koymalıdır.

ABD’nin öncülük ettiği koalisyon güçlerinin sınır bölgelerinden güçlerini geri çekmeleri, Türkiye’nin işgal saldırısına yeşil ışık yakma olarak değerlendirilmelidir. ABD aldığı bu geri çekilme kararıyla birlikte sadece Kürt halkına karşı yükümlülüklerini ve sorumluluklarına yerine getirmekten vazgeçmiş olmuyor; asıl olarak da yenilmiş DAİŞ terör çetesinin yeniden dirilmesi ve insanlık için bir tehdit haline gelmesinin  sorumluluğunu da üstlenmiş bulunmaktadır.

‘Türkiye büyük bir bataklığına sürüklenecek’

AKP-MHP faşizminin toplumsal desteğini her geçen gün daha da fazla kaybettiği, çok derin ekonomik krizin yarattığı çıkmazdan kurtulamadığı, uluslararası ilişkilerinde tamamen yalnızlaştığı, kendi içinde bir dağılma ve tükenişi yaşadığı, artık ülkeyi yönetemediği ve bataklığa sürüklendiği bir süreçte Rojava’yı işgal saldırısını gündemine aldı. Türkiye’nin ve toplumunun gündemini değiştirerek, milliyetçi damarı arkasına alarak yaşadığı çıkmazdan kurtulmak istemektedir. Ancak bilinmektedir ki, bu işgal saldırısı onu daha büyük bir bataklığın içerisine çekecek ve sonunu hızlandıracaktır.

‘Herkes sesini yükseltmeli’

Türkiye halkları, Kürt halkına karşı yürütülen bu düşmanca politikanın karşısında açık tutum almalıdır. Savaş politikası Türkiye’de demokrasinin gelişmesinin, tüm Türkiye halklarının refah ve huzur ortamında yaşamasının önündeki en büyük engeldir. Dört parça Kürdistan’daki Kürt halkı Türkiye devleti ve Türkiye halkları açısından asla bir tehdit ve tehlike unsuru olmamıştır. Aksine geleceğini Türkiye halkları başta olmak üzere tüm Ortadoğu halklarıyla barış ve kardeşlik esasları üzerinde inşa etmeyi amaçlamaktadır. Bu gerçeklik karşısında tüm Türkiye halkları siyasi partileri, sivil toplum örgütleri başta olmak üzere ülkesini ve milletini seven, demokratik değerleri savunan herkesi Türkiye’yi bataklığa sürükleyen bu savaş ve işgale karşı sesini yükseltmeye çağırıyoruz.

Rojava’ya saldırı, dört parça Kürdistan’da halkımızın tüm kazanımlarına karşı yürütülen saldırılardan bağımsız değildir.  Bu nedenle, dört parça Kürdistan’daki tüm halkımız, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri topyekün  AKP-MHP faşizminin bu işgal saldırısı karşısında harekete geçmeli, Ulusal Birlik ruhunu ve dayanışmasını en üst düzeyde her alanda ortaya koymalıdır. Bu tarihi zamanda bu ulusal duruş geliştirilemezse topyekün tüm halkımızın kazanımlarının tehdit altında olduğu gerçeğini görmek gerekir.

‘Koalisyon güçleri kararı gözden geçirsin’

Bu gerçekler ışığında; ABD’nin öncülük ettiği koalisyon güçlerini geri çekilme kararlarını bir kez daha gözden geçirmeye, soykırım tehdidi karşısında Kürt halkının yanında durmaya; uluslararası toplumu, Türkiye ve Suriye halklarını, dört parça Kürdistan halkını  seferberlik ruhu ile savaş ve işgale karşı Rojava halkı ile dayanışmaya çağırıyoruz.

Suriye Demokratik Güçlerinin (DSG) uluslararası toplumun, halklarımızın ve tüm Suriye halklarının da büyük desteğini arkasına alarak işgal girişimini boşa çıkaracağına olan inanıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz