Dünya sağlığa, AKP inşaata yatırım yapıyor

0
603

Çin’de ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan koronavirüs (Covid-19) etkisiyle sağlık örgütlerinin, kurumlarının ve tüm devletlerin sağlık sektörüne, alınması gereken tedbirlere yatırımlarını arttırırken Türkiye’de ise tedbirsizlik tartışmaları içerisinde inşaat yatırımlarına devam ediliyor. Türkiye’deki yoğun koronavirüs gündemi içerisinde Burdur’daki Salda gölünde 300 bin metrekarelik “Millet Bahçesi”nin inşaatına başlandı.

Dünya, Gelirlerini Koronvirüse Ayrıdı

Dünya sağlık örgütünün uyarıları ve Covid-19’u pandemik bir hastalık olarak ilan etmesi ardından hastalığa karşı tüm dünyada alınacak tedbirler için fonlar ayrıldı. ABD Covid-19 salgını ile mücadele için 8,3 milyar dolarlık ek bütçe öngeren tasarıyı onayladı. İMF salgına salgına karşı 50 milyar dolarlık fon ayırdığını açıkladı. AB ise koronavirüs (Kovid-19) salgınının derinleşen ekonomik etkisiyle mücadele etmek için hazırladığı pakette 37 milyar avroluk bir yatırım destek paketinin olacağını duyurdu. yine Fransa, İtalya gibi bir çok Avrupa ülkesi de Covid-19 pandemik hastalığına karşı bütçelerin ayrıldığını açıkladı.

AKP İnşaat ve Rant Peşinde

Covid-19 salgının Türkiye’de de görülmesi ardından HDP, CHP ve İYİ Parti’nin koronavirüs ile ilgili Meclis araştırma önergesi vermiş, önerge AKP-MHP oylarıyla reddedilmişti. Türkiye’de hastalığın çok hızlı yayılıyor olmasına karşın elle tutulur bir tedbir alınmadığı, halkın bireysel tedbirlerle korunmaya çalıştığı görülmekte. Koronavirüs ile ilgili araştırma önergesini kabul etmeyen iktidar Burdur’daki Salda Gölü’nde yapılması planlanan 300 bin metrekarelik Millet Bahçesi için çalışmalara başlama talimatını verdi. İhaleyi alan şirket tarafından Salda Gölü çevresine konteynerlar getirildi, beyaz çizgilerle bazı alanlar belirlendi.

Doğa ve yaşam savunucularının yok edilmemesi için var gücüyle mücadele ettiği Burdur’daki Salda Gölü’nde yapılması planlanan 300 bin metrekarelik Millet Bahçesi için çalışmalar başladı.

“İktidar Her Yere Para Hırsıyla Bakıyor”

Başlayan inşaat çalışmalarına ilişkin konuşan Salda Gölüme Dokunma Platformu Sözcüsü Gazi Osman Şakar, “Salda Gölü kapalı bir havza. İçeride pisliği toplayabiliyor, ancak dışarı deşarj edemiyor. Bizim amacımız burada Salda’nın doğal güzelliğini korumak. İktidar her yere para hırsıyla bakıyor. Bu yüzden Salda Gölü’ne de yok etmek istiyorlar. Biz bölgenin doğal güzelliğini korumak için elimizden geleni yapacağız. Proje defalarca değiştirildi, şirket ihaleyi aldıktan sonra da değişti. Şirket bile orada ne yapacağını bilmiyor” ifadelerini kullandı.

Raperina Gel: Fırat Ateş

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here