Duran Kalkan: Agit Heval 37 yıllık savaşın komutanıdır

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan, 15 Ağustos Atılımı’nın 37. yıl dönümü vesilesiyle yapılan programda gerilaların sorularını yanıtladı. PKK’nin büyük komutanlarından Agit (Mahsum Korkmaz) öncülüğünde gelişen atılımın Botan’da geliştiğini belirten Kalkan, Botan gençliğinin ve kadınlarının büyük katılım sağladığı 15 Ağustos direnişinin Botan direnişi olduğunu vurguladı. Kalkan, “Partinin ikinci kongre sürecindeki planlaması zaten atılımı Botan’da geliştirmekti, kitaplarda da yazılıdır. Daha atılım olmadan da devrimcileri görünce birçok genç katıldı.

15 Ağustos eylemleri, Eruh ve Şemdinli eylemleri olunca zaten en çok Botan’da duyuldu. Öyle de planlanmıştı duyulsun diye. Yani iyi yönetilseydi bir tür ayaklanma bile olabilirdi. Yarı bir ayaklanma, bölgesel ya da yerel ayaklanma türü gelişmeler bile ortaya çıkabilirdi. Öyle bir heyecan yarattı Botan’daki toplumda. Ama doğru yönlendirme, eğitip gerillaya kanalize etmede zayıf kaldık” diye konuştu.

PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan 15 Ağustos Atılımı’nın yıldönümü vesilesiyle gerillaların sorularını yanıtladı. Kalkan, ANF‘de yayınlanan programın birinci bölümü;

En Çok Okunanlar

En Çok Okunanlar

İlgili Makaleler