Efrinliler Şehba’da bir milyon zeytin fidanı dikti

0
622

Efrîn’den Şehba’ya göç eden birkaç aile bir araya gelerek kurdukları serada, bir milyondan fazla zeytin fidanı yetiştirerek dikilmesini sağladı.

İşgalci Türk devleti ve çeteleri, işgal saldırılarıyla yüzbinlerce Efrînliyi zorunlu göçe tabi tuttu. Şehba’ya yerleşen Efrînli aileler, Efrîn’de olduğu burada da gibi zeytin dikmeye başladı. Atalarından kendilerine miras kalan tarımdan vazgeçmeyen Efrînli bir grup aile, Şehba’da bir araya gelerek sera oluşturdu.

Fide üretmeye başlayan aileler bu şekilde geçimlerini de sağlıyor. Ürettikleri fideleri uygun fiyata satan aileler, Şehba tarımına da katkıda bulunuyor. Serada aralarında zeytin, Halep fıstığı, asma, incir, patlıcan, domates, salatalık ve biber gibi birçok meyve ve sebze fidesi yetiştiriliyor.

‘TARIM BİZİM KÜLTÜRÜMÜZDÜR VAZGEÇEMEYİZ

Projeyi bir gelir kapısından çok kültür olarak gören proje yetkilileri, tarımdan vazgeçmeyeceklerini vurguladı. Mihemed Qeda isimli çiftçi, “Efrîn’den göç etmeden önce de tarımla uğraşıyorduk. Buraya geldik, burada da mesleğimizi devam ettirmek istedik. Tarım bizim için bir kültürdür. Nasıl ki balık su olmadan yaşayamıyorsa biz de tarım olmadan yaşayamayız. Ocak ve Şubat’tan bu yana ektiğimiz tohumların bakımını yapıyoruz. Saksılarda yetiştirdiğimiz fideler Haziran’da toprakla buluşuyor. Ektiğimiz fideleri uygun fiyata piyasaya sürüyoruz” şeklinde konuştu.

Projede yer alan çiftçilerden Emel Mihemed de Şehba’nın tarımını geliştirdiklerini söyledi. Mihemed, şimdiye kadar bir milyondan fazla zeytin fidesi dikilmesini sağladıklarını kaydetti.

ANHA

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here