El Mahcub: Libya’nın yüzde 99’u kontrolümüzde

0
1145

Libya Ulusal Ordusu (LUO) komutanlarından Halid El Mahcub, Türk devletine bağlı çetelerin ateşkesi ilk günden beri ihlal ettiğini kaydetti.

General Halife Hafter’in liderliğini yaptığı Libya Ulusal Ordusu Ahlaki Rehberlik İdaresi Başkanı Tuğgeneral Halid El Mahcub, Libya’daki krizde Türkiye’nin rolü ve Arap ülkelerinin tutumu ile ateşkese ilişkin ANHA’nın sorularını yanıtladı.

‘LİBYA’NIN YÜZDE 99’U KONTROLÜMÜZDE’

Ateşkesin etkisi ve tarafların ateşkes sürecindeki faaliyetlerini değerlendiren Mahcub, “Bilindiği üzere milisler ateşkesi günlük olarak ihlal ediyor. Bizde bu saldırılar karşısında direniyoruz. Biz sadece gerçekleştirilen saldırılara karşı meşru savunma temelinde cevap oluyoruz” dedi.

Mahcub, ülkenin neredeyse tamamında kontrolün LOU’da olduğunu belirterek, “Askeri olarak ülkenin yüzde 99 Libya ordusunun kontrolü atındadır. Bir milyon 750 bin kilometrelik Libya toprakları Libya Ulusal Ordusu’nun denetimindedir. Milislerin kontrolünde sadece bazı sınır bölgeleri kalmıştır” bilgisini verdi.

‘TÜRKİYE 2004’TEN BERİ TERÖRİSTLERE DESTEK VERİYOR’

Türk devletinin çetelere desteği ve ülkedeki faaliyetlerinin etkilerine ilişkin ise Mahcub, “Türkiye 2004’ten beri terörist gruplara açık destek vermektedir. Teröristlere drone, obüs, patlayıcı, panzer, uçaksavar silahları gibi askeri mühimmat desteği yanı sıra eğitimde vermektedir. Libya dışından getirdiği çete grupları ile Libya’yı kontrol etmek istemektedir. Ancak bu çaba nafiledir” ifadelerini kullandı.

LUO komutanı, “Türkiye’nin Libya’daki gizli planı nedir?” sorumuza ise şu yanıtı verdi: “Uluslararası İhvan örgütünü Türkiye kontrol ediyor. Türkiye’nin Libya’ya gelmesini İhvan örgütü istedi.  Mısır ve Sudan’da kaybettiler. Ancak Libya’da bazı bölgeleri kontrol etmek istiyorlar.”

‘ONLARA ERDOĞAN’IN ÇETELERİ DİYORUZ’

Mahcub, Türk devletinin ülkeye gönderdiği çetelere ilişkin ise şu bilgileri paylaştı: “Türk devletinin gönderdiği çeteleri Erdoğan’ın çeteleri olarak ifade ediyoruz. Erdoğan 4 bin 700 ile 5 bin arasında çete üyesini Libya’ya gönderdi. Ancak başarısız olan bu çetelere henüz Türkiye yeni bir teklif götürmedi. Erdoğan’ın sahadaki dengeleri değiştirmek için çetelere verdiği desteğin hepsi boşuna gitti. Şu anki ateşkesi ihlal etme girişimlerinden de herhangi bir fayda elde edemezler.”

‘SURİYE HÜKÜMETİYLE TEMASLARIMIZ VAR’

Mahcub, QSD ya da Suriye’deki diğer güçlerle ilişkileri olup olmadığına ilişkin soruyu ise şu sözlerle yanıtladı: “Biz Suriye’nin içişlerine karışmıyoruz. Suriye hükümeti ile resmi temaslarımız var. Her şey resmi yollarla hal ediliyor. Terörizm karşısındaki ortaklık tüm uluslararası güçlerinin ilgilenmesi gereken bir konudur.”

‘ARAP ÜLKELERİ İHVAN’A KARŞI DURMALI’

Türk devletinin Libya ve bölge genelindeki faaliyetlerine karşı Arap ülkelerini harekete geçmeye çağıran Tuğgeneral Halid El Mahcub, sözleri şöyle tamamladı: “Arap ülkeleri İhvan’ın tehlikeli planları karşısında güçlü bir şekilde durmalıdır. Çünkü İhvan’ın temel amacı Arap coğrafyasını talan etmektir. Arapların inşa ettiği her şeyi dağıtmak istiyorlar. Yine din üzerinden çelişki yaratmak için kendisine bağlı Cihad, Ensar El Hak, Ensar Beyt El Mekdis, El Kaide, Bingazi devrimcileri gibi grupları besliyor. Tüm bunlar bölgede karışıklık yaratmak için yapılıyor. Bu yüzden İhvan’ın durdurulması için ciddi bir ortaklaşma gereklidir.

ANHA

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here