Elazığ depreminde yaşamını yitirenlerin sayısı 35’e çıktı -Yeni

0
659
elazığ deprem ile ilgili görsel sonucu

Elazığ’da merkez üssü Sivrice olan 6,8’lik deprem sonrası arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor. Merkez Mustafapaşa Mahallesi ile yıkımın olduğu diğer bir mahalle olan Sürsürü Mahallesi’nde AFAD ve UMKE ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda, 4 kişinin cenazesine ulaşıldı. Bunlarla birlikte yaşamını yitiren sayısı 35’e yükseldi.

HDP’DEN YARDIM KAMPANYASI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed İl Örgütü, depremden zarar görenler için yardım kampanyası başlattı.
İl Örgütünden yapılan yazılı açıklamada, ihtiyaç duyulan çadır, battaniye, kuru gıda, çocuk bezi, kadın pedi ve kıyafet yardımı için çağrı yapıldı.
Yardım ürünlerinin Ergani Belediyesi’nde toplanarak depremzedelere ulaştırılacağının belirtildiği açıklamada, herkesin, bulunduğu yerlerdeki HDP il ve ilçe örgütleri üzerinden yardımlarını ulaştırılabileceği kaydedildi.

Deprem sonrası AFAD koordinasyonunda enkazdan kurtarılan kişi sayısının 45’e yükseldiği, hayatını kaybedenlerin sayısının ise 31 olduğu belirtilen açıklamada, 1556 kişinin depremden sonra hastanelere başvurduğu aktarıldı.

Alandaki çalışmalarda 3 bin 433 arama kurtarma personeli ile beslenme, barınma, enerji, haberleşme ve psikososyal çalışma gruplarından 192 personelin görev yaptığı bilgisine yer verilen açıklamada, “Yapılan çalışmalarda 17 bin sıcak yemek, 5 bin kahvaltı, 7 bin çorba, 13 bin 550 bardak çay, 6 bin 275 su, 6 bin 495 ekmek, 6 bin 286 kutu ikram malzemesi, 1251 battaniye, 1211 ısıtıcı, 23 çadır ve 286 yatak dağıtımı yapılmıştır.” ifadesi yer aldı.

Depremden sonra meydana gelen toplam artçı sayısının 599 olduğu kaydedildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz