“Emek sömürüsüne karşı mücadelemizi tüm dünya kadınlarıyla, enternasyonal ruhla yükseltmeye devam edeceğiz”

0
689

Bangladeş’te 7 yıl önce tekstil binasının çökmesi sonucu yaşamını yitiren kadınları anan TJA, “Emek sömürüsüne karşı mücadelemizi tüm dünya kadınlarıyla, enternasyonal ruhla yükseltmeye devam edeceğiz” diye belirtti. 

Özgür Kadın Hareketi (TJA), Bangladeş’te 7 yıl önce tekstil binasının çökmesi sonucu çoğu kadın binden fazla kişinin yaşamını yitirmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. 7 yıl önce kapitalist vahşetin en kanlı örneklerinden birinin Bangladeş’te yaşandığı belirtilen açıklamada, 24 Nisan 2013 tarihinde başkent Dakka’nın Savar semtinde bulunan dokuz katlı bir tekstil binasının çökmesi sonucu çoğunluğu kadınlardan oluşan bin 138 işçi yaşamını yitirdiği hatırlatıldı. Açıklamada, ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel alanlarda çok yönlü yıkıma yol açan yağmanın, sömürücü politikalarla emekçi sınıfın yaşam koşullarını her geçen gün daha da zorlaştığı ve çalışma koşullarını dayanılmaz hale geldiği kaydedildi. Açıklamada, bu politikalar sonucu tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her yıl yüzlerce emekçinin iş cinayetleriyle yaşamını yitirdiği vurgulandı.

‘YÜK KADINLARIN OMUZLARINDA’

Kovid-19 krizinde de sistemin kadınları, bir kez daha orantısız şekilde etkilediğinin gözlemlendiğini kaydedilen açıklamada, “Pandeminin ekonomik sonuçlarının yükü orantısız bir şekilde kadınların omuzlarına yüklenmiştir. Ağırlıklı olarak güvencesiz koşullarda çalışan kadınların salgın süresince, ücretsiz izne zorlanma yahut işten çıkarılma tehdidi gibi sorunları daha da artmaktadır. Binlerce kadın işten çıkarılmamak için çalışmaya devam etmek ve sağlık haklarından vazgeçmek zorunda bırakılmaktadır. Salgın süresinin belirsizliği göz önüne alındığında, bu sorunların giderek daha da yakıcı hale geleceği açıktır. Ayrıca dünya çapında raporlar, evlere kapanma ile birlikte, kadına yönelik şiddetin yükseldiğini göstermektedir. Türkiye’de kriz esnasında fiziksel şiddet yüzde 80, psikolojik şiddet yüzde 93, sığınma evi talebi yüzde 78 artmış durumdadır. Buna karşın, Türkiye’de cinsel ve ev içi şiddet sebebiyle hapsedilmiş erkekler korona virüsünün yayılmasını önlemek adı altında tahliye edilmekteler.

ENTERNASYONAL RUH

Rana Plaza katliamının yıl dönümünde yaşamını yitiren tüm emekçilerin anıldığı açıklamada, “Pandemiyle mücadele ettiğimiz şu günlerde sınıfsal ve ulusal ezilmişliği bir arada yaşayan tüm emekçi sınıflarının ortak, örgütlü mücadelesinin kurtuluşun tek yolu olduğunu belirtiyoruz. Katliamlara ve emek sömürüsüne karşı mücadelemizi tüm dünya kadınlarıyla, enternasyonal ruhla yükseltmeye devam edeceğiz” diye belirtildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz