Erdoğan açıkladı: Kadınları özgürleştirdik

0
1429

İstanbul Valiliği’nin 8 Mart’ta İstiklal Caddesi’ni yasaklamasının ardından Erdoğan, ‘Kadına hak ettiği değeri vermeyen, sosyal hayattan dışlamaya çalışanlara rağmen kadınlarımızı özgürleştirdik’ dedi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Türkiye’nin Kahraman Kadınları’ programında konuştu.

Erdoğan, konuşmasında kadınlara yönelik baskıcı, ayrımcı politikalarin AKP iktidarıyla son verildiğini savunarak, “Bundan sonra da kadınlarımızı dışlayan, ötekileştiren faşist zihniyete geçit vermeyeceğiz. Türkiye’yi çok daha aydınlık günlere yine kadınlarımızla birlikte kavuşturacağız. 2023 hedeflerimizi, 2053 ve 2071 vizyonlarımızı da kadınlarımızla beraber gerçekleştireceğiz.” dedi

Erdoğan, konuşmasında kadınlara bakış açılarının çok et olduğunu belirterek ‘Erkek olarak kendimiz için ne istiyor ne bekliyorsak kadınlar için de aynı duygular içinde olmamız gerekiyor’ ifadelerini kulandı.

Aynı Erdoğan daha önceki konuşmalarında ise kadın ve erkeğin eşit olamayacağını savunmuş, kadınların ne zaman evleneceğinden kaç çocuk doğuracağına kadar belirlemekten çekinmemişti.

Erdoğan’ın ‘özgürlükleri’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada kadınların AKP iktidarı tarafından özgürleştirdiğini savundu ancak, Süleyman Soylu, bugün 18’inci si düzenlenecek Feminist Gece Yürüyüşü’nün İstiklal Caddesi hariç yer yerde olabileceğini açıklamasının ardından Valilik’ten yasaklama geldi.

İstanbul Valiliği, ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ vesilesiyle düzenlenmek istenen gösterilerin izinsiz olduğunu kaydederek Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’ne çıkan bütün yolların kapalı olacağını duyurmuştu.

Kadınlar ise valiliğin yasak kararına ve polis ablukasına rağmen yürüyüşe başladı. Polisin yürüyüşe saldırılarına rağmen kadınlar alandan dağılmayarak yürüyüşe devam ediyor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here