“Erdoğan, Putin’in çizmelerini yalamaya karar verdi”

0
653

Moskova mutabakatını değerlendiren Washington Examiner yazarı Tom Logan, “Erdoğan, Putin’in önünde diz çöküyor” başlıklı yazısında, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya’yla sert top oynama konusunda iyi bir gerekçesi vardı ama o bunun yerine Rusya’ya itaat etti” yorumunu yapıyor.

Vladimir Putin’in yabancı meslektaşlarını utandırma standartları, Erdoğan’a Perşembe günü yaptığı muamele bir göstergesiydi – Türk cumhurbaşkanı için iyi değildi.

34 Türk askerini öldüren yeni bir Suriye hava saldırısının ardından Putin ile görüşen Erdoğan’ın, Rus liderle sert bir duruş sergilemesi beklenebilirdi. Ya da en azından geçmişe itaatkarlığından daha zor bir çizgi.

Ne de olsa Erdoğan, Rusya’nın Beşar Esad’ı askerlerini öldüren saldırıyı gerçekleştirmeye yetkili kıldığını gayet iyi biliyor. Ruslar saldırı başlamadan önce kuvvetlerinin yerinde olduğunu biliyorlardı. Putin sonuçta buradaki kanlı stratejik bağlamdan sorumludur – yani Suriye’nin İdlib’deki saldırı Esad-İran-Rusya ekseni yönetiyor. Türkiye ile ateşkes anlaşmalarının kesin ihlali durumunda,(okulları ve hastaneleri kasıtlı hedeflemesi ) Türkiye sınırlarına bir mülteci göçü yarattı.

Evet, Erdoğan’ın Moskova’da sert top oynamak için iyi bir nedeni vardı. Bunun yerine Putin’in çizmelerini yalamaya karar verdi.

“Suriye’deki askerlerinizin ölümü için bir kez daha başsağlığı diliyorum,” dedi Putin, Erdoğan’ı gözlerine bile bakmadan. Chekist kara mizahın vintage şovuyla devam etti , “Bu her zaman büyük bir trajedi.” Ardından, eski KGB teğmen albay merkezi yalanın üstüne atladı. “Ne yazık ki, hiç kimse, Suriye ordusu bile nerede olduklarını bilmiyordu.” Putin, “Suriyeli askerler de acı çekti.”

Temel bir saygı ve ulusal onur duygusuna sahip herhangi bir lider, Putin’i burada keserdi. Dediğim gibi Erdoğan, Putin’in güçlerinin nerede olduğunu bildiğini biliyor. Bu güçlerin Putin’in onayı ile hedef alındığını biliyor. Putin’in sözleri tüm Türklere hakaretti.

Erdoğan, Putin’e boş bir bakışla cevap vererek, öfke ipucu bile sunmadan cevap verdi. Putin kazanmıştı.

Şaşırtıcı bir şekilde Erdoğan daha da zayıf görünmeye karar verdi ve başarısız oldu.

Toplantının talep edilmesine rağmen neden Ankara’da değil Moskova’da yapıldığına dair bir bahane sundu. Erdoğan, toplantının Moskova’da olduğunu biliyor çünkü Putin, Erdoğan’ın imajının saygı göstermek ve uzlaşmaya yalvarmak için gelmesini istedi. Ancak Türk cumhurbaşkanı bu konuyu ortadan kaldırmak yerine, Putin’in anayasa değişiklikleri nedeniyle Moskova’yı kabul ettiğini söyledi . O kadar acınası olmasaydı gülünç olurdu.

ABD ve diğer NATO müttefiklerinin Türkiye’nin Putin’e karşı tutumunu pekiştirmeye hazırdı ve koordineli ekonomik aksiyonun Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ve Rusya’yı İdlib’de geri çekilmeye zorlayabileceği bir durum vardı

“Ancak Erdoğan Putin ile göz göze gelmeye cesaret edemedi, KGB mensubu (eski) ile karşılaştı ve ezildi. Atatürk mezarında ters dönüyor olmalı.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here