Erdoğan: Suriye’de savaşmazsak Hatay, Mardin, Şırnak’ta savaşmak zorunda kalırız

0
712

TSK askerlerinin İdlib’de vurulmasından iki gün sonra ilk kez kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 36 askerlerinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Suriye’de devam eden savaş durumuna ilişkin Erdoğan konuşmasında ” Biz Suriye sınırlarımızı terör örgütlerinden arındırmaz ise yarın karşılaşacağımız manzara açıkça ortadadır. Suriye’de vermediğimiz savaşı yarın Şırnak, Mardin, Gaziantep’te, Hatay’da vermek zorunda kalırız.” sözlerini kullandı.

Tayyip Erdoğan, İstanbul Dolmabahçe’deki çalışma ofisinde partisinin İstanbul milletvekilleriyle bir araya geldi. Suriye’nin İdlib kentinde TSK askerlerinin vurulmasından bu yana yaklaşık iki gün sonra ilk kez kameraların karşısına geçen Erdoğan, İdlib’deki gerilim hakkında konuştu. Erdoğan konuşmasında İdlib’de toplam 36 askerlerinin öldüğünü açıkladı, bin 200 Suriye askerinin de öldürüldüğünü iddia etti.

“Suriye meselesi Türkiye için asla bir macera değildir” diyen Erdoğan, “İdlib meselesi ülkemizi farklı bir şekilde köşeye sıkıştırıp kazanımlarımızı elimizden almak için özelikle kurgulanan kışkırtılan bir konu olarak önümüze geldi. Bölgede yaşayan ve diğer yerlerden kaçarak gelen 4 milyon insan sınırlarımıza doğru şu anda harekete geçmiştir” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın konuşması şöyle: “Biz kendi göbeğimizi kendimiz kesmeye mahkumuz. Rabbim bereketini versin inşallah bu işleri de bu şekilde yürütüyoruz, yürüteceğiz. Yeni bir göç dalgasını kaldıracak değiliz. İdlib’deki onca insanı rejimin insafına terk etmek bizim ne inancımıza, ne kültürümüze, ne tarihimize sığar. Kusura bakmayın biz oraya Esed’in davetlisi olarak gitmedik. Biz oraya Suriye halkının davetlisi olarak gittik. Suriye kalktı tamam. Bu iş bitti demeden bizim oradan çıkma niyetimiz yok dedim. Dün Sayın Putin’e de söyledim ‘sizin orada ne işiniz var’ üs kuracaksanız yine kurun ama şu an oradan çekilin bizi rejimle baş başa bırakın. Biz çekildik diyemiyorlar. Menfaatleri nedir çözebilmiş değiliz.

Biz Suriye sınırlarımızı terör örgütlerinden arındırmaz ise yarın karşılaşacağımız manzara açıkça ortadadır. Suriye’de vermediğimiz savaşı yarın Şırnak, Mardin, Gaziantep’te, Hatay’da vermek zorunda kalırız.

Suriye’de verdiğimiz mücadeleyi başarıyla sonuçlandıramazsak bu teröristlerin çoğu ülkemize yönelecektir. Aynı şekilde Suriye’de ülkemize düşmanlığı temel misyon edinmiş bir rejim varken biz burada nasıl huzurla yaşayabiliriz? Öyleyse Suriye’de verilen mücadelenin hepimizin geleceğiyle ilgili olduğunu hepimizin görmesi ve kabul etmesi gerekiyor. Türkiye’nin Suriye’de ne iş var sorusu aslında Türkiye terör örgütlerine ve kendine düşman bir rejime teslim olmalı önerisini bize tavsiye ediyorlar. Soruyorum; terör örgütlerine teslim mi olalım?”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here