Erdoğan ve Bayraktar Silah ticaretinin rotasını Tunus’a çevirdi

0
854

Libya’ya silah sevkiyatına karşı AB, Irini Harekatının başlaması ile Erdoğan ve ailesi silahlarını  satmak için yönünü Tunus’a çevirmek zorunda kalacak. 

Libya’ya yönelik insansız hava araçları ve alçak irtifa hava savunma sistemlerinin içeren havadan ve denizden yapılan silah sevkiyatına karşı 4 Mayıs tarihinde AB tarafından başlatılan IRINI Harekatı ile Erdoğan ve damadı Selçuk Bayraktar’ın Silahlarını satmak için insanı yardım adı altında  yönünü Tunas’a çevirmek zorunda kalacak.

AB’nin Libya’ya yönelik BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararları doğrultusunda uygulanan ve en son Berlin’de yapılan çoklu zirvede de taraflarca teyit edilen silah ambargosunu denetlemek için IRINI Harekâtı fiili olarak 4 Mayıs tarihinde başlamasıyla birlikte, Erdoğan ve ailesi silahlarını satmak için ilk olarak insanı yardım adı altında yönünü Tunus’a çevireceği kaydediliyor.

Türk devletinin Libya’ya yönelik insansız hava araçları ve alçak irtifa hava savunma sistemlerinin içeren havadan ve denizden yapılan silah sevkiyatı, IRINI Harekatının başlaması ile sekteye uğrayacaktır. Çünkü bu Harekatla AB Uydu Merkezi de istihbarat desteği sağlayacak. İlerleyen zamanlarda harekât, AB üyesi ülkeler tarafından sağlanacak İnsansız Hava Araçları, Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçakları ile denizaltılar tarafından da desteklenecektir. Bunun için Erdoğan ve Selçuk Bayraktarın, silahlarını satmak için yönünü farklı bölgelere çevirmek zorunda kalacağı belirtiliyor.

Erdoğan ve Bayraktar savunma şirketindeki silah sevkiyatı için insanı yardım adı altında Tunus’a çevireceği ve bu yolla silah satışını sağlamayı deneyeceği belirtiliyor. Özellikle hava alanlarını kullanarak, satışı gerçekleştirecekleri ifade ediliyor.  

IRINI Harekatın komutasının dönüşümlü olarak Yunanistan ve İtalya arasında yapılacak olması gelecekte Yunanistan ve Türk devleti  arasında yeni krizlerin çıkmasına neden olabilecek potansiyele sahip olduğu ifade ediliyor.

Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın savunma alanında aile şirketi olarak kurdukları Baykar savunma şirketi silahlarını satmak için Libya hükümetini destekleyerek, silah satışını hızlandırmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz