Erdoğan’ın Daiş’li Çete Listesi -2

0
1079

Türk devleti, Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük işgal saldırılarında kullandığı “Suriye Milli Ordusu” çatısı altında DAİŞ çetelerini yeniden diriltmenin peşinde.

“Yenilmiş suçlular ordusu’nu arkasına alıp işgale soyunan Türk devleti adına dünyanın gözü önünde Serekaniye ve Girê Spî’de yeni insanlık suçları işleniyor. 

İkinci bölümünü yayınlayacağımız listede yer alan DAİŞ’lilerin çoğunluğu Halep ve Ezaz üzerinden Türkiye’ye geçip Türk ordusunda askeri eğitim görmüş.

Hama, Suweyde, Humus, Guta ve daha bir çok kentte ağır insanlık suçları işlemiş bu kişiler arasında ABD’li Doktor Peter Kassig’i İdlib kırsalında kaçırıp kafasını keserek görüntülerini Youtube’da yayınlayan Sofyan El Qişhim’de bulunuyor.

Yine Hevrin Xalef’i katleden Ebu Sedam El Ensari’de listede ismi geçenlerden.

Türk ordusu ile kol kola pozlar vermekten çekinmeyen üniforma değiştirmiş DAİŞ çetelerinin listesinin ikinci bölümünü yayınlıyoruz.   

40- Mihemed Omer El Berxeş: Kod adı Ebu Xalid Eyaş

23 yaşında, Derazor’un Eyaş ilçesi doğumlu. Ana adı Zehra. 2014’te Derazor’un El Tibnî ilçesinde DAİŞ’e katıldı ve ağır silahlardan sorumluydu. Minbic’e gitti, 2016’da Ezaz’a kaçtı. Ahrar El Şarqiya’ya katıldı ve şimdi bu grupla birlikte Girê Spî’de. Mihemed Omer El Berxeş’in fotoğrafı

41 – Mihemed Mihêdîn El-Erendes: Kod adı Ebu El Rîm

Humus doğumlu. 2013’te ÖSO’ya katıldı ve Ürdün’de ABD’lilerden eğitim aldı. 2014’te ABD’lilerden silah çalarak kaçtı ve DAİŞ’ katıldı. Şam’da emir oldu. 2016’da dış güvenlik olarak görevlendirildi. İdlib’e giderek Türklerden eğitim aldı ve El Hamza Tümeni’ne katıldı. Bu grupla birlikte Efrîn ve Til Rifat saldırılarına katıldı, şimdi Gire Spi’de ve mayınlamadan sorumlu.  Mihemed Mihêdîn El Erendes’in DAİŞ’te yer aldığını gösteren fotoğraf. Sultan Murat Tugayı üyeleriyle birlikte olan fotoğrafı.

42 – Mihemed Xidir Elelwanî: Kod adı Ebu İslam El Ensari

Derazor doğumlu, 35 yaşında. Ana adı Sûhad. 2013’te Derazor’un El Cedîd Igêdat ilçesinde DAİŞ’e katıldı, Derazor’da cephane sorumlusu emir olarak görevlendirildi. Burada bir yıl kaldı ve ardından Reqa’ya geçerek Kesret Cimha ilçesinde aynı görevi sürdürdü. 2017’de Halep’in El Rai ilçesine kaçtı ve Ahrar El Şarqiya’ya katıldı. Bu grupla birlikte Serêkaniyê’ye saldırılarda yer aldı.  Xidir El Elelewanî’nin fotoğrafı:

43 – Mihya El Hemdûş: Kod adı Ebû Nûr

Halep doğumlu, 25 yaşında. Ana adı Nûriya. 2014’te Tebqa Havaalanı’nda DAİŞ’e katıldı ve İdlib’de Kiwêris askeri hava üssüne saldırılarda yer aldı. 2017’de Ezaz’ kaçtı, Ahrar El Şam grubuna katıldı. Şimdi Gire Spi’de. Mihiya El Hemdûş’un fotoğrafı

44 – Mistefa Mihemed El Cayir: Kod adı Ebû Yasir El Şamî

Halep’in Sifîra bölgesi doğumlu, ana adı Seher. 2014’te Reqa’da DAİŞ’e katıldı. Derazor’un El Xêr bölgesine görevlendirildi, burada bir yıl kaldı. Ardından Reqa’ya gönderildi ve Humus vilayeti sorumlusu oldu. 2017’de El Rai’ye kaçtı ve Ahrar El Şarqiya’ya katıldı. Şimdi Gire Spi’de.

Mistefa Mihemed El Cayir’in DAİŞ’te yer aldığını gösteren fotoğraf.

45- Mûnîr Xelîl: 

1997 Şam doğumlu. 2015’te DAİŞ’e katıldı. Şam, Teyfur hava üssü, Guta saldırılarında yer aldı. Hama’ya gönderildi ve burada grubuyla birlikte çembere girmesinin ardından İdlib’e çekildi. İdlib’de El Hemzat grubuna katıldı. Şimdi Gire Spi’de. Mûnîr Xelîl’in DAİŞ’te yer aldığını gösteren fotoğraf, Türk devleti çeteleri içinde yer aldığını gösteren fotoğraf.

46 – Musa Hemed El Musa: Kod adı Ebû Ferec Bekesiye

Derazor’un Eyaş ilçesi doğumlu, 27 yaşında. Ana adı Fuziya. 2014’te Derazor’un El Tibnî ilçesinde DAİŞ’e katıldı. 2016’da El Rai’ye kaçtı ve Ahrar El Şarqiya grubuna katıldı. Şimdi Gire Spi’de. Mûsa Hemed El Musa’nın fotoğrafı. 

47 – Musa Hesen: Kod adı Ebû Ayîşe

Derazor’un Eyaş ilçesi doğumlu, 27 yaşında. Ana adı Fitêm. 2014’te Derazor’un Tibnî ilçesinde DAİŞ’e katıldı. 23 MT türü ağır silahların sorumlusu oldu. 40 DAİŞ üyesi ile birlikte kaçarak El Rai’ye gitti. Burada Ahrar El Şarqiya grubuna katıldı ve askeri yönetimde yer aldı. Şimdi Serekaniyê’de.

48- Mûsa Mihemed El Niklawî: Kod adı Fatme El Qenas

35 yaşında, Derazor’un El Teyane ilçesi doğumlu. 2014’te Hesekê’nin Şedadê ilçesinde DAİŞ’e katıldı. Reqa’da Tilbêha saldırılarında yer aldı. 2017’de El Rai’ye kaçtı ve Ahrar El Şarqiya grubunda suikastçi olarak yer aldı. Şimdi Gire Spi’de.

Mûsa Mihemed El Niklawî’nin DAİŞ’te yer aldığını gösteren fotoğraf.

49 – Qeyîs Mihemed El Şêx: Kod adı Ebû Mihemed El Tebqawî.

1995 Tebqa doğumlu, El Nasir Aşireti mensubu. Ana adı Xaliye El Şêx. 2013’te El Nusra’ya katıldı, Ebû Îsa El Cebha adlı emirin komutasında bulundu. 2013’te Serêkaniyê’ye saldırılarda yer aldı, Til Helef köyünde karnından yaralandı.2016’da Hama’ya gönderildi, oradan İdlib’e geçerek Ebu Mihemed adlı Şerhiyê emirinin güvenliği oldu. 2017’de Ahrar El Şam grubuna katıldı. Efrîn’e saldırılarda yer aldı. Şimdi Girê Spî’de.

Qeyîs Mihemed El Şêx’in El Nusra’da yer aldığını gösteren fotoğraf.

50 – Qûseyî Sehîd Elezîz: Kod adı Ebû Sehîd El Humsî

1991 Humus’un Xinêfis ilçesi doğumlu. ÖSO’ya bağlı Lîwa Elheq içerisinde Ebû Ayid adlı emirin komutasında yer aldı. 2014’te DAİŞ’e katıldı ve Şam, Humus, Hama’daki çatışmalarda yer aldı. 2017’de Türk yetkililer aracılığıyla bir grup DAİŞ üyesiyle Tedmur’dan İdlib’e geçti. Türkler tarafından askeri eğitim gördü ve Bab’a geçti. Efrîn saldırılarına katıldı. El Hamza Tümeni ile Tedmur çölündeki DAİŞ üyeleri arasında ilişkileri sağlayarak Cerablus’a geçişleri sağladı ve kendi taburunu oluşturdu. Taburunda yer alan 150 kişi Serêkaniyê’de Şerdan ve Elaliye arasında kalıyor. Qûseyî şimdi Elaliye’de. 

Qûseyî Sehîd Elezîz’in DAİŞ’te yer aldığını gösteren fotoğraf ve Türk devleti gruplarında olduğunu gösteren fotoğraf.

51- Rehed Hisên Elwekah: Kod adı Ebû Basil Elşamî

22 yaşında, Derazor’un Tibnî ilçesi doğumlu. Ana adı Fitêm. 2015’te DAİŞ’e katıldı, Reqa’da Xîlafet ordusunda görevlendirildi. Ardından Humus’a gönderildi, Tedmur’a saldırılarda yer aldı. 2017’de Rai’ye kaçtı ve burada Ahrar El Şarqiya’ya katıldı. Şimdi Girê Spî’de.

Rehed Hisên Elwekah’ın fotoğrafı.

52- Rehid Îsa El Berxeş: Kod adı Ebû Zêneb

34 yaşında, Derazor’un Eyaş ilçesi doğumlu. 2013 yılında Derazor’un El Tibnî ilçesinde DAİŞ’e katıldı. Birçok sivil ölümünden sorumlu. Kobanê’ye saldırılara yer aldı. 2017’de El Rai’ye kaçtı. Ahrar El Şarqiya’ya katıldı. Şimdi Girê Spî’de. Rehid Îsa El Berxeş’in fotoğrafı.

53- Rıdvan El Humusi: Kod adı Ebûlharis

28 yaşında, Derazor’un Elbukemal ilçesi doğumlu. 2013’te DAİŞ’e katıldı. Hisbê emiri oldu, ardından Humus’a gönderildi. 7 ay Humus’ta kaldı, Reqa’ya dönerek Zekat emiri oldu. Ezaz’a kaçtı, 2017’de Sultan Murat Tugayı’na katıldı. Şimdi Serêkaniyê’de ve şeri eğitim veriyor. Rıdvan El Humusi’nin fotoğrafı

54 – Rıfat İbrahim Elikil: Kod adı Ebu Rebih El Ensari

1990, Şam doğumlu. 2014’te Humus’ta Riyad El Salihin Taburu’na katıldı, ağır silahlardan sorumluydu. İdlib’e gitti ve El Hamza Tümeni’ne katıldı. 2018’de Efrîn ve Til Rifat saldırılarına katıldı. Şimdi Girê Spî’de.

Rifat İbrahim Elikil’in DAİŞ’te yer aldığını gösteren fotoğraf. Sultan Murat Tugayı’nda yer aldığını gösteren fotoğraf.

55 – Salim Turki El Enteri: Kod adı Ebu Sedam El Ensari

Tedmur doğumlu, El Emur aşireti mensubu.2014’te Badiya’da DAİŞ’e katıldı. Badiya’da askeri emir olarak görev aldı ve Tedmur, Tenef saldırılarına katıldı. 2017’de Ahrar El Şarqiya grubuna katıldı, Efrîn ve Til Rifat saldırılarına katıldı.

Şimdi Liwa 123 Ûle grubuyla Serekaniye’de. Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef’in katledildiği görüntülerde yer alıyor.

Salim Turki El Enteri’nin DAİŞ’te yer aldığını gösteren fotoğraf. Türkiye’ye bağlı gruplar içerisinde yer aldığını gösteren fotoğraf.

56 – Samir Elî El Rawî: Kod adı Ebulharis El Iraqi

23 yaşında, Irak’ın Reqa kenti doğumlu. 2013’te DAİŞ’e katıldı. Suriye’nin Reqa kentine geçti. Reqa’nın Kesrat köyünde patlayıcı yapımı eğitiminden sorumluydu. 2017’de Ezaz’a kaçtı, Ahrar El Şarqiya’ya katıldı. Şimdi Girê Spî’de.

57- Samir El Nasir Elanî: Kod adı Xebab El Iraqî

30 yaşında, Irak doğumlu. 2013’te DAİŞ’e katıldı, Sahra’da askeri emir olarak görevlendirildi. 2015’te Hesekê’de emir olarak, ardından da Reqa’da cephane sorumlusu olarak görevlendirildi. Kısa bir süre sonra Ezaz’a kaçtı, burada Ahrar El Şarqiya’ya katıldı. Şimdi Girê Spî’de.

58 – Samir Mihemed El Bağdadi: Kod adı Ebu Bekir Tehsînet 

32 yaşında, Derazor’un El Çelebiye bölgesinden. 2014’te Hesekê’nin Şedadê bölgesinde DAİŞ’e katıldı. Derazor’da ve Reqa’da bulundu. 2017’de Ezaz’a kaçtı, El Hamza Tümeni’ne katıldı. Şimdi Serêkaniyê’de.

59 – Sehid Huzeyifi: Kod adı Ebu Ebdela El Cezrawi

37 yaşında, Suudi Arabistanlı. Suudi Arabistan’da şeri hukuk okudu. Türkiye üzerinden Suriye’ye geçti. 2015’te Reqa’da DAİŞ’e katıldı. Hesekê’nin Şedadê ilçesinde şeri kadılık yaptı. 2016’da aynı görevle Derazor’un Şimtiya bölgesine geçti, burada 7 ay kaldı. 2017’de Ezaz’a kaçtı ve Ahrar El Şarqiya’ya katıldı. Şimdi Serêkaniyê’de. DAİŞ döneminde olduğu gibi esirlerin infaz kararını veriyor.

60 – Semih Foed Yazilci: Kod adı Ebu Welid Eldêrî

21 yaşında, Derazor doğumlu. 2015’te Reqa’da DAİŞ’e katıldı. Reqa’daki çatışmalarda yer aldı. 2017’de Rai’ye kaçtı ve Ahrar El Şarqiya’ya katıldı. Şimdi Gire Spi’de.

Semih Foed Yazilci’nin DAİŞ’te yer aldığını gösteren fotoğraf.

61 – Samîr El-Xalîd El-Ebd El-Omer: Kod Adi Ebu Sileman El Ensarî

22 yaşında, Reqa doğumlu. 2015’te Reqa’nın Sêf El Dewla ilçesinde DAİŞ’e katıldı. Reqa kırsalındaki çatışmalarda yer aldı, ardından Derazor’a geçti. 40 kişilik bir grupla Panorama’daki saldırılarda yer aldı. 2017’de Ezaz’a kaçtı ve Sultan Murat Tugayı’na katıldı. Siluk’teki işgale katıldı, ağır silahları kullanıyor.

62- Sofyan El Qişhim: Kod adı Ebu Sofyan El Nihêmî

1985, Tedmur doğumlu. 2013’te DAİŞ’e katıldı. DAİŞ’in Suriye’deki kurucularından biri. Şam’da askeri sorumlu olarak tanınıyor. Tedmur, Humus, Hama, Tenef bölgelerindeki saldırılarda yer aldı.  Hama, Süveyde ve Selamiya bölgelerinde İsmaili ve Durzilerin kaçırılmaları ve katledilmelerinden sorumlu. Sağlık görevlisi ABD’li Peter Kassig’i İdlib kırsalında kaçırıp kafasını keserek katledip görüntülerini Youtube’da yayınladı. En çok aranan DAİŞ’lilerden biri olarak biliniyor. 150 kişilik bir grupla İdlib’e geçti ve Liwa El Şuheda grubunu kurdu. Serêkaniyê’ye saldırıların koordinesinde yer alıyor.

Sofyan El Qişhim’in DAİŞ’te yer aldığını gösteren fotoğraf. Türk devletine bağlı gruplarda yer aldığını gösteren ve onun emriyle kaçırılan bir kişinin fotoğrafı var

63 – Şerîf Elî Esbiro: 

1987 de İdlib de doğdu. 2014 yılında İdlib de El Nusra’ya katıldı. Bölgede üst düzey sorumlusu olarak görev yaptı. 2017 yılında Ezaz’a geçerek Türk devleti denetimindeki Ahrar al-Sharqiya’ya katıldı. Efrin işgalinde bu çete grubu ile yer aldı. SMO ile birlikte 9 Ekim işgal saldırılarına katılan grupların içinde Girê Spî’ye kaldı. Şimdi Suluk’de.

64 – Tariq Ebdilezîz Eldêrî: Kod adı Ebû Omer Eldêrî

 27 yaşında Dêrazor doğumlu. 2015 yılında Şedade’de DAİŞ’e katıldı. Reqa’da savaştı.  2016’da Halep üzerinden Ezaz’a kaçtı. Ahrar al-Sharqiya çete grubu ile Türk devletinin işgal saldırılarına katıldı. Girê Spî’ye ilk saldıran grupların başındaydı. Şimdi Suluk’de.

 65 – Tariq Qasim Eldêrî: Kod adı El Hemşerî

27 yaşında Derazor doğumlu. DAİŞ’e 2016’da Reqa’da katıldı. Bölgede bir çok bombalı saldırıyı organize etti. 2017’de Halep üzerinden Ezaz’a geçti. Ahrar al-Sharqiya çete grubu ile birlikte Türk devletinin Kuzey Doğu Suriye işgal saldırılarına Girê Spî’den katıldı. Şimdi Girê Spî’de.

66 – Xelef El-Hac Omer: Kod adı Ebû Ebdelah Xerîta

Dêrazor doğumlu. 2014’te DAİŞ’e bu kentten katıldı. 2016’da Halep’e geçerek Türk devleti destekli çetelere katıldı. Ahrar al-Sharqiya çete grubu ile Girê Spî’ye saldıranlar arasındaydı. Şimdi Suluk’de.

67 – Xalid El-Hecacî El-Hezai: Kod adı Ebû Fêsel El-Ensarî

1990 Humus doğumlu. 2014’te DAİŞ’e katıldı. El Teyfûr havalanında savaştı. 2017’de İdlib’e oradan da Türkiye’ye geçti. Türk askerleri tarafından eğitildi. Efrin işgalinde yer aldı. Sultan Murat Tugayı ile birlikte Serêkaniye işgal saldırılarına giden grubun içinde yer aldı. Fotoğrafları basına yansıdı. Şimdi Serêkaniye’de.

68 – Xelef Hîlal Elebid Elomer: Kod adı Ebû Omer Mehdan

37 yaşında Dêrazor doğumlu. 2015’te DAİŞ’e katıldı. Doçka ve diğer ağır silahları kullandı. Reqa ve Kobane’de savaştı. 2017’de Halep’e kaçtı. . Ahrar al-Sharqiya çete grubu ile Girê Spî işgaline Türk  devleti ile birlikte katıldığı fotoğrafları basına yansıdı. Şimdi Girê Spî’de.

69 – Xesan Elî El Kurdî 

Heseke doğumlu 27 yaşında. 2015’te Şedade’den DAİŞ’e katıldı. DAİŞ’ten ayrılış tarihi bilinmiyor. Son olarak Ahrar al-Sharqiya çete grubu ile birlikte Türk devletinin işgal saldırılarına Serêrekaniye’de katıldığı fotoğraflar basına yansıdı. Şimdi Serêkaniye’de.

70 – Xetab Elî El-Mislawî: Kod adı Ebû Xetab Elêraqî

Irak doğumlu. 2014 yılında DAİŞ’e katıldı. Heseke, Dêrazor ve Tebqa’da savaştı. 2017 yılında Reqa’nın QSD tarafından kurtarılmasının ardından Halep’e kaçtı. Türk devleti destekli çetelere katıldı. Şimdi Serêkaniye’de.

 71 – Xetab Mihemd El-Xidir

 24 yaşında Halep’li. 2015 yılında Tepqa da DAİŞ’e katıldı. Obüs ve havan gibi ağır silahları kullanmayı iyi biliyor. 2017 yılında Halepe kaçtı. Türk devletinin yanında Ahrar al-Sharqiya çete grubu ile Girê Spî’ye saldırdı. Şimdi Girê Spî’de.

72 – Xezwan El-Şimerî El-Ebed: Kod adı Ebû Merwan Şerhî

 30 yaşında Şam doğumlu. 2014 yılında Reqa’da DAİŞ’e katıldı. Musul, Dêrazor ve Reqa’da savaştı. 2017 yılında Ezaz’a geçerek Türk devleti denetimindeki Ahrar al-Sharqiya grubuna katıldı. Girê Spî’ye yönelik işgal saldırılarında yer aldı ve şimdi kent merkezinde olduğu tahmin ediliyor.

73 – Yehiya: Kod adı Ebû Zekriya Elensarî

1994 Humus doğumlu. 2014’te DAİŞ’e katıldı. Hama ve Halep’te savaştı. Buradan Türkiye’ye geçti. Türk askerleri tarafından eğitildi. El Hamza Tümeni adı altında Efrin işgaline katıldı. Şimdi Türk devleti destekli bu çete grubu ile birlikte Girê Spî’de.

DAİŞ ve Türk askerleri ile çekilmiş fotoğrafı var

74 – Yehiya Ewad Elcerad: Kod adı Ebû Mihemed Elhimsî.

1992 Humus doğumlu. 2014 yılında Hama’da DAİŞ’e katıldı. Şam, Hama ve Humus’da savaştı. 2017 yılında 15 kişi ile birlikte Türkiye’ye geçti. Türk askerleri tarafından eğitildi. Efrin işgaline katıldı. 9 Ekim’de Serêkaniye’ye saldıran çetelerin içindeydi. Şimdi Serêkaniye’de.

DAİŞ’teyken çekilmiş fotoğrafları var.

 75 – Yehqûb Eldêxim

 Kod adı Ebû Elwês  1992 İdlip doğumlu. 2014’te İdlib’de El Nusra’ya katıldı. 2018’de Cerablus’a geçerek Ahrar al-Sharqiya çetesine katıldı. Türk devleti ile birlikte Girê Spî işgali saldırılarına katıldı. Şimdi Girê Spî’de.

El Nusra ve Ahrar al-Sharqiya çete gruplarında çekilmiş fotoğrafları var.

76 – Zwêbir  Ebdilfetah Elhc Ebid 

1995 Tebqa doğumlu. 2013’de El Nusra’ya katıldı ve Serêkaniye’ye saldıran çetelerin arasındaydı. Ezaz’a geçti. Ahrar uş-Şam çete grubu ile Efrin işgal saldırılarına katıldı. 9 Ekim’de Girê Spî’ye saldıran Türk destekli çetelerin içindeydi. Şimdi Girê Spî’de.

77 – Mihemed Casim El-Reşo

Serêkaniyê’de doğdu. Babası Casim El-Reşo daha önce DAİŞ emiri olarak görev yapıyordu. DAİŞ’in 2014 yılında Girê Spî’de gerçekleştirdiği sivil katliamlarında babası ile birlikte yer aldı. Girê Spî’den özgürleştirilmesi operasyonunda Türkiye’ye kaçtı.

ANHA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz