Eylül ayında 25 kadın katledildi

0
264

Eylül ayında Jinnews’in şiddet çetelesine göre 25 kadın katledildi, 18 kadın da şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. 5 çocuğun katledildiği, 9 çocuğun cinsel istismara, şiddet ve tecavüze maruz kaldığı Eylül ayı çetelemize göre, bu ay da mahkeme failleri korumaya ve aklamaya devam etti. 

Kadın katliamlarının önlemek yerine meşrulaştırıldığı ifade edilen haberde şunlar belirtildi: “Türkiye’de erkek şiddeti sonucu gerçekleşen kadın katliamlarının her geçen gün artıyor olmasına karşın iktidarın üç maymunu oynamada inadı sürüyor. Katliamları ve erkek şiddetini engelleyici politikalar üretmek yerine şiddeti meşrulaştıran çizgide ısrarcı olan mevcut iktidar, kadınların yaşamlarına mal olmaya da devam ediyor. 20 Mart’ta İstanbul Sözleşmesi’ni fesheden iktidar bu kez de Medeni Kanuna göz dikti. Meclis’in açılmasıyla birlikte Medeni Kanunun maddelerinde değişiklik tartışmaları gündeme geldi. Kadınlar bir taraftan erkek şiddetine bir taraftan da iktidarın politikalarına karşı haklarına sahip çıkmak için mücadeleyi büyütüyor.” 

Eylül ayında en az 25 kadın katledildi 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun (KCDP) verisine göre Eylül ayında 26 kadın katledildi, 19 kadın da şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Jinnews ajansının her ay basından derlediği verilere göre ise; Eylül ayında en az 25 kadın en yakınları tarafından katledildi, 18 kadın ise şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. Bu ay, 5 kadın katletme girişimi ile yüz yüze kalırken, 8 kadın yine iktidarın yarattığı güvencesiz ortamlardan kaynaklı tacize, tecavüze maruz kaldı. 9 çocuk tecavüz, şiddet ve cinsel istismara maruz kalırken, 5 çocuk da katledildi. 2 çocuk şüpheli şekilde yaşamını yitirirken, bir bebek de katledilmek istendi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here