Êzidîlerin Özgürlük ve Demokrasi Partisi (PADÊ) saldırıya ilişkin açıklamada bulundu

0
644

PADÊ, Türk saldırısında şehit düşenler arasında YBŞ komutanlarından Zerdeşt Şengali’nin de olduğunu hatırlatarak, Şengali’nin büyük bir emek ve fedakarlıkla Êzidîler için hizmet ettiğini kaydetti. PADÊ, “Êzidîlerin intikamını almak için Rojava’da DAİŞ’e yönelik tüm hamlelerde yer aldı, DAİŞ’in elindeki Êzidî kızlar ve çocukları kurtardı” dedi.

“Faşist diktatör Erdoğan’ın, bazı işbirlikçi Kürtlerin de desteğiyle, Êzidîleri topraklarından sürmek istediğine” dikkat çeken PADÊ, saldırılara PKK’nin gerekçe gösterilmesinin gerçek olmadığını, esas amacın Êzidîleri soykırımdan geçirmek olduğunu vurguladı.

Êzidîlere Osmanlı zamanında da onlarca saldırı yapıldığını hatırlatan PADÊ, “O zaman da PKK mi vardı?” diye sordu.

Türk devletinin barbarlığına sessiz kalınmamasını isteyen PADÊ, Êzidî genç kadın ve erkeklere de seslenerek YBŞ’yi yalnız bırakmamaları çağrısında bulundu. PADÊ, “Bu kirli siyaseti kabul etmeyelim, YBŞ’ye katılım göstererek düşmanlara cevap verelim” dedi.

PADÊ uluslararası güçlere de seslenerek sessiz kalmanın soykırıma göz yummak anlamına geldiğini belirtirken, Erdoğan’ın bu sessizlikten cesaret aldığını kaydetti.

YBŞ’nin Irak’ın resmi bir gücü olduğunu da hatırlatan PADÊ, Irak hükümetinin sessizliğine de tepki gösterdi. PADÊ, “YBŞ Êzidîlerin resmi savunma gücüdür ve bu Irak devleti tarafından resmen tanınmıştır. Irak hükümeti, kendisine bağlı bir güce yönelik saldırı karşısında nasıl sessiz kalabilir? Bunu kamuoyuna açıklamalıdır” diye belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz