“Faşizm gençlerin dinamizminden ve mücadele ruhundan korkmaktadır”

0
769

Gençlere dayatılan işsizlik, yoksulluk, fuhuş ve uyuşturucu politikaları ile irade gaspı ve doğa talanına karşı HDP Gençlik Meclisleri “Harekete Geç” şiarıyla hamle başlattı. HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, “Faşizme karşı ortak mücadele” çağrısı yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi, “Harekete geçelim faşizmi birlikte yıkalım” sloganıyla yeni bir hamle başlattı. HDP’nin en genç milletvekili olan Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ da bu kapsamda iktidarın antidemokratik uygulamalarına karşı “Birlikte ses çıkarma” çağrısı yaptı.

‘Faşizm doruklarda’

Türkiye’de faşizmin doruklara ulaştığını, halk iradesinin hiçe sayılarak tüm yetkilerin tek elde toplandığını belirten Dersim, Garzan Mezarlığı’ndan alınan cenazelerin İstanbul’a götürülmesi ve Kilyos’ta kaldırıma gömülmesinin Kürt düşmanlığının geldiği seviyeyi gösterdiğini söyledi. “Kürt annelerine çocuklarının cenazelerinin kargo ile gönderilmesi bu duruma örnek olarak verilebilir” diyen Dersim, kayyım atamaları, vekilliklerin düşürülmesi, siyasetçilerin tutuklanması ile Kürt halkının iradesinin açık bir şekilde gasp edildiğini, doğa, tarih ve kültür talanı yaşandığını vurguladı. Dersim, saldırıların böylesine yoğun olduğu bir dönemde hedef haline gelecek ilk kesimlerden birinin de gençler olduğunu söyledi.

‘Gençlere nefes alanı bırakılmadı’

“Tarih boyunca faşizme direnen gençler, faşizmin kurumsallaştığı böylesi bir dönemde de şüphesiz ki direnmeye devam edecektir” diyen Dersim, şöyle konuştu: “Gençlere nefes alanı bırakmayan iktidar gençlerden sadece biat etmeyi, sinmeyi istemektedir. Dört bir koldan gençlere saldırı yapılmaktadır, çünkü faşizm gençlerin dinamizminden ve mücadele ruhundan korkmaktadır. Mevcut sisteme baktığımızda özellikle gençlerin bütün yaşam alanlarına aleni veya dolaylı sistematik bir saldırının olduğunu görmekteyiz.”

‘Gençlere işsizlik, yoksulluk dayatılıyor’

Gençlere işsizlik, yoksulluk, asimilasyon, uyuşturucu ve fuhuş gibi kirli politikalar dayatıldığını belirten Dersim, eğitim sisteminin ise bilimsellikten, laiklikten, eşitlikten uzaklaştırıldığını, akademi kampüslerinin polis ve jandarma karargahlarına dönüştürüldüğünü kaydetti. Milyonlarca genç ve çocuğun anadilde eğitim hakkından yoksun olduğunu, eğitim hakkının gasp edildiğini, banka hesaplarına haciz konulduğunu ve yoksullukla terbiye edilmeye çalışıldığını ifade eden Dersim, “Muhalif olan veya örgütlü bir mücadelenin içerisinde olan gençler her gün baskı, işkence, tutuklama ve ölümle yüz yüze bırakılmaktadır. Örgütlü tüm gençlik çalışmaları asılsız ve gayri hukuki bir şekilde kriminalize faaliyetler olarak gösterilmeye çalışılmaktadır. Genç kadınlar, baskıya, tacize, tecavüze, sistematik şiddete mahkûm edilmektedir. Neredeyse her gün birkaç kadın bu kirli politikaların kurbanı olmaktadır” dile konuştu.

‘Toplumsal muhalefet sindirilmeye çalışılıyor’

Dersim’de üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun kaybettirilmesinden bu yana 5 ay geçmesine rağmen hala haber alınamadığını hatırlatan Dersim, bu durumu iktidarın genç kadınlara olan yaklaşımı olarak değerlendirdi. İktidarın gençler üzerinden toplumu ve toplumsal muhalefeti yok etmeye, sindirmeye, gençler şahsında toplumu geleceksizleştirmeye, diz çöktürmeye çalıştığını ifade eden Dersim, şöyle devam etti: “Düşünmeyen, irdelemeyen, gücünün farkında olmayan bir gençlik yarının biat etmiş, sinmiş toplumu demektir. İşte bu faşist rejimin de istediği böylesi bir toplumsallıktır. Bizlerin geleceği yok edilmektedir, bunlara sessiz kalmak doğaya, geleceğe, demokrasiye, barışa, adalete, vicdana ihanettir. İlk harekete geçenlerin, ilk ses çıkaranların, zulme ve zalimliğe ilk taşı atanların, ilk başkaldıranların biz gençler olması gerekiyor ki öyle de olacaktır. Bizler örgütlü gençler olarak bu kirli politikalara karşı duracağız. Bizlerin mücadelesi köklü ve direnişler ile dolu bir mücadele geleneğidir, bu mücadele geleneğinin şimdiki yürütücüleri olarak bizlerin payına düşen tek şey direnmek ve kazanmaktır.”

‘Harekete geçelim, faşizmi birlikte yıkalım’ çağrısı

HDP Gençlik Meclisleri olarak faşizme karşı yeni bir mücadele hamlesi başlattıklarını belirten Dersim, gençlere dayatılan tüm antidemokratik dayatmalara karşı “Gelin bu faşist düzene karşı kendi özgürlüğümüz, geleceğimiz, benliğimiz, tarihimiz, kültürümüz, akademilerimiz, dilimiz, sokağımız, ekolojimiz ve adaletimiz için harekete geçelim. Gençlerin öz gücü ve dinamizmi ile kuracağımız ortak bir mücadele hattı ile bu faşist diktatörlüğü yıkıp karanlığa son verelim. Gün geçtikçe artan ve gençlere nefes alanı bırakmayan faşizme karşı HDP Gençlik Meclisi olarak, hep birlikte emek sömürüsüne, asimilasyon politikalarına, kayyıma, infaz yasasına, istismara, kadın katliamlarına karşı sokakta, mahallede, evde, meydanlarda, fabrikalarda, üniversitelerde, atölyelerde ve kentlerin her noktasında harekete geçiyoruz. Tüm gençlere özgür bir yaşam için, anadilinde parasız eğitim için, ekolojik bir yaşam için, toplumsal cinsiyet eşitliği için, eşit ve demokratik bir yaşam için ‘Harekete Geç’ diyoruz ve başta örgütlü mücadele içerisinde olan gençler olmak üzere tüm gençlere faşizme karşı ortak mücadele çağrısı yapıyoruz. Harekete geçelim faşizmi birlikte yıkalım” çağrısında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz