Faşizme Karşı Direnişin 20. Günü

0
687

Amed, Mardin ve Van belediyelerinin AKP/MHP iktidarınca gasp edilmesine ve kayyum atamasına karşı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi karşısında bulunan Lise Caddesi’nde başlatılan Demokrasi Nöbeti, 20’nci gününde devam ediyor. HDP milletvekilleri ve belediye eşbaşkanları, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve halkın katılımıyla polis ablukası altında başlayan nöbet, “Amed ya me ye, rumeta me ye” sloganları ve alkışlarla başladı. 

Nöbet eyleminin 20’nci gününde, Gezi ailelerinden Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz, Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan, Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfi Sarısülük ile Lice’de kalekol yapımı protestoları sırasında askerlerce katlelen Medeni Yıldırım’ın annesi Fahriye Yıldırım katıldı. 

Gezi eylemlerinde yaşamını yitirenlerin resimlerinin çizildiği pankartla Lise Caddesi’ne yürüyüş gerçekleştiren aileler, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları attı. Nöbet alanına gelen aileler, halktarafından alkış ve sloganlarla karşılandı. 

Demokrasi Nöbeti’nde, oturma eyleminin ardından basın açıklaması yapılması bekleniyor. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here