‘FETÖ’den tutuklanan Gurbanoğlu’nun AKP ağı

0
872

Palmali Grubu’nun kurucusu Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında tutuklandı. Ahmet Şık, Gurbanoğlu’nun AKP’li yöneticiler ile ilişkisine dair dikkat çekici bilgiler paylaştı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nca TCK’nın 314/2. maddesi uyarınca “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan Palmali Grubu’nun kurucusu iş insanı Mübariz Mansimov Gurbanoğlu, “FETÖ” soruşturması kapsamında tutuklandı. Gurbanoğlu ile aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan iş kadını Nuray Nurcihan Perker ise ‘FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. AKP hükümet yetkilileri ile yakın ilişkileri olan Gurbanoğlu’nun ilişki ağına dair HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, dikkat çekici paylaşımlarda bulundu.

Agdash gemisi

HDP Milletvekili Şık, Twiteer hesabında Gurbanoğlu ile hükümet yetkililerinin ilişkisine dair bilgiler paylaştı. Şık, “Erdoğan’ın Türk vatandaşı yaptığı Mübariz Mansimov Gurbanoğlu’nun AKP Genel Başkanı Erdoğan ve ailesine olan ‘yakınlığı’, 2017’de deşifre edilen Malta Files belgelerinde ortaya çıkmıştı. ‘Erdoğan Ailesinin Gizli Offshore Anlaşması’ başlığıyla sunulan Craig Shaw imzalı haberde, Erdoğan ailesinin ceplerinden tek kuruş çıkmadan 30 milyon dolarlık Agdash isimli petrol tankerinin sahibi oldukları anlatılıyordu. Ekim 2008’de Man adasında kurulan Erdoğan ailesine ait ‘BUMERZ Limited’ adına tescillenen ve 30 milyon dolara mal olan Agdash’ın 7 milyon dolarının Man Adası Belgelerinde de adı geçen Sıtkı Ayan, kalan 23 milyon dolarının Gurbanoğlu tarafından karşılandığı belirtiliyordu…” diye yazdı.

SOCAR ihtilafı

Mansimov’un instagram hesabından elindeki belgeleri paylaşağına dair tehditler yayımladığını belirten Şık, “Sözcü gazetesinden Bora Erdin’in 2015’te hazırladığı, ‘AKP’nin iş ağı Azeri işadamına çıkıyor!’ başlıklı haberde de AKP’li sermaye gruplarının çoğunun Gurbanoğlu’yla bağlantıları anlatılmıştı… AKP/Saray saltanatı ile geçmişte sıkı ilişkileri olan Gurbanov’un SOCAR petrol şirketi ile aralarında doğan ihtilaftan sonra son bir yıldır izole edildiği, AKP/Saray bürokrasisinin de SOCAR’dan yana tutum almasıyla üzerinin çizildiği iddialar arasında” dedi.

Eniştenin hissesi

Şık, “SOCAR şirketinin, Erdoğan ailesine ait olduğu bilinen beş petrol tankerini de Malta’da kurdukları şirketler aracılığıyla 2017 yılı başında satın aldığı ortaya çıkmıştı. Bu satış işlemi tesadüf bu ya, SOCAR’a yönelik FETÖ operasyonları sırasında gerçekleşti. SOCAR, Erdoğan ailesine yabancı bir şirket değil. 2013 yılında, şirketin Türkiye’deki doğalgaz ticaretini yöneten SOCAR Gaz Ticareti A.Ş’nin yüzde 6 hissesi enişte Ziya İlgen üzerine kayıtlıydı. Bu hisse Eylül 2013’te Kalyoncu ailesinin kurduğu Ayyıldız Holding A.Ş’ye devredildi” diye yazdı.

Yeni Yaşam Gazetesi

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here