Forster: Salgın Wuhan’da değil, 2019 yılının Eylül ayında başka bir yerde başladı

0
626

Dört ay içerisinde 160 binden fazla can alan koronavirüsün (Covid-19) ortaya çıkma ve yayılma yeri olarak ilk görüldüğü ülke Çin işaret edilirken, kimi bilim insanları bu kanının aksi tezler ileri sürüyor.

Onlardan biri de Cambridge Üniversitesi’nde görevli genetik uzmanı Peter Forster. Koronavirüsün aralık ayından önce baş gösterdiğini ve salgının merkez üssünün iddia edildiği gibi Çin’in Hubei eyaletindeki Vuhan kenti olmadığını belirten Forster, salgının aralık ayından çok daha önce başladığını öne sürdü.

Kamuoyunda virüsün ortaya çıkış yeri de dahil olmak üzere, Covid-19 ile ilgili bilinen bütün verilerin yanlış olduğunu iddia eden Forster, “Corona virüsü aslında Wuhan’da çıkmadı. Bunun çok daha öncesi var. Salgının 2019 yılının Eylül ayında başladığına dair kanıtlarımız var” tezini dillendirdi.

Virüsün patlak verdiği tarihle ilgili 13 Eylül tarihine kadar geriye giden Forster’ın da dahil olduğu ekip tarafından gerçekleştirilen araştırmanın bulguları, Proceedings of the National Academy of Sciences isimli bilim dergisinde yayınladı.

İddialara göre, virüs salgını aslında Çin’in güneyinde ortaya çıktı ve insanları etkileyecek forma aylar önce ulaştı. Bulgulara göre, virüs yarasa ya da bir başka hayvandan önce aslında bir insanda bulunuyordu ve insandan insana bulaş süreci de 13 Eylül-7 Aralık tarihleri arasında başladı.

Forster ve ekini, filogenetik bir ağ takip ederek virüsün dünya çapındaki değişimini takip ettiklerini duyurdu. binden fazla veriyi inceleyen bilim ekibi, “Eğer size salgının başladığı bir yer söylemem gerekirse bunun Vuhan’dan ziyade Çin’in daha güneyi olduğunu söyleyebilirim. Fakat Çin’deki hastanelerden alınan örnekleri inceleyerek daha kesin bir sonuca varabiliriz” ifadesini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz