Fransa’da 12 Kürt gözaltına alındı

Fransa’nın Paris, Marsilya ve Draguignan’da Kürtlere yönelik düzenlenen eş zamanlı baskınlarda en az 12 kişi gözaltına alındı.

Marsilya kentinde sabah erken saatlerde Kürtler ait birçok ev ile Demokratik Kürt Toplum Merkezi’ne eş zamanlı baskınlar düzenlendi. En az 9 kişi gözaltına alındı.

Marsilya’da sabahın erken saatlerinde en az 6 ev ile Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) ve bitişiğindeki bir markete baskın gerçekleşti.

Toplum merkezindeki aramalar dört saat sürdü. Merkezin birçok kapısı polis tarafından kırıldı. Arama sırasında polis köpeği de kullanıldı.

Ev baskınlarında ise en az 9 kişi gözaltına alındı. Bunların Kürt siyasetçiler ve DKTM üyeleri olduğu öğrenildi. Evlerdeki aramalar sırasında da kapıların kırılarak evlere zarar verildiği görüldü.

Baskınların gerekçesi açıklanmadı. Marsilya’daki Kürtler de DKTM önünde toplanarak, baskınları protesto etti. Eylemde sık sık “Terörist Erdoğan” sloganı atıldı.

DKTM önündeki caddeyi kapatan eylemciler burada oturma eylemi gerçekleştirdiler.  Kitlenenin giderek büyümesi üzerine polis, merkezdeki aramalara son vererek uzaklaştı.

DKTM üyesi Yakup Aydemir, polisin sabah saat 06.30’da kendisini arayarak, DKTM’ye gelmesini aksi halde gelip kendilerinin alacağı tehdidinde bulunduğunu söyledi.

Aydemir,  “Sabah saat 6.30’da polisler beni aradı ve gelmemi istediler. Ben ‘işe gidiyorum’ dedim.  ‘Sen gelmesen biz seni alırız’ diye tehdit ettiler. Ben geldiğimde dernek kapısını kırmışlardı. Daha sonra odaları dolaşacaklarını söylediler. Derneğin üst katındaki kapıları ve diğer birçok kapıyı kırmışlardı. Önce köpeği bıraktılar arama için, daha sonra oda oda dolaştılar.  Bana ‘bizimle gelmen gerekiyor’ diyen polisler, o esnada halkın kapı önünde eylem yaptığını anlayınca paniklediler. ‘Biz terörist değiliz, yaptığınız doğru değil’ diye tepki gösterdim” diye anlattı.

Marsilya’daki Kürtler ve dostları baskınları protesto etmek için bu salı günü saat 14.00’te Valilik önünde bir miting düzenleyecek.

Başkent Paris ve Draguignan kentinde de eş zamanlı baskınlar düzenlendi. Paris’te bir Kürt genci, Draguignan’da iki Kürt gözaltına alındı.

Bu baskınların, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında mart ayı başında yapılan görüşmeden sonrasına denk gelmesi dikkat çekti.

En Çok Okunanlar

İlgili Makaleler