Gabar, Zagros ve Cudî’yle birleşip Kobanê’de destanlaşan Gelhat

0
2855

Gerilla yaşamı ve yoldaşlığı sanki var olan zamanın ötesini gösterir. Hayatın akışı birçok ayrıcalığa sahiptir. Ne yazılarak ifade edilir ne de anlatılır. Yaşam ayrıntılarında sır gibi saklıdır. Anda keşfedersin ve bu sende, yanındaki yoldaşta çözemediğin güçlü bir bağlılık yaratır. Ölümüne bir bağlılık. Tıpkı Gelhat Gabar* yoldaş gibi. Gerilla yaşamınızın her alanı ve birbirine uzak olan mesafeler, kuşkusuz ayrı ayrı anlamlarla yüklüdür. Bağlılığın gelişmesi için farklı bir çabaya gerek yoktur. Bütünleştikçe dağlar seni kucaklar ve sevgi derya misali olur. Gelhat yoldaşın Gabar sevdası bunu gözle görülecek ölçüde belirginleştirirdi. Onun bağlılığı, sevgisi sendeki duyguları da güçlendirirdi. Onun sevdası senin sevdan olurdu.

Sevilen, değer verilen hep anlatılır. Gelhat yoldaşla dillendirilen Gabar da o kadar çok anlatılırdı ki, oraları görmeden yaşamış olurdun. Tüm yoldaşların dilinde Gelhat avucunun içi gibi bildiği Gabar’ın komutanıydı. Moral ve motivasyon kaynağı olduğu kadar düşmanın da korkulu rüyasıydı. Hem yaşamın hem yoldaşlığın hakkını verirdi. Zagros, Cudî, Botan, Gabar’dan Kobanê’ye kadar olan yolculuğunda yoldaşlığıyla tanındığı gibi esprileriyle de sohbet ortamlarında büyük bir titizlikle dinlenen, ortamı coşkulu gülüşüyle şenlendirendi. Tok olan yüreğiyle, en sade yoldaşlık duygularıyla Zagros’un eşi benzeri olmayan güzellikleriyle birleşen, onlara kendinden bir şeyler katan Gelhat ile yoldaşlık yapmak zorlu patikaları bir solukta bitirmek ondan da ötesini geçip menzile varmaktı. Bizim dağları ve yoldaşlıklarımızı emsalsiz kılan bir yanda yaşanan zorluklar ve güzel anılardır. Gelhat yoldaş bu zorlukların içinde güzel anılar biriktirerek kalplerimizin en anlamlı yerinde kendi yerini almasını bilenlerdendi.

Gabar’ı, Gelhat gibi yoldaşlardan tanıdım. Örnek arkadaşlığıyla, hiçbir ayrım gözetmeden yaptığı paylaşımlar ile şervanı için unutamayacağı anılar biriktirdi. Kuşkusuz bu yaşanmışlıklar etkili ve üzerine çok söz söylenmeyi hak ediyor. Fakat beni bu yazıyı yazmaya sevk eden bir neden de Gelhat yoldaşın güncesinde dile getirdikleri ve yoldaşça duyarlılığıdır. Gelhat’ın üç dört satırda olsa birlikte kaldığı, tanıdığı şehit yoldaşını yazması ve bunu yoldaşlığın borcu olarak ifade etmesi beni hem utandırdı hem de yazmaya teşvik etti. Onun için her yoldaş yazılmaya, anlatılmaya değerdi. Gelhat’ı örnek kılan bir yanda bu sanırım. Komutanlığın sorumlu duruşu bu olsa gerek. Mücadelemizin hep en zor olan alanlarında oluşu ve büyük bir kısmını da kuzeyde geçirmesi, herhalde bu sorumluluğun gelişmesinde pay sahibidir. Çünkü zor koşullar güçlü mücadele etmeyi beraberinde getiriyor ve Gelhat yoldaş bu duruşun öncülüğünü yaparak ilerliyordu.

Her daim güler yüzlüydü, onunla yol aldığında zamanın nasıl geçtiğini anlamaz, Zagros’un zirvelerine fark etmeden ulaşabilirdin. Elbette bu Gelhat yoldaşın hoş sohbeti, sohbetinin derinliği ve sıcaklığı ile alakalıydı. Önde ve öncü olan yürüyüşü ile Heval Gelhat hep güneşe bir adım daha yakındı. Gabar’ın Komutanı olarak Zagros’tan Cudî’ye öncülük misyonuyla yürüdü ve Cudî’de yaşanan destanların bir parçası olarak; zafer yaratan yoğunlaşması ve katılımıyla bu sefer sırtını Cudî’ye vererek Rojava devriminin büyük bir emekçisi olmayı bildi. YJA STAR gücünü selamlayıp, tüm kadın arkadaşlara hitaben yazdığı mektubunda bizlere, ben oraya yaşamaya ve de yaşattırmaya gidiyorum diyordu. Kobanê’de yaşamak ve yeni bir yaşamın mücadelesine öncülük yapmak adına büyük çaba harcadı ve öncesinde olduğu gibi burada da zafer kazanan kişilik olmayı başardı.

Gelhat yoldaş Önderliğin her çağrısını his ederek ve anlam yükleyerek bilince çıkardı ve onun yılmaz savunucusu oldu. Yaşadığı her anda Önderliğin felsefesinden aldığı güçle katıldı, aklını ve duygusunu en üst boyutta devrimin hizmetine koyarak yürüdü. Kobanê’de devrimin zaferle sonuçlanmasında bu derece öne çıkması, bu akıl ve ruh birlikteliğiyle oldu. Belki son ana kadar yaşamadı ama onun açtığı yolda yürüyen şervanları zaferi kesinleştirdi. Evet bizler birbirimize devrederiz. Güler yüzümüzle uzatırız kızıl yıldızlı bayrağımızı yoldaşımıza. Ardıllarımıza olan inançla ve sarsılmaz umutla iki dudağımız arasından çıkar; ‘Bijî Serok Apo’ sloganı. Maviye olan özlemle geleceğe yol alırız. Ebediyen yaşayacak olan Gelhat yoldaş tarihe altın harflerle yazdırdı adını ve bugünde yol gösteriyor direnenlere, direnerek savaşanlara.

  • Gelhat Gabar (Ercan Kaya) , Kobanê şehir savaşının savunmadan saldırıya geçmesinde belirleyici bir rol oynayarak, savaşın kaderinin tayin edilmesinde tarihi bir rolün sahibi oldu.

Dilan Hogır GABAR/ Yeni Özgür Politika

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here