Gençler doğruya en yakın olan kimselerdir

0
85

 

Arjîn Pêşeng

Kürdistan, dünya halklarının üzerinde ilk defa uygarlaşmaya adım attığı bir merkezdir. İnsanlık burada ilk defa toprağa yerleşmiş, toprağı tarıma açmış, yabani hayvanları evcilleştirmiş ve toprağa kavuşmuştur. İlk defa setler dizip barajlar yapmış, sulama yoluyla tarımı gerçekleştirmişir. İlk defa burada kentler kurmuş, tanrılar ve dinler ortaya çıkmıştır. İlk sanat örnekleri, din kitapları burada yazılı hale getirilmiştir. Sayısız halk, kendi özellikleriyle bu kültüre katkıda bulunmuş, daha da zenginleştirmiştir.

Tarihe beşiklik etmiş bu topraklar parçalanmış, istila edilmiş, sınırlarla bölünmüş, bu kutsal toprakların tarihi, üzerinde yaşadığı halkı yok sayılmıştır. Zalim sömürgeci devletler Kürdistan’ı bölmüş, parçalamış, yönetmiştir. Ve günümüze kadar üzerinde yaşadığı Kürt halkını da bölerek, parçalayarak yönetmeye çalışmaktadır.

Sömürgeci devletlerin Kürt halkı üzerinde uyguladığı böl, parçala ve yönet politikasının ilk amacı yurtseverlik duygusunu yok etmektir. Kürtlere vatansız olduklarını kabul ettirmektir. Kürdistan’a bağlılığını, sevgisini, terk ettirmek, Kürdistan’a yabancılaştırmaktır. Böylece faşist sistemin boyunduruğunda köleliği kabul ettirmektir.

Önder Apo ‘Yurtseverliğe dayanmayan bir insanlık anlayışı kozmopolitizmdir ve sonsuz umutsuzluktur. ’der. Sömürgeci sistem Kürd’ü dilinden, kültüründen, toprağından uzaklaştırarak ötekileştirme arzusu ile yanıp tutuşurken Önder Apo öncülüğündeki halk ve halkın onurlu çocukları ‘hayali Kürdistan burada meftundur’ politikasını yerle yeksan etmiş, büyük bir yurtseverlik duygusu ile dilini, kültürünün, özünün, toprağının mücadelesini vermiştir.

AKP faşist rejimi mafya örgütü MHP ile Kürt toplumunu imha edebilmek için her yolu reva görmektedir. Açıktan Kürtleri yok edecez diyorlar, fakat özgürlük gerillası dağda Erdoğan rejimine öyle darbeler indirdi ki tarihin intikamını aldı ve almaya da devam edecek. Kürt halkı da Önder Apo ile  bilinçlendi, varlığı için mücadele ediyor. Mücadelemizin daha örgütlü ve güçlü olabilmesi için sömürgeci rejime karşı halk olarak, kadın olarak, genç olarak yurtsever bilinçle mücadele etmeye ekmek su kadar muhtacız. Bu güçle tarihimizi tekrar canlandıracağız. Kendi gücümüzle varlığımızı arşa çıkaracağız, özgürlüğümüzü kazanacağız.

Halkımız büyük bir heyecanla Newroz ateşini yakıyor, varlığının kazanımının halayına duruyor. Her yerde olduğu gibi Batman ve İstanbul’daki gençler Newroz ateşi ile kan emici AKP rejimine saldırıyor. Halkının özgürlüğü için ‘ölçü Zap’tır’ şiarı il emücadele ediyor. Çünkü Önder Apo ‘Gençler doğruya en yakın olan kimselerdir. Fazla kire pasa bulaşmamışlardır. O halde gençlik duygularınızın, tutkularınızın bu temelde ayaklanması gerekir, başka bir doğrultu da değil. Sapasağlam adamlar, çelik gibi adamlar böyle ortaya çıkarlar. ‘ diyor. Bunun için gençler soykırımdan geçen halkının mücadelesini ve Önderliğinin fiziki özgürlüğü için her gününü mücadele gününe adamalı ve her günü Newroz ateşi ile aydınlatmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz