Genlerimizin sadece yüzde 1.5’lik kısmı Homo Sapiens’e ait

Okumalısınız

Günümüz insanının sahip olduğu genlerin yalnızca yüzde 1.5’lik kısmı tam olarak Homo Sapiens’e ait. Geri kalan genlerin ise genlerimizin Neandertal ve Denisovalı türlerine ait.

Yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, genomunuzun yüzde 10’dan daha az bir kısmı modern insanlara özgü ve geri kalanı Neandertaller ile paylaşılıyor.

Araştırmacılar, ayrıca, DNA’nın modern insanlara has olan kısmının beynin gelişimi ve işleviyle ilgili genler bakımından zenginleşmiş olduğunu ortaya çıkardı. Bu bulgu, beynin gelişimi ve işleviyle bağlantılı genlerin, bizleri atalarımızdan genetik açıdan ayıran unsur olduğunu gözler önüne seriyor.

FARKLILAŞMANIN NEYE YOL AÇTIĞI BİLİNMİYOR

Bununla birlikte, bu bulgunun insanlar ve Neandertaller arasındaki gerçek biyolojik farklılıklar açısından ne anlam ifade ettiğinin henüz açık olmadığı belirtiliyor.

Araştırmacılar, Science Advances dergisinde yayınlanan yeni çalışma dahilinde, atalarımızdan bize miras kalanların aksine, modern insanlara özgü genleri parçalamayı hedeflediler. Ne var ki bu zor bir süreç; zira yalnızca iki grup iç içe geçtiği için değil, aynı zamanda insanlar ve Neandertaller aynı genetik çeşitlenmelerin bir kısmını ortak bir atadan miras aldıkları için, insanlar, Neandertallerle paylaştıkları bazı genetik varyantlar barındırıyorlar.

Hâl böyleyken, araştırmacılar, modern insanların Neandertallerle çiftleşme aracılığıyla miras aldıkları genom parçaları ile kabaca 500 bin yıl önce, Neandertaller ve insanlar arasındaki evrimsel bölünme öncesinde insanların Neandertallerle paylaştığı genom parçaları arasındaki farkı daha verimli biçimde görmelerini sağlayan ‘hızlı atasal rekombinasyon [gen oluşumu] grafik tahmincisi’ adıyla bilinen bir algoritma geliştirdiler.

Araştırmacılar, geliştirdikleri bilgisayar yazılımını 279 modern insan, iki Neandertal ve bir başka insan türü olan Denisovalılardan elde edilen bir genomu incelemek amacıyla kullandılar. İnsan genomunun yalnızca yüzde 1.5 ilâ yüzde yedilik kısmının Homo sapiens’e özgü, yani melezlenme ya da ana-atalarının çeşitlenme belirtilerinden arınmış bir halde olduğunu ortaya çıkardılar. Yüzde 1.5’lik değer, bütün insanların barındırdığı ama Neandertal ya da Denisovalıların barındırmadığı gen çeşitlenmelerini içeren kısmı ifade ediyor.

Dahası, araştırmacılar, insana has mutasyonların, yaklaşık 600 bin ve 200 bin yıl önce gerçekleşen iki farklı adaptif (uyumsal) genetik değişiklik ‘patlaması’ ile ortaya çıktığını buldular. Bu genetik değişikliklerin neden o yıllarda ortaya çıktığı -ya da bu değişimleri harekete geçirmek için yaşam ortamlarında neler olup bittiği- tam olarak bilinmiyor.

Bu mutasyonlar üzerinde yoğunlaşmak ve beyinde tam olarak nelere yol açtıklarını anlamak, araştırmacıların insanlar ile Neandertallerin bilişsel ve biyolojik açıdan nasıl farklılaştığını anlamalarına da yardım edebilir.

Öne Çıkanlar

İntikam Birimleri Şehit Çiyager anısına bir dizi eylem gerçekleştirdi

Yazılı bir açıklama yapan Şehit Alişer Konya ve Şehit Zin Amara İntikam Birimleri 12 Mart günü şehit düşen Şehit...

Jinên Tîrêjên Rojê İnisiyatif’nden İstanbul, Kırklareli ve Kocaeli’de eylemler

Jinên Tîrêjên Rojê İnisiyatifi, “Kürt halkının üzerindeki tehdit ve sardırılara karşı birimlerimiz eylemler yapmıştır. Saldırılar devam ettiği sürece hesabını...

GerillaTV’den kontraları taşıyan araca yönelik eylemin görüntüleri

Gerilla TV, 27 Nisan günü, Şehit Medya Mawa ve Şehit Rizgar Gever İntikam Hamlesi kapsamında Dêrgulê ile Girê Cotyar...

Farqîn’de Jandarma Komando Alay Komutanlığı’nda patlama

Amed’in Farqîn ilçesi Konak Mahallesi’nde bulunan işgalci Türk ordusuna ait Jandarma Komando Alay Komutanlığı’nda patlama meydana geldi. İlçenin birçok mahallesinden...

Gêrîla TV 4 işgalcinin cezalandırıldığı eylemin görüntüsünü yayınladı

Gêrîla TV, Metina'da 5 Haziran'da yapılan eylemin görüntüsünü yayınladı. Eylemde 4 işgalci Türk askeri cezalandırılmış, 1 mevzi imha edilmişti. HPG...

​​​​​​​QSD Askeri Meclislerinin yıllık toplantısı geniş katılımla başladı

QSD Askeri Meclislerinin “Demokratik Suriye Güçleri devrim kazanımlarını korumanın ve işgal bölgelerini özgürleştirmenin garantörüdür” şiarıyla yıllık toplantısı başladı. QSD Askeri...

Gençler “Komutan Egid yaşıyor PKK savaşıyor” sloganıyla Amed’de yürüdü

Konya’nın Meram ilçesinde yaşayan Kürt aileye ırkçı saldırı gerçekleştirilerek 3’ü kadın 7 kişi katledildi ve yakıldı. Gençler sık sık "Bijî...

İlgili Makaleler