Gergerlioğlu: Mücadelemiz sürecek

0
466

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, kendisine dönük saldırılara dikkat çekerek, “Ben boyun eğmem ve mücadelemiz sürecek” mesajını verdi. Gergerlioğu, “Kürtler haksızlığa uğruyor. Türk olarak Kürdün uğradığı insan hakları ihlallerine müdahil olmalıyım” diye belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Gare saldırısının ardından yaptığı açıklamalar nedeniyle iktidar tarafından hedef alınan Gergerlioğlu, 2 yıl 6 aylık hapis cezasının Yargıtay tarafından onaylanmasına dair açıklama yaptı.
Hakkında verilen kararın siyasi olduğunu belirten Gergerlioğlu, “Türkiye’de inan hakları savunuculuğuna saldırıların en bariz gösterilerinden biri oldu bu karar. Tamamen siyasi bir karar olduğunu sadece ben söylemiyorum. Sadece siyasetçiler, hukukçular söylemiyor. Bu toplumun tüm fertleri apaçık hukuksuzluğu net bir şekilde görüyor. İnsan hakları savunuculuğum cezalandırılmaya çalışılıyor. Tüm insan hakları ihlallerine karşı mücadele eden ben şu anda cezalandırılıyorum. Vekilliğime tehdit var” diye konuştu.

‘MÜCADELEM SÜRECEK’

Mücadele etmeye devam edeceğini vurgulayan Gergerlioğlu, şunları ifade etti:
“Bütün bunlara karşı yıllardır sürdürdüğüm mücadelenin bir benzerini sürdüreceğim. Bu mücadele insan hakları mücadelesi aynı zamanda. Kesinlikle boyun eğmem, bunu herkes bilsin. Hukuksuz saldırılara boyun eğecek insanlar değiliz, böyle olsaydık meydanlara çıkmazdık. Allah’tan başkasında da korkmuyorum. Sözümü hiç esirgemedim. Ayrımsız insan hakları mücadelesi verdim. Herkesin uğradığı ihlali burada gündeme getirdim. Ama bu yeni değil. Ortaçağ’da insanlar gerçekleri söylediği için cezalandırıldı. Türkiye’de işkence, çıplak arama, cezaevlerinde bebekler var, Türkiye’de Kürt meselesi var. Bunları söyledim. Bunlar yanlış mı?

Zulmedenlere karşı mücadele ettim ve uyduruk cezalarla bizi cezalandırmaya çalıştılar. Hakkımla, mücadelemle, mazlumların gözyaşlarıyla, iradesiyle bu milletvekilliğini aldım.”

‘KÜRTLER YILLARDIR HAKSIZLIĞA UĞRUYOR’

Gergerlioğlu, Yargıtay’ın hakkındaki hapis cezasının onamasını şöyle değerlendirdi:

“Yargıtay’ın kararı ortada. Skandal bir karar olduğu belli. Çok net bir hukuksuzluk var.  Kürt meselesi çözülmeli diyordum. Yasalarla bu konu düzeltilmeli diyordum. Yıllardır Kürtler haksızlığa uğruyor bu konu düzeltilmeli dedim. Bir Türk olarak Kürdün uğradığı insan hakları ihlallerine ben müdahil olmalıyım. Türkiye’de sorunlar böyle çözülür. İnsan hakları anlayışının yaşanması ve yüceltilmesidir benim davam. O yüzden Kürt meselesi konusunda ben yıllardır konuşuyorum. Çözüm süreci öncesinde de konuştum. Çözüm süreci bitti biz şeytan olduk. Barış mesajları veriyordum. Ben insan hakları savunucusuyum. Çatışma çözümleri konusunda uzman biriyim. Türkiye hala Kürt sorununu konuşuyor, milletvekillerini hala Meclisten atmaya çalışıyorlar. 20 yıl önce bunu yaptılar, şimdi aynısını yapıyorlar. Yazıklar olsun.”

‘AYM’YE BAŞVURACAĞIZ’

AYM’nin CHP’li Enis Berberoğlu kararını hatırlatan Gergerlioğlu, bugün AYM’ye başvuracaklarını söyledi. Açık bir hukuksuzluğun olduğunu, bu nedenle AYM’nin ihlal kararı vereceğini belirten Gergerlioğlu, “Ben sonuna kadar direneceğim. Beni neden milletvekilliğinden almak istiyorlar? Çünkü biz milletin hayır duasını aldık. Zalimler bize ceza verilir ama yarınlara o zalimlerin ismi kalmaz Ömerlerin ismi kalır. Bana ceza verdiler ama vekilliğimi düşüremezler. Benim vekilliğimi düşürüp AYM’den bu kararın dönüp ikinci bir kez skandal bir karar mı istiyorsunuz? İkinci bir kez Berberoğlu kararı skandalı mı yaşatmak istiyorsunuz? AYM’ye bugün başvuruyoruz. AYM ihlal kararı vereceğini düşünüyorum. AYM kararının beklenmesi gerektiğini söylüyorum” diye kaydetti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here