‘Geride Durmayı Hiç Düşünmedi’

0
671
İlgili resim

Silopi’de 4 yıl önce katledilen siyasetçilerden Sêvê Demir ile aynı cezaevinde kalan HDP Milletvekili Pero Dündar: “Her arkadaş insanın yaşamında büyük izler bırakır ama kimin nasıl iz bırakacağını insanın kendisi seçer. Sêvê hayatımızda büyük izler bıraktı ve hepsi de miras alacağımız izlerdir. Kendine inanmak, mücadeleden geri durmamak ve daha birçok şeyde Sêvê örnektir.”

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında bölgeye giden DBP Parti Meclisi üyesi Sêvê Demir, HDP üyesi ve KJA aktivisti Fatma Uyar ile Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayır, 4 Ocak 2016’da zırhlı araçtan açılan ateşle katledildi.

Yaşamını yitiren kadınlardan Sêvê Demir, Mardin’in Savur ilçesine bağlı Şenocak köyünde dünyaya gelir. Yaşamını demokrasi ve kadın özgürlük mücadelesine adayan Sêvê, 90’lı yıllarda köy boşaltmaları nedeniyle ailesiyle birlikte önce Amed’in Bismil ilçesine, ardından da 1995 yılında Manisa’nın Salihli ilçesine yerleşir. Bir taraftan ailesi ile tarlada çalışan Sêvê, burada siyasi parti faaliyetlerine de katılır. Sêvê, parti çalışmalarına dahil olduğu süreçte 15 Şubat 1999 komplosu ile Türkiye’ye getirilen Kürt Halk Önderi Öcalan’ın özgürlüğü için birçok eyleme öncülük eder. HADEP çatısı altında siyasi parti faaliyetlerine başlayan Sêvê, bu çalışmalarına en son DBP ile devam eder. Bu süreçte 2005 yılında kuruluşunu ilan eden Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) ile kadın özgürlük mücadelesine aktif olarak dahil olur.

‘Mücadele dolu bir yaşam’

“KCK” adı altında gerçekleştirilen operasyonlarda cezaevine giren Sêvê, Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı 12 Eylül 2012’de başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde yer alan kadınlardan biri olur.

Sêvê, mücadele süreci boyunca birçok yoldaşının mirası ile özgürlük yürüyüşüne devam eder. Sêvê’nin ardında kalan yoldaşları da onun mücadelesini miras edinerek bu yürüyüşü sürdürüyor. Bu kadınlardan biri de Pero Dündar. HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, Sêvê’yi ve onunla cezaevinde geçirdiği süreci anlatıyor.

‘Emekçi bir kadın’

Pero Dündar, cezaevinde tanıştığı ve 5 yılı birlikte geçirdiği Sêvê’yi “emekçi bir kadın” olarak tanımlıyor. “Geleneksel aile yapısından, asimilasyon politikalarıyla Kürt halkına yönelen devlet sisteminden kendi kendini uzaklaştırdı ve koptu” diyen Dündar, şöyle devam ediyor: “Sêvê, ilk günlerden itibaren kadın bilinci, sürgün bilinci, Kürt olma bilincini taşıyan ve bununla mücadele etmeye hazır bir kadındı.”

‘Umudu her zaman diriydi’

Manisa’da çalışma yürütmeye başlayan Sêvê, siyasi parti çalışmalarına katıldığı zaman bağ ve bahçe işlerinde de çalışıyor aynı zamanda. İşten kalan zamanında mahallelerde kadınlarla bir araya gelen Sêvê’nin duruşuyla, konuşmalarıyla, mücadelesini sahiplenişiyle birçok insanın sevgisini ve saygısını kazandığına dikkat çeken Pero Dündar, “Hani Mardin kadınları için ‘Mardinli kadınlar kendilerine inanırlar’ diyorlar ya işte Sêvê de öyleydi. Yaptığı her işi, aldığı her sorumluluğun en iyisine ulaşana kadar uğraşıyordu. Onu umutsuz, bıkmış, isteksiz görmek mümkün değildi. Her zaman umudu diriydi” diye ekliyor.

‘Geride durmayı hiç düşünmedi’

Devamla “Her konuda öncülük etme potansiyeli vardı. Kendisi için hiç kaygı taşımadı. Geride durmayı hiç düşünmedi. Hep en önde olmayı tercih ediyordu. Tecrübelerini paylaşmayı da seviyordu. O dönem Azadiya Welat gazetesine de yazılar yazıyordu. 2009 yılında siyasi soykırım operasyonları kapsamında o da gözaltına alınarak tutuklandı. O süreçte bir süre cezaevinde beraber kaldık” diye konuşan Pero Dündar, Sêvê ile aynı cezaevinde olmayı “büyük bir şans” olarak değerlendiriyor. Sêvê’nin cezaevindeyken kadın, kültür ve dil üzerine yoğunlaştığını, Kürtçe dil eğitimi verdiğini anlatan Dündar, “Çok fedakar bir yapısı vardı. Birine yardım mı lazım, konuşmaya ihtiyacı varsa, danışacaksa gece yarısı da olsa Sêvê’yi çağırırlardı. Her arkadaşla ilgilenmeye, arkadaşların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırdı” diyor.

‘Büyük izler bıraktı’

Sêvê’nin Kürdistan tarihine ilişkin de araştırmalar yaptığını ve yeni bir şey öğrendiğinde heyecana kapıldığını belirten Pero Dündar, son olarak şöyle konuştu: “Her arkadaş insanın yaşamında büyük izler bırakır ama kimin nasıl iz bırakacağını insanın kendisi seçer. Sêvê hayatımızda büyük izler bıraktı ve hepsi de miras alacağımız izlerdir. Kendine inanmak, mücadeleden geri durmamak ve daha birçok şeyde Sêvê örnektir. Onları unutursak kendimizi unuturuz, unutmak en büyük ihanettir. Sadece onları anlatarak değil, mücadelelerini sürdürerek de onları yaşatmalıyız.”

JİNNEWS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here