Gerilla, 14 Temmuz Direnişi’nin yıl dönümü amacıyla eylem gerçekleştirdi

0
171

HPG Basın İrtibat Merkezi, gerilla güçlerinin gerçekleştirdiği eylemler ve işgalci Türk ordusu tarafından yapılan saldırılara ilişkin şu bilgileri verdi:

“Serhed bölgesi;

“12 Haziran saat 10:30’da Wan’in Ebex (Çaldıran) ilçesinin Gundê Kaşinê alanında operasyona çıkmış olan işgalcilere ait Amarok tipi askeri araç sabotaj taktiği ile hedeflenerek vuruldu. Başarılı bir şekilde gerçekleştirilen bu eylemde; 2 işgalci cezalandırıldı, 1 işgalci de yaralandı.

Metîna bölgesi;

10 Temmuz saat 13:13’te Girê Koordine alanındaki işgalcilere ait mevzi ağır silah taktiği ile hedeflenerek vuruldu. İsabetli bir şekilde vurulan düşman mevzisi tümden imha edildi, 3 işgalci cezalandırılırken 1 işgalci de ağır yaralandı. İşgalciler saat 14:40’ta helikopterler ile ölülerini kaldırdı. Bu eylem 14 Temmuz Büyük Ölüm Orucu Direnişi’nin yıl dönümünü selamlamak için gerçekleştirildi.

İşgalci TC ordusunun yasaklı bombalarla gerçekleştirdiği saldırılar;

10 Temmuz 18:20–19:35 saatleri arasında Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê FM Direniş Alanı’ndaki mevzilerimiz yasaklı bombalar ile 3 kez bombalandı.

İşgalci TC ordusunun gerçekleştirdiği saldırılar;

10 Temmuz saat 10:20’de Garê’nin Girê Zengil alanı 1 kez savaş uçakları ile bombalandı.

10 Temmuz saat 10:30’da Garê’deki Gundê Şêx ve Gundê Çemrobotkî köyleri arasında bölge halkına ait sivil araç 1 kez savaş uçakları ile bombalandı. Bu bombardımanda araç isabet almadı, ancak bunun sonucunda arazide çıkan yangın halen devam etmektedir.

10 Temmuz 21:30 – 23:00 saatleri arasında Metîna’nın Girê Hakkarî Direniş Alanı saldırı helikopterleri ile 7 kez bombalandı.

10 Temmuz’da Zap’ın Sîda Direniş Alanı ile Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê Bahar, Girê Cûdî, Girê Amediyê Direniş Alanları 75 kez obüs, tank ve ağır silahlarla bombalandı.

İşgalci Türk ordusu 10 Temmuz’da Zap’ın Sîda Direniş Alanı’ndaki ve Şehîd Delîl Batı Zap bölgesinin Girê FM Direniş Alanı’ndaki mevzilerimize saldırıp, tünelleri delmeye ve kepçelerle yıkmaya çalıştı.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here