‘Gerilla gücünü önderlikten ve şehit yoldaşlarımıza olan bağlılığından almaktadır’

0
39

YJA STAR gerillalarından Xemlîn Cûdî; “Şehîd Haki Karer şahsında tüm Mayıs ayı ve devrim şehitlerini sevgi ve minnetle anıyor tüm devrim şehitleri anıları önünde saygıyla eğiliyorum” diyerek, sözlerine şu şekilde devam etti. “Şehîd Haki arkadaş Rêber Apo’nun oluşturduğu ilk gruptan bir arkadaştı. Enternasyonal bir devrimci olan Şehîd Haki arkadaş Türk faşizminin en yoğun olduğu dönemde Kürt davasını benimseyerek mücadelemizde büyük emek ve caba sahibi oldu, Şehîd Haki arkadaşın intikamını Rêber Apo, PKK hareketini oluşturarak aldı. PKK hareketi en başından enternasyonal bir hareket olma özelliğini taşıyor. Çünkü PKK hareketi Türk ve Kürt gençlerinin ırk ve din ayrımı yapmaksızın oluşturduğu bir yoldaş ve emek hareketidir. Önderliğimizin şehit yoldaşlarımızı ele alma tarzı ve intikam tarzı çok farklıdır. Özgürlük ve halkların eşitliği uğruna bedel veren ve şehit olan her insan çok değerlidir ve onları yaşatmak için her seferinde farklı bir başarı adımı geliştirmiştir. Nasıl ki Haki Karer arkadaş komplo sonucu şehit olduğu zaman PKK hareketini geliştirdiyse, Bêrîtan arkadaş (Gülnaz Karataş)’ın şehadetiyle kadın ordulaşmasını ilan etti, Zîlan arkadaşın eyleminden sonra PAJK hareketi geliştirildi, günümüze kadar büyük hamlelerle gücümüz daha da büyümekte, öncülerimiz olan Şehîd Haki Karer, Şehîd Zîlan, Şehîd Bêrîtan, Şehîd Sara arkadaşların maneviyatlarıyla yaşayıp mücadele ettiğimiz sürece hiçbir düşman gücü hareketimizi yenemez.’’

GÜCÜMÜZÜN SIRRI

“Faşist Türk devleti her koşulda PKK hareketini yok etmek için her türlü silahı kullanıyor. Hatta kendi medyasında bile yalanlar geliştirerek asıl olanı yani kendi zayıflığını saklamak için halkını kandırmaktan geri kalmıyor PKK başarılarını saklamak için. Ancak faşist Türk devleti ne yaparsa yapsın PKK hareketinin temeli olan dürüst yoldaşlık bağları ve Önderliğimize olan inancımız olduğu sürece asla Kürt halkını ve gerillayı yok edemeyecek. PKK yoldaşlığı bir deniz gibidir. Her dinden ve ırktan insanlar, örneğin Alman olsun, Arap olsun, Süryani olsun, akın akın PKK denizine katılıp demokratik ve eşit bir yaşam uğruna mücadele ediyorlar. Özelde de kadınlar yedi bin yıllık gelişen erkek egemen zihniyetin kadında ve toplumda oluşturduklarına karşı çözümü PKK ve PAJK hareketinde gördükleri için hangi dil ya da din fark etmeksizin özgürlük mücadelesine akın etmekteler. Çünkü Önderliğin kadında oluşturduğu gücün farkındalar. Çok çetin dönemlerden geçmekteyiz, Bakurê Kurdistan başta olmak üzere Kurdistan’ın her dört parçasında özel de de Avaşîn Metîna, Zap alanlarında faşist Türk devletine karşı büyük bir mücadele verilmekte. Faşist Türk ordusu güç getiremediği yerlerde yeniden Kimyasal silahlar kullanmakta en son teknikle gerilla ya saldırma fırsatları aramakta olsa da, gerilla savaştaki profesyonelliğini her koşulda göstermiş oldu, özelde bu son süreçte oluşturdukları devrimci operasyonlardaki gücünü her kese göstermiş oldu. Düşman en son savaş silahlarıyla saldırmakta olsa da gerilla ellerindeki ferdi silahlarla ona karşı direnmektedir. Gerilla gücünü önderlikten ve şehit yoldaşlarımıza olan bağlılığından almaktadır. YJA Star gerillaları olarak iddiamız çok büyüktür, halkımızdan ve Önderliğimizden aldığımız güçle mücadelemizi daha da güçlendireceğimizin sözünü veriyoruz.”

ŞEHİTLERE OLAN BAĞLILIK

HPG gerillalarından Egîd Botan ise Şehîd Haki Karer’in enternasyonal özelliklerine dikkat çekerek şunları söyledi; “Şehîd Haki Karer ve şehit kemal Pir Önderliğimizin oluşturduğu gruplaşmadaki ilk yoldaşlarıdır. Bu yoldaşlıktan gelişen bağla hareketimiz bu günlere gelmiştir. Özgürlük hareketimize olan enternasyonal katılımlar gücünü ilk gruplaşma dönemindeki yoldaşlıktan bağlılıktan almaktadırlar. Böylesi bir hareketin gücünün önünü kimse alamaz. Önderliğimizin şehit yoldaşlarımızın intikamını almadaki tarzı çok farklıdır. Örneğin heval Haki şehit düştüğünde PKK hareketini oluşturmada radikal bir karar almıştır bunun yanı sıra heval Beritan şehit düştüğünde kadın ordulaşmasını ilan etmiştir. Bu şekilde hareketimizi her adımda daha da güçlendirmiştir Önder Apo.

Günümüzde Metîna, Zap, Avaşîn, de süren savaştaki başarının sırrı hem yoldaşlığa, şehitlerimize olan bağlılığımız ve ulusal bir güç olmamızdır. Faşist Türk ordusu ne kadar taktik nükleer silahlar kullansa da direncimizi kıramaz. Gerillanın Kışın ortasında ve baharda gerçekleşen devrimci operasyonlar bunlara örnektir. Faşist Türk devleti halkımıza karşı büyük baskılar uyguluyor gerilla bu yaşananların intikamını dağlarda ve şehirlerde kat be kat almaktadır. Mevzilerde şehit düşen yoldaşlarımız sadece Kürt ya da Ortadoğu gençleri değil bir çok yabancı ülkelerden gelen yoldaşlarımızdır da aynı zamanda, bu da hareketimizin enternasyonal bir hareket olduğunun en büyük kanıtıdır. Önderliğimizin oluşturduğu paradigma çok güçlüdür o yüzden her milletten hareketimize katılanlar bu birliği ve bağlılığı oluşturmaktadır. Türk devleti talan ve sömürü den gelen bir tarihe sahiptir. Bu yüzden bu kadar kirli bir savaş yürütmekte. Taktik nükleer kullanmasının en büyük sebebi de, dağlarda istediği başarıya ulaşamaması ve zorlanmasıdır. Üç yıldır yoğun bir savaş içerisindeyiz, faşist Türk devleti 2021-22 yıllarında gerillayı yok edicez naraları atıyordu ama ne oldu 2024’yiz ve hareketimiz sürpriz bir açıklama yaptı halkına baharda. Faşist Türk devleti ne dediyse Kurdistan gerillaları büyük başarılarla tersinden cevaplar verdi düşmana kısaca düşmanın hiçbir dediği tutmadı bu baharda.”

BORÇLUYUZ

HPG gerillalarından Eriş Xoy da PKK hareketinin yoldaş topluluğuna ve amaca olan bağlılığına dikkat çekerek şunları dile getirdi. ‘’Haki arkadaş önder Apo’yu tanıdığından şehadet gününe kadar büyük bir özveriyle kendisini bu davaya adamıştır, büyük emek ve fedakârlıkları bize ilham vermektedir. Önderliğimizin ideolojisiyle bütünleşmiş bir arkadaştı, güçlü bir yoldaşlığa sahipti. Önder Apo’’ o benim gizli ruhumdu’’’ diye atfetmiştir ki yoldaşlığı ve anlam gücü o kadar büyük bir devrimciydi. Başta Haki arkadaş olmak üzere özgürlük mücadelemizde bir çok fedai güçte yoldaşımız şehit düştü, halkların özgürlüek ve eşit yaşamaları uğruna kendilerini feda ettiler. Bizler şehit yoldaşlarımıza borçluyuz. Doğru bir yoldaşlık temelinde mücadelemizi büyütmenin farkında ve ısrarındayız.

PKK bize yeni bir yaşam ve hayallerimizi gerçekleştirme fırsatı verdi. PKK eski klasik partiler gibi değil kendisini çok farklı bir konuma ulaştırmış durumda. Ahlaki ve politik bir toplum ve birey oluşturma konusunda yeni bir yaşam oluşturmuş durumda. Klasik Kürt savaşımını ve yaşamını aşarak önderliğimiz geliştirdiği ideolojiyle yeni bir yaşamın kapısını araladı. Kürt insanına yeni bir ruh kazandırdı. Bunu yoldaşlığa inanarak amacına bağlanarak gerçekleştirdi. Heval Sara, heval Zîlan, heval Haki, heval Mazlum yani 50. Yılını tamamlamasına rağmen PKK de o yoldaşlık ruhu hala ilk gün ki gibi canlı yaşanmaktadır. Bunun en büyük örnekleri Metîna, Zap, Avaşîn de devam edilen mücadeledir. Tüm zorlanmalara rağmen faşist Türk ordusunun kullandığı Nato silahlarına ve kimyasala rağmen HPG ve YJA STAR gerillaları birlikte büyük bir motivasyonla savaşmaktalar, ‘’

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz