Gerilla Komutanı Dersim: Egid’in takipçisiyim’ diyen herkes düşmana karşı savaşmalı

HPG komutanlarından Edip Dersim, 15 Ağustos Atılımı’nın efsanevi komutanı Egid’i anarak, komutan Egid’in takipçisiyim’ diyen herkes bu kan emici, faşist düşmana karşı savaşmalı ve Kürdistan’ı onlar için cehenneme çevirmelidir” dedi.

HPG komutanlarından Edip Dersim, 15 Ağustos Atılımı komutanı Egid’in (Mahsum Korkmaz) 35. şehadet yıldönümü vesilesiyle ANF’ye konuştu.

Dersim, efsanevi komutan Egid ve onun şahsında tüm Kürdistan devrim şehitlerini anarak, ”Kürt halkı onlarca yıl boyunca derin bir uykudaydı. Kürtler kendilerine dayatılan kadere karşı birçok kez baş kaldırdı fakat Kürtler arası birliğin olmaması ve birçok sebepten dolayı isyanları bastırıldı. Önder Apo ve PKK’nin tarih sahnesine çıkışıyla birlikte soykırımcı devletin hesapları boşa çıkarıldı” diye konuştu.

Komutan Edip Dersim böyle bir dönemde PKK’nin öncülüğünde hem soykırımcı devlete karşı hem de “Kürtlerde oluşmuş inançsızlığa” karşı ilk kurşunun sıkıldığını belirterek şunları ifade etti:

”Bu gerilla savaşının öncülüğünü de Egid yoldaş yaptı. Tüm imkansızlıklara ve Kürtler içinde oluşan büyük inançsızlığa rağmen Egid yoldaş büyük bir kararlılık, cesaret ve inançla bu çaresizliğe bir son verdi ve özgür bir yaşamın yolunu Kürtlere gösterdi. Kürdistan’da silahlı savaşın, yenilmez savaşçı gerilla geleneğini yarattı. Egid yoldaş komutanlığı, savaş yönetim ve düşmana vurduğu darbelerle, PKK içinde doğru yoldaşlığı bir ölçüt olarak belirledi. Bu ölçüt bugüne değin gerilla için bir temel haline geldi.”

‘GERİLA ZAFERİ GARÊ’DE ISPATLANDI’

Komutan Edip Dersim HPG yeni yapılanma sürecinde komutan Egid’in tarz ve üslubunu kendileri için esas aldıklarını vurgulayarak şunları ekledi: ”Egid yoldaş çaresizliği kabul etmeyip, yaratıcılığı esas alıyordu, bugün de gerilla her zamankinden daha güçlüdür. Gerilla büyük bir inanç, güçlü bir performans sergileyerek işgalci güçlere karşı savaşım veriyor. Bu dönemde düşman teknik, özel savaş ve istihbarata dayanarak gerillayı yok etmeye çalışıyor ve hep tekniğini övüyor. Fakat Önder Apo, ‘en güçlü teknik insandır’ diyor. Bu, bizim savaşımızda onlarca kez ispatlanmış ki gerilla yaratıcı yöntemlerle tekniği boşa çıkarabilir.”

Dersim bu gerçekliğin en son Garê’de ispatlandığını hatırlatarak şöyle konuştu:

”Düşman 41 uçak, onlarca keşif uçağı, onlarca helikopter ve binlerce özel savaş gücüyle saldırdı. Fakat bir time karşı, yani 6 arkadaşa karşı yenildi. Bu da hiçbir tekniğin birçok alanda kendini örgütlemiş, yeni üsluba göre hareket eden bir gerilla timini yenemeyeceğini gösterdi. Bu temeller üzerinden zaferin gerilla ve komutanını yaratabiliriz. Zaten efsanevi büyük komutan Egid yoldaş bu geleneği yarattı. Bundan sonra da Kürdistan gerillaları, Egid komutanın komutasında ‘Özgürlük Zamanıdır’ hamlesine katılım göstereceklerdir. Bu bilinçle, 2021 yılında düşmanın tüm umutlarını Egid yoldaşın fedai ve saldırı ruhuyla boşa çıkaracağız. Tüm Kürdistan parçalarında gerilla ayakta ve işgale karşı savaşıyor.”

‘DEVRİMCI HALK SAVAŞI ZAMANI’

HPG komutanlarından Edip Dersim en son şunları belirtti: ”Eğer halkımız bu devrim sürecinde yoldaş Egid’in ruhuyla özgürlük hareketi ve özgürlük gerillalarının etrafında bir araya gelirse, zaferi elde edebilir, Kürdistan’ı özgürleştirebilir ve Önderliğimizi zindandan çıkarabiliriz. Devrimci halk savaşının zamanıdır. Gençler ve kadınlar da gerillaya güçlü bir katılım gösterebilir. Halkımız her yerde işgale karşı savaş vermelidir. PKK artık bu ruhu halk arasında yaratmış durumda. Onursuzluğu artık kabul etmememiz gerekiyor. İşgalin ve soykırımın olduğu her yerde herkes buna karşı savaşabilir. Kendi ülkemizde özgürce yaşamak istiyorsak buna göre hareket etmemiz gerekiyor. İnsan, onuruyla insandır. Bedeli ne olursa olsun, kendisine, ‘Kürdüm, şehitlerin ve komutan Egid’in takipçisiyim’ diyen herkes bu kan emici, faşist düşmana karşı savaşmalı ve Kürdistan’ı onlar için cehenneme çevirmelidir.

Biz Kürdistan özgürlük gerillaları, şehitlerimizin hayallerin gerçekleştirme sözünü veriyor ve Kürdistan’ı faşizmin, işgalin mezarı haline getirip yüzyılların intikamının kan emici düşmandan alacağımızı belirtiyoruz. Son olarak, büyük komutanımız, yoldaş Egid’i 35. şehadet yıldönümünde saygıyla anıyoruz.”

En Çok Okunanlar

İlgili Makaleler