Gerillalar işgalci Türk askerlerini havadan ve karadan vurdu

Kürdistan Özgürlük Gerillaları, Garê’de işgalci Türk ordusuna yönelik eylemler gerçekleştirdi. HPG, “15 Şubat komplosunun yaratmış olduğu kin ve öfke ile işgalcilere etkili darbeler vurmaya devam etmektedir” dedi.

HPG Basın İrtibat Merkezi, Garê’ye yönelik işgal saldırıları ve gerilla eylemlerinin ayrıntılarını açıkladı.

HPG açıklamasında şunlar belirtildi:

“Garê bölgesine dönük başlatılan operasyon hakkındaki son bilgiler şöyledir:

11 Şubat günü sabah ve öğlen saatlerinde güçlerimiz işgalci Türk askerlerine dönük iki saldırı eylemi gerçekleştirmiştir. Bu eylemlerin ayrıntılı bilgileri daha sonra paylaşılacaktır.

12 Şubat günü sabah saatlerinde işgalci güçler helikopterler ile Siyanê alanına girmek istemiştir. Bu helikopterler güçlerimiz tarafından yakın mesafeden hedeflenerek darbelenmiştir. Bunun sonucunda helikopterler alandan uzaklaşmak zorunda kalmıştır.

Garê bölgesinin Siyanê alanına dönük başlatılan operasyon 12 Şubat günü Çêlka, Kani Ohran ve Kafya vadisine doğru genişlemiştir.

İLERLEYEMEYEN İŞGALCİLER ALANI YOĞUN BOMBALIYOR

Karadan ve havadan ilerleyemeyen, aynı zamanda yerdeki askerlerini koruyamayan Türk ordusu Garê alanına dönük çok yoğun hava saldırıları gerçekleştirmektedir.

Bu temelde; 12 Şubat günü saat 15:45’te Siyanê – Ergenê alanını 3 kez, Garê dağı silsilesini 3 kez, Reşit Tepesi yamaçlarını 3 kez, saat 16:00’da Xêrê Tepesi’ni 2 kez, saat 16:20’de Yekmalê köyünü 3 kez, saat 21:30’da Deşta Kafya alanını 3 kez bombalamıştır. 13 Şubat günü saat 10:00’da da Deriyê Hirçê alanı savaş uçaklarıyla bombalanmıştır. Sadece 24 saat içerisinde Garê bölgesi savaş uçakları ile en az 18 kez bombalanmıştır.

12 Şubat günü akşam saatlerinde Siyanê-Çêlka hattına doğru ilerlemek isteyen işgalciler güçlerimiz tarafından denetime alınarak vurulmuştur. Netleştirildiği kadarıyla burada 1 işgalci cezalandırılmış, diğerleri kaçmıştır. Sonraki saatlerde cezalandırılan işgalciler helikopter ile alandan götürülmüştür.

12 Şubat günü saat 22:20’de işgalciler 7 helikopter ile Siyanê alanına geçmek istemiş, güçlerimizin müdahalesi sonrasında bu helikopterler alandan uzaklaşmak zorunda kalmıştır.

HAVADAN İŞGALCİLER VURULDU

İşgalci Türk ordusuna karadan etkili darbeler vuran güçlerimiz aynı zamanda Şehit Delal Hava Savunma Kuvvetleri öncülüğünde Garê’deki işgalcilere karşı eylemler gerçekleştirmiştir.

Şehit Delal Hava Savunma Kuvvetleri’miz 12 Şubat günü saat 14:30’da Siyanê bölgesine yerleşen işgalcileri hava araçlarıyla hedeflemiştir. 13 Şubat günü saat 09:45’te de yine Siyanê bölgesindeki işgalciler hedeflenmiş, hedeflenen işgalciler başarılı bir şekilde vurulmuştur. Her iki eylem sonucunda cezalandırılan işgalci sayısı tam olarak netleştirilememiş, ancak eylem sonrasında ölü ve yaralı işgalciler helikopter ile alandan uzaklaştırılmıştır.

Türk devletinin gerçekleştirdiği yoğun hava saldırılarına, savaş tekniğine, kesintisiz keşif ve savaş uçağı hareketliliğine rağmen Kürdistan Özgürlük Gerillası Garê’de büyük bir irade ve kararlılıkla savaşarak, 15 Şubat komplosunun yaratmış olduğu kin ve öfke ile işgalcilere etkili darbeler vurmaya devam etmektedir.”

En Çok Okunanlar

İlgili Makaleler