Gerillalardan görkemli Newroz kutlaması

0
352
ANF Images

Kürdistan özgürlük gerillaları, 21 Mart Newroz bayramını görkemli kutlamalarla karşıladı. Düzenlenen bir törende konuşan gerilla komutanlarından Dersim, “Apocu fedai hareketin asla yenilmeyeceğini herkese göstereceğiz” dedi.

Kürdistan dağlarında birçok noktada Newroz kutlamaları yapıldı. Kutlamalardan birine HPG Apollon Akademileri komutanlarından Dersim katıldı. 

Dersim, düzenlenen Newroz töreninde yaptığı konuşmada, “Ortadoğu halkları üzerinde zulüm uygulayan imparatorluk ve yöneticisi Dehak’ karşı Med halkı öncülüğünde bir direniş başlatıldı. Medya halklar konfederasyonu birlik olup bu işgal ve zulüm imparatorluğunu yıktı. O günden bugüne Newroz günü Ortadoğu halkları için bir bayram olarak kutlanılıyor” dedi.

Dersim, “Böylesi bir günde Önder Apo bundan 48 yıl önce Kürt halkının ve Kürdistan’ın sömürge olduğunu tespit etti. Bu temelde bir Newroz gününde özgürlük yürüyüşünü başlattı” diye ekledi. 

Gerilla komutanı Dersim, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İşgalci ve sömürgeci TC devleti PKK’nin bu yürüyüşünü kırmak için Amed Zindanı’ndan vahşi işkenceler uyguladı. Sömürgeciler Amed Zindanı’nda Apocu devrimcilerin iradesini kırıp teslim almak isterken Çağdaş Kawa Mazlum Doğan yoldaş bir Newroz gününde kendisini feda ederek direnişin yolunu açtı, Newroz direniş ruhunu yarattı. O günden bugüne kadar direniş içerisindeyiz. Mazlum Doğanlardan Zekiye Alkan, Rahşan, Ronahi ve Berivanlara tüm özgürlük davası uğruna kendini feda ederek şehadete ulaşan tüm şehitleri saygı ve minnetle anıyoruz. 

Mazlum Doğan yoldaşın takipçileri olan yoldaşlarımız bugün de zindanlarda direniyorlar. Tüm zindan direnişçilerini selamlıyor, Newroz bayramlarınızı kutluyoruz. Arap, Ermeni, Asuri-Süryani halklarla birlik olan Kürt halkı Önder Apo çizgisinde amansız bir mücadele vermektedirler. Tüm halkların Newroz bayramını kutluyoruz.”

‘APOCU HAREKETİN ASLA YENİLMEYECEĞİNİ GÖSTERECEĞİZ’

Zulüm düzeninin “hiçbir zaman ebedi olmadığının” altını çizen Dersim, Apocu fedai hareketin asla yenilmeyeceğini herkes göstereceklerini vurguladı.

Dersim şöyle konuştu:

“Zulüm düzeni hiçbir zaman ebedi olmamıştır. Belki halklara acı çektirmiş, dönem dönem başarılar kazanıp kendisini devam ettirebilmiştir ama her daim halkların direnişi ile karşılaşmış ve yenilmişlerdir. Bunun en somut örneği Newroz’dur. Zulüm düzeni ve zalimler her zaman yenilmiştir. Bugün de AKP-MHP faşizmi ve öncüleri olan Erdoğan ile Bahçeli çağımızın Dehaklarını temsil etmektedir. 48 yıllık özgürlük mücadelemizi tasfiye etmek, Ortadoğu üzerindeki zulmü daimi kılmak istiyorlar. Ama bizler halkların ittifakıyla yine bir Newroz gününde 2633 yıl önce olduğu gibi bugün de kırıp yenilgiye uğratacağız. Türk devletini ve Erdoğan gibi Dehakları alt edip, Apocu fedai hareketin asla yenilemeyeceğini herkese göstereceğiz.

Başlatılan ‘Faşizm, tecrit ve işgal düzenini yıkacağız, Önder Apo’yu özgürleştireceğiz’ hamlesini halkımız tüm imkanlarıyla yürütmektedir. Biz de gerilla güçleri olarak bu hamlenin öncüleri olarak 2021 yılında gerillanın her daim kazanan ve yenilmez bir güç olduğunu herkese göstereceğiz. Bunun en somut örneği Garê zaferidir. Şoreş Beytüşşebap gibi fedai komutanlarımız her daim vardır ve olacaktır. Mazlum Doğan yoldaş gibi tüm imkansızlara karşı kendini bir silah haline getirerek Önder Apo’nun çizgisine sahip çıkacağız. Bu temelde Mazlum Doğanların çizgisinin amansız takipçisi olarak dönem görevlerine sahip çıkıp, halkımıza öncülük yapacağız. Bu temelde tüm yoldaşlara üstün başarılar diliyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz