Gerilladan Sabotaj ve Karakol baskını

0
2158
gerilla ile ilgili görsel sonucu

HPG Basın İrtibat Merkezi, gerilla eylemleri ve Türk ordusunun işgal saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

HPG açıklaması şöyle:

XAKURKÊ

Şehit Bager ve Şehit Ronya Devrimci Hamlesi kapsamında güçlerimiz, 13 Eylül günü saat 18.00’da Medya Savunma Alanları’ndan Xakurkê bölgesine bağlı Lêlikan Tepesi istikametinde ilerleyen işgalci TC ordusuna ait bir kepçe aracına yönelik sabotaj eylemi düzenlemiştir. Gerçekleştirilen bu eylem sonucunda kepçe tümden imha edilmiş ve 1 asker öldürülmüştür. Eylem ardından işgalci TC ordusuna ait savaş uçakları alanı rastgele bir şekilde bombalamıştır. Eylemi düzenleyen birliğimiz sağlam bir şekilde üs alanlarına ulaşmıştır.

BAZID

Serhat Eyaleti’nde devam etmekte olan Devrimci Zafer Hamlesi kapsamında YJA Star güçlerimiz 14 Eylül günü Ağrı’nın Doğubeyazıt (Bazid) ilçesine bağlı Tepêrêz karakoluna yönelik eylem gerçekleştirmiştir. 2 ayrı koldan düşman askerlerinin hedeflendiği bu eylemde 1 asker öldürülmüştür.

MUŞ

8 Eylül günü işgalci TC ordusu Amed Eyaleti’ne bağlı Muş Güneyi bölgesinde bulunan Şehit Axin alanında bir operasyon başlatmıştır. Aynı gün saat 13.30 ile 14.30 arasında savaş uçakları, saat 16.00’da ise taarruz helikopterleri alanı bombalamıştır. 9 Eylül günü işgalci TC ordusu zırhlı araçlar ile arazide arama tarama faaliyetleri yürütmüştür.

11 Eylül günü saat 17.30 ile 19.30’da işgalcilere ait savaş uçakları ve taarruz helikopterleri alanı tekrardan bombalamıştır. 12 Eylül günü taarruz helikopterlerinin alanı bombalaması ardından, Skorsky helikopterler alana indirmeler yapmıştır. Arazide arama tarama faaliyetleri yürüten işgalciler aynı gün saat 17.00’da alandan geri çekilmiştir. Gerçekleştirilen bu operasyonda 2 arkadaşımız şehadete ulaşmıştır. Şehadete ulaşan arkadaşlarımızın kimlik bilgileri daha sonra kamuoyu ile paylaşılacaktır.

MARDİN

28 Ağustos günü güçlerimiz, Mardin’in Bagok bölgesine bağlı Navsera Bagok alanında işgalci TC ordusunun operasyon birliklerine yönelik sabotaj eylemi düzenlemiştir. Ölü ve yaralı askerlerin olduğu değerlendirildiği bu eylemdeki sayı netleştirilememiştir. Eylemi düzenleyen birliğimiz sağlam bir şekilde üs alanlarına ulaşmıştır.

PİRAN

14 Eylül tarihli açıklamamızda 9 Eylül günü işgalci TC ordusunun Amed’in Piran (Dicle) ilçesine bağlı Deşta Gorsê alanında gerçekleştirdiği operasyonda 2 arkadaşımızın şehadete ulaştığı bilgisini kamuoyu ile paylaşmıştık. Şehadete ulaşan arkadaşlarımızın kimlik bilgileri şöyledir:

Kod Adı: Çekdar Muş
Adı Soyadı: Musa Göktürk
Doğum Yeri: Muş
Anne – Baba Adı: İkram – Mehmet
Şehadet Tarihi ve Yeri: 10 Eylül 2019 / Amed

***

Kod Adı: Rojhat Amed
Adı Soyadı: Mizgin Harman
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Suna – Şahabettin
Şehadet Tarihi ve Yeri: 10 Eylül 2019 / Amed


Çekdar ve Rojhat yoldaşlarımız, işgalci TC devletinin Kürt halkına karşı yürüttüğü soykırım savaşına yönelik mücadele etmek için 2014 yılında Özgürlük Hareketi’ne katılmıştır. PKK mücadelesinin yarattığı değerlerden etkilenen Çekdar ve Rojhat yoldaşlar, gerilla saflarına geldikleri ilk andan itibaren büyük bir istek ve coşku ile katılım sağlamışlardır. Çalışmalara büyük bir titizlik ve özveri ile yaklaşan yoldaşlarımız, yüklendikleri görev ve sorumlulukları en iyi bir şekilde yerine getirmişlerdir. AKP-MHP faşizmine karşı en ön cephede savaşan Çekdar ve Rojhat yoldaşlarımız, gerillanın saldırı ruhu ve tarz-taktikle dönemin özgürlük direnişine büyük katkılar sağlamışlardır. Düşmanın Kürdistan’ı işgal girişimlerine karşı verilen savaş içerisinde halkımızın özgürlüğü için savaşan yoldaşlarımız, son nefeslerine kadar dönemin devrimci ruhunun temsilcileri olmuşlardır. 

Şehadete ulaşan Çekdar ve Rojhat yoldaşlarımızın başta aileleri olmak üzere, tüm yurtsever Kürdistan halkına başsağlığı diliyor ve şehitlerimizin ideali olan Özgür Kürdistan’ı kurana dek mücadelemizi amansız bir şekilde devam ettireceğimizin sözünü veriyoruz.

HAVA SALDIRISI

İşgalci TC ordusu 16 Eylül günü Medya Savunma Alanları’na yönelik hava saldırıları düzenlemiştir. Gerçekleştirilen bu saldırıların ayrıntıları şöyledir:

Savaş uçakları Gare bölgesine bağlı Şivesorê köyünü saat 09.00 ile 11.00 arasında, Deşta Kafya alanını saat 13.30 ile. 14.30 arasında, Çemrobotki köyü çevresini ise saat 19.20’de bombalamıştır.

Yine savaş uçakları saat 14.30’da Zap bölgesine bağlı Tepê Bahar alanı ile Amediye ilçesine bağlı Tepê Amediye alanını bombalamıştır.

Gerçekleştirilen bu bombardımanlarda herhangi bir kaybımız olmazken, ormanlık alanlarda yangın çıkmıştır.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here