Gökçek’in cenazesinin kaçırılması protesto edildi

0
681

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in cenazesinin Gazi Cemevi’nin kapıları kırılarak ve gaz atılarak kaçırılmasını protesto eden Alevi örgütleri, “Birlikte yaşamak istiyorsanız inançlara saygılı olacaksınız” dedi.

Konser yasakların kaldırılması ve sanat üzerindeki devlet baskısına son bulması talebiyle ölüm orucunu 323. gününde bitirdikten sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in cenazesinin polisler tarafından kaçılması, Alevi örgütleri, Grup Yorum üyeleri ve Halkın Hukuk Bürosu avukatları tarafından protesto edildi.

Sabah saatlerinde Gazi mahallesinde yapılmak istenilen yürüyüşe izin vermeyen polis, Gazi Cemevi’ne saldırarak, Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in cenazesini kaçırdı. Cemevinin içine gaz atıp, morg başta olmak üzere, yemekhane, toplantı salonun kapılarını koçbaşıyla kıran polisler, aralarında Halkın Hukuk Bürosu avukatları Didem Baydar Uysal, Seda Şaradı’nın da bulunduğu çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Polisin bu saldırısı sırasında rahatsızlanan astım hastası 19 yaşındaki Berkay Köröğlu hastaneye kaldırıldı.

‘KUTSALIMIZA VE DEĞERLERİMİZE TEKRAR SALDIRDILAR’

Bu saldırıyı protesto eden Alevi kurumları, Grup Yorum üyeleri ve Halkın Hukuk Bürosu avukatları gaz içinde kalan cemevinin bahçesinde basın açıklaması yaptı. HDP Milletvekili Musa Piroğlu’nun da katıldığı açıklamada ilk konuşma Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Gazi Şehitleri Cemevi Başkanı Göksel Fidan tarafından yapıldı. Bugün Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in cenazesini kaldırmak için bir araya geldiklerini hatırlatarak sözlerine başlayan Fidan, ancak büyük bir devlet zulmüyle karşı karşıya kaldıklarını hatırlattı. Cemevini gaza boğan polislerin kapıları kırarak Gökçek’in cenazesini kaçırdığını vurgulayan Fidan, “Biz Alevi kurumları olarak, İbrahim’in cenazesini kendi geleneklerimize göre defnedeceğimizi söylememize rağmen, inancımızı ve ibadethanemizi tanımadıkları gibi kutsalımıza ve değerlerimize tekrar saldırdılar. Benzer bir saldırıyı İki yıl önce Sarıyer Armutlu Cemevi’ne de yapmışlardı. Orada da insanlarımızı ters kelepçeleyerek gözaltına aldılar” dedi. Saldırıyı şiddetle kınayan Fidan, bunun hesabının verilmesi için ellerinden ne geliyorsa onu yapacaklarını vurguladı.

‘CENAZEYE ENGEL OLDUNUZ AMA YÜRÜKLERİMİZE ASLA’

Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Karataş, Gökçek’in tek isteğinin türkülerini özgürce söylemeye olduğunu vurgulayarak, türkü söylettirmedikleri gibi rahatça defnedilmesine de izin vermediklerini kaydetti. İki gündür anti-demokratik uygulamalara maruz kaldıklarını hatırlatan Karataş, şöyle tepki gösterdi: “Sizler ne kadar zulüm derseniz edin, biz Alevi inanç kurumları olarak demokratik yaşamı içselleştireceğiz. Bütün insanların kalpleri İbrahim’i yolcu etti. Siz bunu engelleyemeyeceksiniz. Demokratik bir ülke yaratmak için daha fazla kilitleyeceğiz. Bugün cenazeye engel oldunuz ama bizim yüreklerimizdeki sevdaya engel olamayacaksınız. Siz bu zulümleri yarattınız cemevinin kapılarını kırdınız ama inanmıyorum ki bir gün size de adalet lazım olacak.

‘TÜRKÜ SÖYLEYEN CANLARIMIZDAN KİRLİ ELLERİNİZİ ÇEKİN’

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) eski eşbaşkan İmam Balsever, tarih boyunca Dehakların, kendini bilmezlerin zulmüne uğradıklarını hatırlatarak, şöyle konuştu: “4 Mayıs Dersim Katliamı’nı geride bıraktık. Demokrasi özgürlük inançları adına mücadele edenler mücadelesinden vazgeçmeyecek. Türküler, klamların Alevilikte çok büyük bir değeri vardır. Onlar, bir binanın kolonları gibidir; taşıyıcıdır. Siz onları yok etmeye çalıştığınızda, o çöken binanın altında sizler de kalacaksınız. Türkü söyleyen canlarımızdan kirli ellerinizi çekin. Siz Alevilere yaptığınız zulmün altında kalacaksınız. Bugün burada yaşanan vahşeti, zulmü ne biz unutacağız ne de torunlarımız unutsun. Eğer birlikte yaşamak istiyorsanız inançlara saygılı olacaksınız.”

Hübyar Sultan Alevi Kültür Derneği eski Başkanı Aydın Deniz, cenazenin sorunsuzca kaldırılması için iki gündür kaymakam ve polisle görüştüklerine dikkat çekerek, ancak İbrahim’in son vasiyetinin dahi kabul edilmediğine işaret etti. İbrahim’in 30 kiloluk bedenin kaçırıldığını vurgulayan Deniz, bu zulmü kabul etmeyeceklerini söyledi.

‘YA OMUZ OMUZA VERECEĞİZ YA DA SALDIRILARI YAŞAYACAĞIZ’

HDP Milletvekili Musa Piroğlu, iktidarın saldırılarına herkesin tanık olduğunu vurgulayarak, “Bugün gerilla cenazelerine saldırılıyor, mezarlıklar yağmalanıyor, yıkılıyor. Biz cenazelerimizin hakkettiği şekilde defnedilmesini istiyoruz. Bugün yaşananlar iktidarın kendinden olmayanları nasıl düşman gördüğünü gösteriyor. Ya omuz omuza gelip iktidarın saldırılarını durduracağız; ya da bu saldırıları yaşamaya devam edeceğiz” dedi.

‘TÜRKÜLERDEN KORKUYORLAR’

Halkın Hukuk Bürosu avukatı Ayşegül Çağatay da eski çağlarda bile insanlara son isteği sorulurken, bugün bu son isteğin bile yerine getirilmediğini vurguladı. Bugün İbrahim Gökçek için yapmak istedikleri uğurlamaya polisin saldırdığını hatırlatan Çağatay, “Onlar bizim türkülerimizden korkuyorlar” dedi. Halkın avukatlarının adalet için ölüm orucunda olduğunu hatırlatan Çağatay, mücadeleyi sahiplenme çağrısında bulundu.

Grup Yorum üyesi Sercan Toptancu ise, herkesin ortak talebidir adalet olduğunu vurgulayarak, “Onlar adaletten korkuyorlar. 30 kiloluk bedenden korkuyorlar. Taleplerimiz çok basit bunların karşılanmasını istiyoruz. Biz bu mücadeleyi elbet bir gün kazanacağız. Türkülerimizi özgürce söyleyeceğiz. Onlara söz verdik” dedi.

Açıklamanın sonunda cemevine bir ordu polisle giren İstanbul Emniyet Müdürü yardımcısı, İbrahim Gökçek’in cenazesinin Kayseri yolunda olduğunu ve 10 kişinin ona eşlik edebileceğini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz