Goldman Sachs: Türkiye ekonomisi önemli ölçüde daralacak

0
664

Türkiye için daha önce 2020 tahmininde eksi yüzde 0.2 küçülme öngören Goldman Sachs, tahminini daha da aşağıya çekti ve eksi yüzde 5 olarak öngördü.

Bloomberg’in haberine göre Goldman Sachs, Orta Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesi içih hazırladığı raporda, koronavirüsün yayılmasını engellemeye yönelik tedbirlerin olumsuz etkilerine dikkat çekti.

Goldman, Türkiye ekonomisini değerlendirdiği kısımda, 2020 yılı için küçülme tahminini aşağı yönde revize ederek eksi yüzde 0.2’den eksi yüzde 5’e çıkardı.

Banka, bazı büyük sanayi şirketlerinin üretimi bir ya da iki hafta durduracaklarını ilan ettiğini ve bunun da imalat sektörüne geçici ancak doğrudan bir darbeyi işaret ettiğini kaydetti.

Banka ayrıca, gıda ve konaklama gibi sektörlerin sadece kademeli toparlanacağını varsaydıklarını ve bu sektörlerde daha hızlı bir normalleşme olursa, daha küçük çaplı bir daralma meydana gelebileceğini belirtti. Goldman, öte yandan, Türkiye’nin önemli ticaret ortaklarındaki bir daralmanın (Banka Euro Bölgesi’nde yüzde 9 daralma bekliyor) ülke ihracatını olumsuz etkileyeceğine dikkat çekti.

Goldman, büyük çaplı bir cari işlemler açığının finansman ihtimalinin mevcut koşullarda düşük olduğuna dikkat çektikten sonra, iç talebin de muhtemelen keskin bir şekilde daralmak durumunda kalacağını belirtti.

Banka bu tahminini Tükiye’nin piyasa girişinin halen oldukça güçlü ülke bilançosuna dayalı olduğu varsayımına dayandırdığını, ancak ortodoks olmayan mali ve parasal çerçeve dikkate alındığında yenilenen bir TL likidite riski gördüklerini ifade etti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here