Gözaltına alınan Sonuç Gürdeğir işkenceye maruz kalıyor

0
228

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Amed Şubesi, siyasi soykırım operasyonunda gözaltına alınan Sonuç Gürdeğir’in işkenceye maruz kaldığını açıkladı. ÖHD’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Müvekkil Sonuç Gürdeğir, İstanbul’da gözaltına alındıktan sonra müvekkil çeşitli hak ihlallerine uğramıştır. Belirtmek gerekir ki müvekkil gözaltı sürecinde hem TEM Şube hem de KOM Şube nezarethanesinde kalmıştır” denildi.

‘PSİKOLOJİK BASKI’

ÖHD avukatlarının Gürdeğir’le yaptığı görüşmeye değinilen açıklamada, şöyle denildi: “Müvekkil gözaltına alındığı günden bugüne hem TEM şube hem de KOM şubede yastıksız bırakılmıştır. Özellikle müvekkilin görebileceği şekilde başka bir odaya yastıklar bırakılmak suretiyle müvekkile psikolojik baskı yapılmıştır. Tarafımıza yapılan görüşmelerde ‘yastıklar kirli, yastık yok, yastık vermiyoruz’ gibi farklı gerekçeler ileri sunularak cevapsız kalınmıştır. Aslında yastık verilmemesi, sistematik bir şekilde müvekkile uygulanan işkence-kötü muamelenin sonucu olarak karşımıza çıkmıştır.”

‘İŞKENCE KAMERA KAYITLARINDA MEVCUT’

Gürdeğir’in karakolda da ters kelepçelendiğinin aktarıldığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Şube içi her türlü işlem esnasında ters kelepçe uygulanmadığı zamanlarda ise, müvekkil her iki kolu arkadan ters çevrilmiştir. Sürekli bir şekilde müvekkilin kaldığı odanın kapısı tekmelenmiştir. Bu şekilde ‘uyuyamazsın, alçak, şerefsiz’ gibi küfür ve hakaret edilmiştir. 28 Ağustos gecesi gece 22:00 sularından 29 Ağustos sabah saatlerine kadar müvekkilin kapısı aralıksız bir şekilde tekmelenmiştir. Küfür ve hakaret edilmiştir. 30 Ağustos gecesi müvekkil yine kaba şiddet kullanılarak sorgu odasına götürülmüştür. Götürüldüğü odada personeller tarafından işkenceye uğramıştır. Sağ gözü mor ve ekimoz olan müvekkilimiz işkencenin saklanmaması amacıyla patlayan gözünü kameralara tutmuştur. Bu haliyle bile aslında yapılan işkence TEM-KOM şube kamera kayıtlarında mevcuttur.

Hastanede tutulan rapor işkencenin delili olarak dosya içerisindedir. Ancak hastane personeli müvekkile yüz üstü ve ters kelepçeli olarak iğne yapmıştır. Zaten dayaktan baygın olan müvekkile hastane personeli tarafından gerçekleşen uygulama sistematik işkencenin bir devamıdır. Müvekkile gece-gündüz hissi kaybettirilmek istenmiştir. Hangi şubede nasıl işlem yaptığını anlayamadığını, sürekli küfür hakaret gördüğünü dile getirmiştir. Dönem dönemde uyumaması için yüksek seste müzikler dinletildiğini belirtmiştir. Gözaltının her aşamasında küfür-hakaret ve kaba şiddet sistematik bir şekilde uygulanmıştır. Yaşananlar tam anlamıyla işkencedir. İşkence suçu ulusal ve uluslararası mevzuatta mutlak yasak olarak tanımlanmıştır.”

Güdeğir’in avukatı, işkence ve kötü muameleden sorumlu görevli personeller hakkında suç duyurusunda bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz