Güven: Maxmûr’daki ambargoyu kaldırın halkımız bu salgından dolayı ölmesin

0
713

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, Güney Kürdistan yönetimine seslendi, “Maxmûr Kampı’na dönük ambargoyu hemen kaldırın” dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, 8 ayı aşkındır ambargo altında bulunan Irak Federe Kürdistan Bölgesi’nin Maxmûr kentine ilişkin video mesaj yayımladı. Federe Kürdistan Bölgesi yönetimine seslenen Güven’in mesajı şöyle:
“Koronavirüs dünyaya yayılmış durumda ve herkes kendi önlem ve tedbirlerini almaya çalışıyor. Kürdistan’ın dört parçasında da imkanlar ve şartlar dahilinde önlem ve tedbirler almaya, hazırlıklar yapmaya çalışıyoruz. Kuzey’den Güney’e göç etmek zorunda kalan halkımız, Maxmûr Kampı’na yerleşti ve yaşamlarını zor şartlar altında sürdürüyor. Ağır koşullarda yaşamlarını sürdürüyorlar. Halen şartların iyi olduğu söylenemez.

‘AMBARGOYU KALDIRIN, HALKIMIZ SALGINDAN ÖLMESİN’

Uzun bir süredir Güney yönetimi Maxmûr Kampı’na ambargo uyguluyor. Biz Kuzey Kürdistan’da bulunan siyasetçiler olarak çağrıda bulunuyoruz. Değerli Maxmûr halkı zor şartlarda ve koronavirüs nedeniyle yaşamları tehlike altında. Lütfen bu ambargoyu sonlandırın. Biz Kürtler, nerede olursa olsun, birbirimizden sorumluyuz. Ben bir Kürt kadın siyasetçi olarak, Güney yönetiminden ambargonun kaldırılmasını rica ediyorum. Koronavirüs çok büyük bir tehlike, halkımız bu salgından dolayı ölmesin.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here