‘Halkı yaşatacak olan iktidar değil, toplumsal dayanışmadır’

0
597

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, toplumu iktidarın değil dayanışmanın yaşatacağını belirtti, Kardeş Aile Kampanyası’na katılmaya çağırdı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin dün gerçekleştirdiği Merkez Yürütme Kurulu toplantısının gündemleri ve güncel gelişmelere ilişkin bir basın açıklaması yaptı.
Buldan, partisinin sosyal medya hesaplarından yayımlanan açıklamasında şunları kaydetti:

MAXMÛR SALDIRISI VE AMBARGOSU

“Bugünkü konuşmama başlamadan önce, Maxmûr Kampına yapılan saldırıyı bir kez daha kınıyorum. 3 kişinin hayatını kaybettiği Maxmûr Kampına yapılan saldırıda yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet diliyorum, ailelerine ve yakınlarına sabır diliyorum. Maxmûr Kampına yönelik ambargo bir an önce mutlaka kaldırılmalıdır. Güney Kürdistan Bölgesel Yönetimi duyarlı olmaya mutlaka zorlanmalıdır. Buradan o çağrıyı da kendilerine yapıyorum. Sayın Mesud Barzani bir konuşmasında ‘Kürtler arası kavga bir daha olmayacaktır’ demişti. Bu hassasiyetle tutum almak gerektiğini, bu süreçte yapıcı adımlar atmak gerektiğini bir kez daha ifade etmek istiyorum. Maxmûr halkına geçmiş olsun ve başsağlığı dileklerimi iletiyorum.

‘BU İKTİDARA KİMSE GÜVENMEMELİ’

Salgın, küresel bir salgın ve tüm dünyayı etkisi altına aldı. Bugün Türkiye de salgınla oldukça çetin bir mücadele vermektedir. Özellikle şunu ifade etmek isterim ki, bu iktidara ve aldığı önlemlere hiç kimse güvenmesin. Kendi koltuklarını koruyan, salgın krizini fırsata çeviren bir iktidar var karşımızda. İşçiyi, emekçiyi virüse rağmen çalışmaya mecbur eden bir iktidar var karşımızda. Çıkardıkları yasa ile işçileri ücretsiz izne mahkum ettiler. Krizi fırsat bilip imar rantına devam ettiler. Halk, yoksulluğun pençesinde iken, Saraylarına yeni makam araçları aldılar. Yanlış sokağa çıkma kararı ile halkı sokağa döküp virüsü yaygınlaştırdılar. Halka doğru dürüst maske bile dağıtamadılar ve halk ile alay ettiler.

‘SERBEST BIRAKILANLAR CİNAYET İŞLEDİ’

Çıkardıkları İnfaz Yasası, Anayasa’nın eşitlik ilkesini ihlal etmiştir. Dün Meclis Başkanı ‘İnfaz Yasası Meclis iradesinin kararıdır’ dedi. Ancak biz biliyoruz ki bu karar sadece ve sadece AKP-MHP’nin kararıdır. Virüs cezaevleri için toplu katliam demektir. Çıkardıkları yasa ile tacizciler, tecavüzcüler, katiller, çeteler serbest bırakıldı. Serbest bırakılanlar daha birkaç gün geçmeden cinayet işlemeye başladılar. Yine serbest kalanlar Kars Belediyemize saldırdılar.
Bu yasa uzlaşının ve barışın yasası olabilirdi ancak tercih çetelerden yana yapıldı.

‘HALKI İKTİDAR DEĞİL TOPLUMSAL DAYANIŞMA YAŞATIR’

Salgın başladığından beri ‘bizi dayanışma yaşatır’ dedik ve demeye de devam ediyoruz. Tüm demokrasi güçlerini hem cezaevlerinde yaşanacak olan insani krizleri önlemek, can kayıplarının önüne geçmek hem de korona salgınına karşı dayanışmayı güçlendirmek amacıyla bir araya gelmeye çağırıyorum. Halkı yaşatacak ve krizlerden koruyacak olan iktidarların politikası değil, demokrasi güçlerinin birlikteliği ve toplumsal dayanışmasıdır.
Türkiye halklarını iktidarın insafına bırakamayız.
Türkiye halkları salgından ve bu zorba iktidardan dayanışarak ve paylaşarak çıkacaktır.

KAMPANYAYA KATILIM ÇAĞRISI

Bir kez daha halkımıza dayanışmanın ve paylaşmanın ne kadar önemli olduğunu belirterek Kardeş Aile Kampanyamıza destek sunmaları çağrısını yapıyorum. Sağlıklı günler yakında gelecektir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz