Halkın parasıyla Şirket kurtarma operasyonu

0
711

Koronavirüs tatiline başlamadan önce kabul edilen son yasa teklifinde, zorda kalan şirketleri Türkiye Varlık Fonu (TVF) eliyle kurtarmanın yolu açıldı. Kamu kaynaklarını kullanarak şirket kurtarma operasyonuna karar verecek fon yöneticileri sorumsuz kılındı.

Yasaya göre fon, ekonomik olarak zor durumdaki stratejik şirketlerin çoğunluk hissesini Sermaye Piyasası Kanunu ile Türk Ticaret Kanunu’nun bazı maddelerinden muaf tutularak devralabilecek.

bu yolla bu şirketlere nakit aktarımı yapılacak. Büyük kamu ihaleleri alan ve çeşitli ayrıcalıklar sağlanan enerji, telekomünikasyon ve altyapı şirketleri, önce ekonomik ardından da gelen salgın krizi ile içine düştükleri ekonomik güçlüklerden kurtarılacak. TVF’nin yöneticileri kurtarma işlemleri nedeniyle ortaya çıkabilecek olumsuzluklardan sorumlu tutulmayacak. Devralma ve birleşme işlemleri, Sermaye Piyasası Kanunu’nun bazı kısıtlamalarından muaf olacak. Şirketlerin küçük hissedarlarının birleşme, bölünme ve yatırım işlemleri nedeniyle karşılaşacağı olumsuzlukların giderilmesini öngören Ticaret Kanunu hükümleri de uygulanmayacak.

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan da, “Varlık Fonu, batmış büyük şirketlerden stratejik gördüklerini kurtarır” dendiğini hatırlatıyor ve ekliyor:

“Cengiz, Kolin, Limak, Kalyon, Rönesans bunlar, Saray’ın müteahhitleri. İstanbul Havalimanı battı, her yıl 1 milyar Dolar’dan, Euro’dan fazla para ödemesi gerekiyor Hazine’ye, ödeyemeyecek çünkü 200 milyon yolcu hedeflemişti, 20 milyon yolcu bile uçmayacak. Bu yatırımcılar, ‘Sayın Cumhurbaşkanı biz battık, sen bu havalimanını bizden al’ diyor. Kim alacak, işçinin parasıyla, işsizlik sigortasının parasıyla Varlık Fonu alacak.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz