Hanau kentinde ırkçı saldırı sonucu hayatını kaybedenler için anma törenleri düzenlendi

0
642

Irkçı saldırı 19 Şubat Çarşamba akşamı Hanau kentinde gerçekleşti. Göçmenlerin yoğun yaşadığı bir bölgede, iki nargile bar saldırının hedefi oldu. Saldırıda 9 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi de yaralandı. KCDK-E’ye göre hayatını kaybedenler arasında 5 Kürt bulunuyor.

Irkçı saldırıda hayatını kaybedenler bu Perşembe akşamı bir çok kentte düzenlenen eylemlerle anıldı.

FREIBURG

Almanya’nın Freiburg kentinde yüzlerce kişi bir araya geldi. Alman sol örgütleri, Freiburg Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) üyeleri ve bir çok halktan insanların katıldığı anma, Johanneskirsche önünde gerçekleşti. Mum yakılarak başlayan eylemde bir dakikalık saygı duruşu da yapıldı, bildiriler okundu.

GIESSEN

Giessen kentindeki anma Kirchenplatz’da yapıldı. Alman sendikalar, siyasi partiler, antifaşist kurumlar, Kilise temsilcileri, DKTM üyeleri ve Giessen Belediye Başkanı anmaya katıldı. kEtkinlikte toplanan onlarca insan adına yapılan konuşmalarda katliam kınanarak, dayanışma vurgusu yapıldı. Ayrıca Giessen Şehir Tiyatrosu Orkestrası eşliğinde katliamda yaşamını yitirenler için iki kez saygı yapıldı.

MÜNİH

Münih kentinde yüzlerce kişi bir araya gelerek katliamı kınadı. Kitle, mumlarla Hanau yazılmış bir dairenin etrafında toplandı. Kürtler ve Alman grupların katıldığı anmada, yaşamını yitirenler anısına saygı duruşu yapılırken, ırkçılık kınandı.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here