Hançer Timi tekrar aktifleştirildi

0
158

Kürtlere karşı kirli savaşta kullanılan, Kontra Zübeyir Babat’ın başını çektiği JİTEM türevleri Hançer Timi, Medya Savunma Alanları’na yönelik saldırılara sürülüyor.

AKP-MHP rejiminin Kürt halkına dönük soykırım saldırıları bütün kirli yöntemler kullanılarak devam ediyor. 1990’lı yıllarda binlerce faili meçhul cinayetle adı “ölüm makinası” olarak bilinen JİTEM’in yerini, devlete bağlı çetelerden oluşan ve bugün doğrudan Hulusi Akar’a bağlı “Hançer Timi” aldı.

Daha önce Hançer Timi’nin başında olan Miho Repinî adıyla bilinen Qilebanlı hançer timinin başı Mehmet Paksoy, 31 Ağustos 2017’de cezalandırıldı. Çete başının cezalandırılmasının ardından gündemden düşen Hançer Timi, TC’nin Medya Savunma Alanları’na yönelik saldırılarında öne sürülmesiyle yeniden gündeme geldi.

Hançer Timi’nin başına, birçok karanlık olayda yer alan Sêgirkêli çete başı Hazım Babat’ın kardeşi Zübeyir Babat getirildi. Zübeyir Babat, daha önce Sêgirkê korucu çete başıydı. Zübeyir Babat’ın yerine çete başı Hazım Babat’ın oğlu Mesut Babat’ın getirilmesinin ardından, bu kez Zübeyir Babat Hançer Timi’nin çete başına getirildi ve kendi ekibini kurdu.

Devlet tarafından özel olarak eğitilen bu çeteler, faşist TC ve KDP işbirliğinde Medya Savunma Alanları’na yönelik saldırılarda öne sürülüyor. Gerilla elbiseleri giydirilen bu çeteler, Kürdistan halkına işkence uygulayarak, savaş tünellerine sürülüyor.

Doğrudan Hulusi Akar’a bağlı olan ve başında Zübeyir Babat’ın yer aldığı bu çete grubunda Mehmet Sabri Benek, Hacı Benek, İhsan Kenanoğlu, Edip Babat, Süleyman Bilen, Lokman Benek ile birlikte 22 kişi yer alıyor.

Nuçe Ciwan/Niştiman Amed

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz