Hasta tutsak: ‘Sesimizi duyun’

0
608

Koronavirüs salgını nedeniyle risk grubunda olanlar arasında hapishanelerdeki hasta tutsaklar da var. Dışarıdaki hasta insanlara göre sağlık hizmetlerine ulaşmaları daha güç olan bu insanlar, hükümet ve devlet tarafından neredeyse ölüme mahkum edilmiş durumdalar.

AKP-MHP iktidarı tarafından hızlı bir şekilde düzenlenerek Meclis’e getirilen af yasasında siyasi tutsaklara yönelik herhangi bir önlem alınmış değil. Siyasi tutsakların göz göre göre ölüme sürüklendiği bu günlerde, tutsakların kazanılmış hakları da pandemi nedeniyle hüküm süren kaos bahane edilerek bir bir ellerinden alınıyor.

Yaşar Eriş ağırlaştırılmış müebbet hükümlüsü, hasta tutsaklardan biri. Eriş’e gördüğü işkenceden sonra şizofreni tanısı konulmuş.

Şu an Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulan Eriş’in eşi Arzu Eriş, telefonla görüştüğü eşinin temizlik ve hijyen açısından hiçbir tedbir alınmadığını, tutuklulara kolonya ve gerekli temizlik malzemeleri verilmediğini aktardığını belirtiyor.

Hapishanede hak ihlalleri

Yaşar Eriş’in “Görülmüştür” ekibine gönderdiği Fax’a göre tutsakların gasp edilen hakları şunlar:

– Haftalık 10 dakika olan telefon hakkına süre sınırlaması getirilmiş ve 4 olan görüşme sayısı 2’ye indirilmiş.

– Bakanlıktan gelen genelgeyi istediği gibi yorumlayan hapishane yönetimi artık yapılamayan görüşlerin yerine 10’ar dakika telefon hakkı verdiğini söylemiş; ancak bunu da uygulamamış.

– 10 dakika olarak bahsedilen telefon görüşmesi de Bakanlık tarafından 30 dakikaya çıkarılmış; ancak bu da elbette uygulanmıyor.

Hapishanedeki tüm tutsakların son derece kaygılı ve stresli olduğunu söyleyen Eriş, seslerinin duyulmasını ve bu Fax’ın tüm muhalif basında görülmesini isteyerek şöyle diyor: “İran gibi gerici bir devlet tüm tutukluları bırakırken BM ‘Hapishaneleri boşaltın’ çağrısı yapmışken; Almanya, Fransa, İtalya gibi Avrupa ülkeleri tutukluları bırakırken Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Hapishanesi yönetimi bakanlığın tanıdığı hakları bile gasp etmenin yolunu, yöntemini aramaktadır.”

Mektup Adresi:

Yaşar Eriş

Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Ceza İnfaz Kurumu

Tekirdağ

Yeni Özgür Politika/ TUTSAK HİKAYESİ- ZABEL MİRKAN

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here