HBDH devrimci önder Ulaş Bayraktaroğlu’nu andı

0
223

Ulaş Bayraktaroğlu’nun “ölümsüzleşmesinin” 6’ıncı yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan HBDH Yürütme Komitesi, “Ulaş yoldaş, bugün Türkiye’de kentlerde, Kuzey Kürdistan’da dağlarda, Medya Savunma Alanları’nda savaş tünellerinde ve Rojava’da cephede faşizme karşı devrimci savaşı büyütmeye devam ediyor, yoldaşlarını komuta etmeyi sürdürüyor” diye belirtti.

HBDH’nin mesajı şöyle:

“Ulaş BAYRAKTAROĞLU (Mehmet KURNAZ) yoldaşı, 9 Mayıs 2017 tarihinde, Rojava’da DAİŞ çetelerine karşı savaşırken ölümsüzleşmesinin 6. yıl dönümünde saygıyla anıyor, mücadele anısına bağlılığımızı yineliyoruz.

Ulaş yoldaş, çok genç yaşlarda başladığı devrimci mücadeleyi, üniversitelerden sokaklara, Gezi Direnişi’nden Rojava’da şehit düştüğü ana kadar geliştirerek ve öncülük rolünü üstlenerek büyüttü. Nerede bir direniş ve mücadele varsa Ulaş yoldaş orada, direniş ve mücadeleyi ileriye taşıma sorumluluğu ve bilinciyle hareket etti. Kimi zaman YÖK protestolarında, kimi zaman 1 Mayıs’larda Taksim’de, kimi zamansa NATO ve IMF protestolarında cüretkar pratiğiyle girişti mücadeleye. Türkiye-Kuzey Kürdistan’ da milyonların ayağa kalktığı, Gezi Direnişi’nde en ön safta yerini alıp, direnişin geliştirilmesine öncülük etti. 2014 yılında Kasım Atılımı’na öncülük yapmış, sonrasında Birleşik Özgürlük Güçleri’nin ve Devrimci Komünarlar Partisi’nin kuruluşuna önderlik ederek önemli bir atılımın gerçekleşmesini sağladı.

Medya Savunma Alanları’ndan Rojava’ya enternasyonal mücadelenin gereklerini yerine getirmek için durdurak bilmeden devrim koşusunu sürdürdü. Rojava’yı her türlü saldırıya karşı en ön cephede, mevzi mevzi, sokak sokak ölümsüzleştiği ana kadar savundu. Örnek bir komutanlık duruşu sergiledi. Siper yoldaşlığını içselleştirdiğini, pratiğiyle ve tüm mücadele yaşamıyla gösterdi. HBDH’ın kuruluş süreci ve sonrasında önemli görevler üstlendi ve birleşik devrim mücadelesinin geliştirilmesi için yoğun bir ısrar ve çaba içerisinde bulundu. Devrimci mücadelenin ihtiyaçlarına cevap olma arayışını daima sürdürdü.

Ulaş yoldaş, tüm mücadele yaşamı boyunca sergilediği militan devrimci duruşu ve üstlendiği öncülük misyonuyla yoldaşlarına, dostlarına ve siper yoldaşlarına öğrenilmesi gereken çok değerli bir miras bıraktı. Türkiye-Kuzey Kürdistan, Rojava ve dünya halklarına, enternasyonal mücadelenin örülmesi ve büyütülmesindeki kararlılığıyla yol gösterdi. Düşmana ise savaştığı her yerde büyük bir korku saldı.

Sınıf çelişkilerinin keskinleştiği bir süreçten geçmekteyiz. Egemen sınıflar, yaşanan ekonomik ve siyasi krizden çıkış yolu ararken, çözümü her zaman olduğu gibi yine işçi sınıfını, emekçileri ve ezilen halkları açlığa mahkum etmekte görüyorlar. Açlık ve sefalete paralel olarak baskılar, işkenceler, tutuklamalarda artarak gelişmektedir. Ancak kitlelerin öfke ve tepkisi de büyümekte, irili ufaklı mücadeleler yükselmektedir. Maraş merkezli yaşanan depremle birlikte faşist devletin, sermayenin devleti olduğu ve halklar karşısında konumlandığı net bir şekilde geniş kitleler tarafından görülmüş, depremi felakete dönüştüren sermaye düzenine karşı kitlelerde büyük bir tepki oluşmuş ve öfke birikmiştir. Bu öfkeyi sokakta militan mücadeleyle buluşturmak ve faşizme karşı örgütlü, birleşik bir güce dönüştürmek birleşik devrim güçlerinin önemli bir görevidir.

Dün olduğu gibi bugün de, faşizmin dizginsiz saldırıları karşısında birleşik devrim mücadelesini her alanda büyütmek, Medya Savunma Alanları ve Rojava’ya dönük işgal girişimlerini durdurmak ve sefaletin, baskıların, felaketlerin hesabını sormak için Ulaş yoldaşın devrettiği mücadele bayrağını dalgalandırıyoruz. Tıpkı onun gibi Türkiye ve Kuzey Kürdistan’dan Rojava’ya birleşik devrim yürüyüşümüzü sürdürüyoruz. Ulaş yoldaş, bugün Türkiye’de kentlerde, Kuzey Kürdistan’da dağlarda, Medya Savunma Alanları’nda savaş tünellerinde ve Rojava’da cephede faşizme karşı devrimci savaşı büyütmeye devam ediyor, yoldaşlarını komuta etmeyi sürdürüyor.

Ulaş BAYRAKTAROĞLU yoldaşı ölümsüzlüğünün 6. yıl dönümde bir kez daha saygıyla anarken, ondan öğrenerek savaşmaya devam edecek, onun ve tüm devrim şehitlerinin mücadele anısına bağlılığımızın gereklerini, birleşik devrim mücadelemizi her alanda geliştirerek yerine getireceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz