HDP: Adaletin içini boşaltanları insanlık affetmeyecektir

0
601

Osman Kavala’nın yeniden tutuklanmasının düşman hukuku olarak değerlendiren HDP, “Adaletin içini boşaltanları insanlık affetmeyecektir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Gezi davası sanıklarından iş insanı Osman Kavala’nın tahliye kararı ardından yeniden tutuklanmasına ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Dün görülen Gezi davasının karar duruşmasında tüm sanıklar yönünden beraat ve Osman Kavala için de tahliye kararı verildiğine dikkat çekilen açıklamada mahkeme kararı ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Kavala hakkında TCK 309’uncu madde uyarında gözaltı kararı verdiği ve mahkeme kararına itiraz ettiği vurgulandı.

İş insanı Kavala’nın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına rağmen iki yıldır hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutulduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Tahliye edilmesi gerekirken, her ihtimale karşı yedekte bekletilen ve numarası dahi belli olmayan bir soruşturma nedeniyle tekrar gözaltına alındı” denildi.

DEMİRTAŞ KARARI HATIRLATILDI

Türkiye’deki hukuk sistemini kaldıran yargı mühendisliği ve düşman hukuku uygulanmasını daha önce HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verilen tahliye kararında gördüklerinin hatırlatıldığı açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Selahattin Demirtaş hakkında tahliye kararı verilmesine rağmen kararın icrasını geciktirip, yeniden bir soruşturma dosyasıyla suç uydurularak tutuklama kararı verilmesinden biliyoruz.

Türkiye’de Kürtlere ve tüm muhaliflere karşı çılgınca kin güden, intikam peşinde koşan bu iktidarın hukuksuzluklarının sonu yoktur. Bu iktidar kamusal ve demokratik meşruiyetini tamamen yitirmiştir. Yargıyı kendilerine bağlayarak ve çeşitli komplolarla siyasetçileri rehin alarak ayakta tutmaya çalıştıkları düzenleri parça parça dökülmektedir. Adaletin içini boşaltanları insanlık affetmeyecektir.

DERHAL SERBEST BIRAKILMALI

Osman Kavala hakkında alınan bu karar, tüm demokrasi ve barış güçlerinin birlikte mücadele etme isteğini ve kararlılığını pekiştirmektedir. Tüm siyasi rehinelerin özgürlüklerine kavuşması için direnmeye devam edeceğiz. Osman Kavala derhal serbest bırakılmalıdır.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here