HDP: Bu yasa cezaevlerinde fiilen uygulanmakta olan işkence ve onur kırıcı muamelelerin yasal kılıfıdır!

0
651

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede tarafından bugün yapılan yazılı açıklamada, “Partimizin ve tüm kurumların çağrılarına kulak tıkayan Cumhur İttifakı, yasa teklifini Meclis’te sahip oldukları niceliksel gücü kullanarak, tam da Adalet Bakanı’nın cezaevlerinde koronavirüs kaynaklı 3 mahpusun hayatını kaybettiğini itiraf ettiği gün Meclis’ten geçirdi. Cezaevlerinde bulunan yaklaşık 300 bin mahpustan 200 binini ölüme terk eden yasayı çıkararak Kürtlere ve muhalif çevrelere düşmanlıklarını bir kez daha gösterdiler” dedi.

‘TARİH VE İNSANLIK ÖNÜNDE SORUMLULAR’

Açıklamada şunlar da kaydedildi:
“Söz verdikleri çete üyelerini, yandaşları, topluma karşı her türlü suçu işleyenleri cezaevinden çıkartıp, kendilerini eleştiren gazetecileri, siyasetçileri, belediye başkanlarını, milletvekillerini, yani halkın muhalefet gücünü ölüme terk etmek adına, Anayasa’da kısmi af niteliğindeki düzenlemelerde aranan nitelikli çoğunluk şartını uygulamayarak hileli bir yasa çıkaran AKP ve MHP, tarih ve insanlık önünde sorumludur.
Bu yasa ayrımcılık yasağına ve eşitlik ilkesine aykırıdır! Bu yasa kendinden olmayanların, ötekilerin idam fermanıdır! Bu yasa cezaevlerinde fiilen uygulanmakta olan işkence ve onur kırıcı muamelelerin yasal kılıfıdır! Bu yasa insanlığın ortak kazanımlarına saldırıdır! Bu yasa bir utanç vesikasıdır!

‘ÖLÜME TERK EDEN YASA’

Mahpusları ölüme terk eden bu ölüm yasası, AKP-MHP milletvekillerinin oylarıyla Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilmiş olsa dahi bizim mücadelemiz sona ermedi. Asla mahpusların ölüme terk edilmesine rıza göstermeyecek, savaşa karşı barışı, ölüme karşı yaşamı, tecride karşı özgürlüğü savunmaya devam edeceğiz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here