HDP: Maxmur’a yönelik saldırı Kürde yaşam hakkı tanımama saldırısıdır

0
592

Maxmur Kampı’na yapılan saldırıyı sert bir dille kınayan HDP MYK, “Maxmur’a yönelik saldırı Kürde yaşam hakkı tanımama saldırısıdır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), İşgalci Türk Devletine ait SİHA’larla 9 aydır ambargo uygulanan Maxmur Kampı’na yönelik gerçekleştirilen saldırıya ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

İşgalci Devlet tarafından yapılan saldırıda 3 kadının yaşamını yitirdiğinin vurgulandığı açıklamada, 1990’lı yıllarda devletin baskılarından dolayı topraklarını terk etmek zorunda kalan ve mülteci konuma düşen Maxmur Mülteci Kampı’nda yaşayan Kürtlere yönelik saldırıların tırmandırıldığı belirtildi.

IŞİD saldırılarına karşı bin bir zorlukla direnen Maxmur halkına yönelik saldırıların sistematik hale geldiğine dikkat çekilen açıklamada, AKP’nin Maxmur Mülteci Kampı’nı her fırsatta hedef gösterdiği kaydedildi.

HDP MYK, tarafından yapılan açıklamanın devamında şöyle denildi:

“DAİŞ saldırılarına karşı direnen, bin bir zorluk ile mücadele ederek topraklarından uzak yaşayan Mahmur halkına yönelik saldırılar son dönemlerde gittikçe sistematik hale gelmiştir. AKP hükümeti her fırsatta Maxmur Mülteci Kampı’nı hedef gösterirken, Kürdistan Bölgesel Yönetimi tarafından uygulanan ambargo ile yiyecek, ilaç ve yaşam malzemesi sıkıntısı çeken yerleşimciler, evrensel hukuka, BM’nin mültecilere yönelik aldığı bütün uluslararası kararlara aykırı uygulamalar ile karşı karşıya bulunmaktadır. Ambargo nedeniyle salgın riskinin zirve yaptığı mülteci kampına yönelik saldırıların devam etmesi kabul edilemezdir.

90’LI YILLARIN KARANLIK ZİHNİYETİ

Maxmur halkının hikayesi, onurunu ve kimliğini her türlü zorluğa rağmen sahiplenen bir toplumun hikayesidir. Her fırsatta Maxmur’a yönelik gerçekleştirilen bu sistematik saldırıların gerekçesi, bu onurlu duruşa karşı duyulan kin ve öfkedir. Bu saldırı, mültecilerin topraklarını terk etmesine sebep olan 90’lı yılların karanlık zihniyetin yarım bıraktığı işi tamamlama girişimidir.

MAXMUR HALKININ YANINDAYIZ

Roboskî’de planlanmış bir şekilde köylüleri bombalayarak katleden zihniyet bugün Mahmur’a yönelik gerçekleştirdiği saldırı ile Kürtlük adına özgürlük isteyen hiç kimseye yaşam hakkı tanımayacağını bir kez daha ilan etmiştir. Bu saldırganlığı ve düşmanlığı reddediyoruz.

Halka yaşam hakkı tanımayan bu saldırganlık özgürlük ve demokrasi mücadelesini yükseltme sorumluluğumuzu büyütmektedir. Mağdur ve mazlum Maxmur halkının yanında olduğumuzu bir kez daha yineliyoruz. Bölge yönetimine ambargoyu en kısa zamanda kaldırması çağrısında bulunurken, TSK’nin bugün gerçekleştirdiği saldırıyı en sert biçimde kınıyoruz.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here