HDP Milletvekilinin ağabeyi kaçırılmak istendi

0
745

HDP Milletvekili Dersim Dağ’ın ağabeyi Azad Dağ’ın kendisini takip eden polislerce kaçırılmak istendiği, ancak verilen tepki sonrası serbest bırakıldığı belirtildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’ın ağabeyi Azad Dağ’ın (27), 1 Şubat’ta sivil polislerce zorla gözaltına alınarak kaçırılmak istendiği belirtildi. Urfa-Diyarbakır çevre yolu üzerinde bulunan Kadın Doğum Hastanesi’nin alt kısmında kendisine ait araçla milletvekili kardeşini beklediği sırada Ford Ranger tipi araçla yanına yaklaşan polisler tarafından Genel Bilgi Taraması (GBT) yapılan Dağ, “Araması” olduğu gerekçesiyle gözaltına alınmak istendi. Herhangi bir araması bulunmayan Dağ, duruma tepki gösterdi.

Araca zorla bindirilerek üst araması yapılmak istenen Dağ, duruma tepki göstererek araca binmeyi reddetti. Gerginliğin büyümesi üzerine olay yerine avukatını çağırmak isteyen Dağ’ın talebi, polisler tarafından engellendi. Dağ, yaşanan gerginliğin üzerine milletvekili Dağ’ı telefonla aradığını ve Dağ’ın olay yerine geldiği söyledi.

TEPKİ ÜZERİNE BIRAKILDI

Milletvekili Dağ’ın olay yerine gelmesiyle polislere tepki gösterdiğini belirten ağabey Dağ, “Kardeşim, polislere ‘insan mı kaçıyorsunuz? Ne yapmak istiyorsunuz’ diyerek tepki gösterdi. Polisler de vekile ‘araması var onu götüreceğiz’ dedi. Kardeşim Dersim, kendisinin milletvekili olduğunu ve insanları böyle hukuksuz bir şekilde gözaltına alınmayacağını, söyleyerek tepkisini sürdürdü” diye anlattı.

Bunun üzerine polislerin sürekli çelişkili konuştuğunu dile getiren Dağ, “Herhangi bir aramam yoktu, ancak ısrarla aramanın olduğu söylediler. Kır saçlı polis, bir kaç kez telefonla konuştu. Herhangi bir şey çıkmayınca da ‘gidebilirsiniz’ dedi” şeklinde yaşananları aktardı.

‘KAÇIRABİLİRDİM’

Yapılanların hukuksuz olduğunu dile getiren Dağ, “Bu yapılanlar insan kaçırmaya dönük uygulamalardır. İnsan haklarına aykırı bir şeydir. Özellikle Kürdistan’da bulunan gençlik üzerinden bu tür uygulamalar yaygınlaştırılmış. Bununla gençler ile işbirliği yapmak istiyorlar. Bu politikaların sonucu bu tür uygulamalar yapılıyor” diye konuştu.

Milletvekili Dağ’ın olay müdahale etmemesi durumunda kaçırabileceğini ifade eden Dağ, “Beni arabaya bindirip, dayatmalarda bulunabilirlerdi. Kaçırıp ne yapabileceklerini açıkça tahmin edemiyorum” ifadelerini kullandı.

‘FAİLİ MEÇHUL COĞRAFYASI’

Olaydan sonra da aynı aracın kendisini trafikte de takip ettiğini söyleyen Dağ, “Bu durum tesadüf değildir. Aynı araç bir kaç kez beni trafikte takip etti” dedi. Yaşananlardan dolayı kaygısını dile getiren Dağ, “Bu ülkede on bini aşkın faili meçhulun olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz. Her an her şey yapabilirler. Bu toplumda herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Bu yapılanlar da bir politikanın devamıdır” diye belirtti.

Maruz kaldığı duruma karşı hukuki olarak tedbir alacaklarını belirten Dağ, şunları söyledi: “Evim, işyerim bellidir. Günlük yaptıklarım bellidir. Bu durum beni rahatsız etti. Sesimizi çıkarmazsak farklı boyutlara götürebilinir” şeklinde konuştu.

Benzer durumlara maruz kalanlara seslenen Dağ, “Bu duruma kesinlikle boyun eğmeyin. Çekinilecek bir durum yoktur. Bunu yapanları da ifşa etsinler” dedi.

İHD’YE BAŞVURDU

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’ne başvurarak hukuki yardım talebinde bulunduğunu aktaran Dağ, olaya ilişkin avukatlarıyla birlikte şikayet dosyasını hazırladıklarını ve hukuki girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here