HDP önündeki mesai 150 ila 300 TL

0
605

 HDP Diyarbakır İl Örgütü binası önünde bekletilen ailelere günlük 150 ila 300 arasında değişen ücretler verildiği öğrenildi. Polis eşliğinde adlarına Ziraat Bankası’na açılan hesaptan paralarını çeken aileler, daha sonra parti binasının önüne geri döndü.Çocuklarının dağa kaçırıldığını iddia ederek 3 Eylül 2019 tarihinden bu yana Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü binası önünde bekletilen ailelere, günlük 150-300 TL arasında değişen ücretler ödendiği öğrenildi.

Aileler, gruplar halinde adlarına hesap açılan Ziraat Bankası’ndan gruplar halinde paralarını çekerken görüldü. 22 Ağustos 2019 tarihinde kayıp olan oğlu Mehmet Akar için parti binasının önüne gelen Hacire Akar, oğlunun dağa kaçırılmak istendiğini iddia ederek burada bir eylem başlatmak istedi. İki gün sonra ortaya çıkan Mehmet Akar ise, annesinin iddialarının aksine “Ailem beni evlendirmek istedi, evden kaçtım” açıklamasında bulundu. Daha sonra ev hapsine alınan Akar, bir süre sonra da evlendirildi.

ÖĞRETMEN EVİ’NDE ÜCRETSİZ KONAKLAMA

Yaşanan bu olaydan hemen sonra birçok kentte emniyet müdürlükleri, çocukları için kayıp başvurusu yapmış ailelere tek tek ulaşarak HDP önüne yönlendirmeye başladı. Emniyetin yönlendirmesiyle 3 Eylül 2019 tarihinde bazı aileler parti binası önünde oturmaya başladı. Akşamları Diyarbakır Öğretmen Evi’nde konaklayan aileler, her gün tıpkı mesaiye başlar gibi saat 09.00’da polis eşliğinde servis ile buradan alınıp parti binasının önüne getiriliyor ve akşam 17.00’da tekrar servis ile geri bırakılıyor. Öğretmen Evi’nin bahçesinde ise bir zırhlı polis aracı sabaha kadar nöbet tutuyor.

KAÇAK ELEKTRİK ÇEKİLDİ

29 Ekim tarihinde aileler için parti binası önünde çadır kuruldu. Havaların soğumaya başlaması ile birlikte de önce yan tarafta bulunan kıraathaneden elektrik çekildi. Ancak gelen elektrik faturası ödenmeyince kıraathane kepenk kapattı. Bunun üzerine yanındaki sokaktaki elektrik direğinden çadıra kaçak hat çekildi. Çadırı ısıtmak için kullanılan soba ve klimanın elektriği kaçak olarak sağlandı.

BAZILARINA 150, BAZILARINA 300 TL

Servis, yemek, konaklama ücretleri karşılanan ailelerden kimilerine günlük 150, kimilerine ise 300 TL ödeme yapıldığı bilgisine ulaşıldı. Bu ücret farklılığının neye göre yapıldığı bilinmezken, ödemeler için ise aileler adına Ziraat Bankası’nda hesaplar açıldı. İl binası önünde başlayan mesaileri içerisinde çağrılan taksilere 4’er gruplar halinde binen ailelerin gittikleri banka şubesinden paralarını çektikten sonra çadıra döndükleri görüldü. Bankamatik önünde sıra beklerken yada gişede para çekerken görülen ailelere bankaya geliş gidişlerinde yine polis eşlik etti. Ödenen ücretteki farklılık aileler arasından zaman zaman kavgaya da neden oldu. Geçtiğimiz ay çadır için de başlayan kavga, çadırın dışına taşınmış ve polislerin müdahalesi ile son bulmuştu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here